Helmut Newton SUMO je zpět!

Recenze - obrázek Kniha pro fanoušky legendárního fotografa Helmuta Newtona a každého, kdo chce vlastnit kus historie umění. Legenda žije dál! Letos by oslavil 100 let.

U příležitosti 100. narozenin Helmuta Newtona a 40. výročí založení nakladatelství Taschen, vyšlo nové vydání sběratelsky velmi zajímavého vydání HELMUT NEWTON BABY SUMO. Vyšlo v limitované edici 10 000 číslovaných výtisků a je to přesně polovina velikosti slavného originálu z roku 1999. BABY SUMO je dodáván s nerezovým stojanem na knihy od slavného návrháře Philippa Starcka, včetně podstavce a brožury dokumentující vznik této legendární publikace.

foto k článkuHelmut Newton SUMO BABY patří do sběratelské edice nakladatelství TASCHEN. Bylo vydáno 10 000 očíslovaných výtisků se stojánkem na knihu od slavného návrháře Philippe Starcka. Kniha je upravena a revidována June Newton. Na český trh se dostalo několik málo kusů s atraktivními čísly.

foto k článkuPrvní kniha Helmut Newton SUMO byla vydaná v roce 1999, a byla ohromující v každém ohledu: Padesát lidí se tři roky podílelo s Helmutem a June Newtonovými na vytvoření publikace, která vážila 30kg. Ale velikost nebyla vše. Kvalita tisku, papíru i vazby přispěla k faktu, že se SUMO stalo celosvětovým nakladatelským počinem a výtisky jsou chloubou mnoha slavných sbírek včetně Museum of Modern Art v New Yorku. Po vyprodání knihy se její cena již zmnohonásobila.

Helmut Newton (1920–2004) byl jedním z nejvlivnějších fotografů všech dob. Poprvé dosáhl mezinárodní slávy v 70. letech, když pracoval hlavně pro francouzský Vogue , stal se oslavovaným pro své kontroverzní scénáře. Nejvýraznější byla jeho schopnost, aby se důkladně naplánovaná fotografie zdála svěží a dynamická. Mezi jeho mnoho titulů a ocenění patřil Commandeur de l Ordre des Arts et des Lettres .

June Newton (rozená Browne, 3. června 1923, Melbourne) je australská modelka, herečka a fotografka. Jako herečka byla profesionálně známá jako June Brunell a v roce 1956 získala cenu Erika Kuttnera za nejlepší herečku. Od roku 1970 pracovala jako fotografka pod pseudonymem Alice Springs. Její fotografie se objevily v publikacích jako Vanity Fair, Interview, Elle a Vogue. Během své fotografické kariéry pracovala Newton jako umělecká ředitelka svého manžela a působila jako redaktorka a kurátorka Helmutovy práce. Také se objevila na některých fotografiích svého manžela.

Kontroverzní fotograf, který navždy změnil módní fotografie. 

Modelka přivázaná k baru nebo nahá kulturistka visící na hrazdě. Helmut Newton ve svých snímcích ukazoval, jakou moc má nahé tělo. Nejen díky tomu se stal jedním z nejvlivnějších, ale také nejkontroverznějších mistrů módní fotografie.

foto k článkuHelmut Newton při fotografování pracoval s fetiši, jeho snímky jsou otevřeně erotické a vyzývavé. Právě díky rozbíjení tabu na sebe přitáhl pozornost. „Pro Helmuta Newtona je žena smyslná bohyně. Je dobrým pozorovatelem a umí pracovat s atmosférou. Vybírá si pozorně místa i osvětlení,“ vysvětluje česká fotografka Gabina Fárová.

Právě Fárová je jednou z mála Čechů, kteří se s Newtonem setkali. „V roce 1988 přijel do Prahy. Fotil na zakázku časopisu Traveller a já jsem byla v jeho pražském produkčním týmu,“ říká fotografka. Během jeho návštěvy měla i šanci mu stát modelkou. „Byl to neuvěřitelný zážitek,“ dodává Fárová.

foto k článkuPřed objektivem Newtonovi pózovaly modelky jako je Claudia Schiffer nebo Grace Jones. Tu v sedmdesátých letech vyfotil nahou s nohama v řetězech a fotografie se objevila na titulní straně německého časopisu Stern. To vzbudilo rozruch a skupina bojovnic za ženská práva dala časopis k soudu za to, že znázorňuje ženu „jako dobytek“.

Kromě modelek fotografoval Helmut Newton i portréty osobností z uměleckého nebo společenského světa. Mezi nimi byli například umělci Andy Warhol, Salvador Dalí nebo režisér David Lynch s herečkou Isabellou Rossellini.

foto k článkuŽivot Helmuta Newtona ukončila v roce 2004 autonehoda. Letos o něm natočil dokument německý režisér Gero von Boehm. V intimním snímku Helmut Newton: Nestoudná krása vystupují osobnosti jako Isabella Rossellini, Grace Jones, Claudia Schiffer nebo Anna Wintour a přibližují jeho život i dílo. Film měl v Česku premiéru 17. září 2020 a nyní je možné ho vidět online.

Celý film ke shlédnutí či stažení naleznete ZDE

Trailer k filmu:

Zdroj článku Kontroverzní fotograf, který navždy změnil módní fotografie: https://www.irozhlas.cz/kultura/vytvarne-umeni/helmut-newton-fotograf-film-dokument-kontroverzi-fotografie-zeny_2010311657_ban, Autor: Jan Dlouhý

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Helmut Newton. BABY SUMO
Autor: Helmut Newton
Rok vydání: 2020

Koupit tuto knihu u nás

Helmut Newton SUMO je zpět! - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Keška v galerii
Keška v galerii
Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Šumava. Třiatřicet fejetonů z let 1885 - 1887