Recenze výstavy: Diplomky 2020 Výstava diplomantů Fakulty umění Ostravské univerzity

Recenze - obrázek Od 1. září 2020 je možné navštívit v ostravském Dole Michal výstavu diplomových prací studentů fakulty umění Ostravské univerzity. I když se jedná o přehlídku prací umělců na začátku jejich umělecké kariéry, je výstava překvapivě vyspělá a dává tušit silnou nastupující generaci umělců odchovanou v O

Výstava také vyvolává otázku, zda region/periferie ve výtvarném umění vůči centru ještě hraje nějakou roli, či spíše která nová umělecká centra se vyskytují v česky mluvícím prostoru?

Výstava se nachází v areálu dolu Michal, tedy industriálním prostoru, který je sám o sobě zvláštním estetickým místem, podivuhodným industriálním mementem mori. Na první pohled se může zdát, že zaplnit tento prostor současným uměním je věc nemožná až pateticky troufalá, nicméně opak je pravdou. Mladí výtvarníci s kurátorkou výstavy vytušili a pochopili unikátní genius loci velechrámu mrtvé industrie a jejich umělecká díla působí v areálu Dolu Michal přirozeně, a jakoby ve svém přirozeném „habitatu“.

foto k článkuPříkladem tohoto přístupu je vůči místu nenásilná, až hravě rozverná instalace, série objektů s videoperformancí nazvaná „Trappers“ Michaely Rožnovské. Tyto biomorfní, textilní a plyšové objekty rozložené ve sprchách řetízkárny působí jako artificiální organismy, homunkulové nové doby, které obsadili postindustriální prostor Dolu Michal jako ušlechtilá plíseň chutnou hroudu sýra. Kurátorka Štroblová v doprovodném textu o instalaci Rožnovské píše: „Surreálný svět budoucnosti, který se opírá o nereálný katastrofický příběh, který je částečně ovlivněn reflexí klimatické krize, které jako lidstvo čelíme, je zpracován v materiálu umožňujícím fyzickou zkušenost a haptický prožitek uměleckého díla“.

Výstava také nabízí klasické médium malby, výrazné zastoupení v tomto médiu má na výstavě Klára Vincourová se svými malířskými spirituálními topografiemi (Časem 2019–2020) či čistě abstraktní „retro“ malby Michala Kapce nazvané „Malá aleatorika“.

Objekt či socha je na výstavě zastoupena téměř insitními, surrealisticky působícími objekty Anety Markové nazvané „Veletrh humanity“ či hypnotickými „špejlovými“ konstrukcemi Šimona Bureše. Specifickými uměleckými artefakty na pomezí vexiologie a výtvarného umění jsou „vlajky“, látkové obrazy Anny Čaníkové nazvané „Guruška“.

Přehlídka diplomantů Fakulty umění Ostravské univerzity je bezpochyby silnou a inspirující výstavou, kterou by si neměl ujít nikdo, komu není cizí svět výtvarného umění. Ostatně i pro diváka, který výstavy současného umění spíše míjí, může být tato výstava zajímavým a obohacujícím zážitkem.

Diplomky 2020 / Bakalářky 2020
Výstava potrvá do 2. 10. 2020
Kurátor výstavy: Kateřina Štroblová
Důl Michal, www.dul-michal.cz/cs
Československé armády 413/95

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Recenze výstavy: Diplomky 2020 Výstava diplom… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- Prodejní výstava: 9.9. - 16.10.2022

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Temno

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder