Helmut Newton SUMO je zpět!

Recenze - obrázek

Kniha pro fanoušky legendárního fotografa Helmuta Newtona a každého, kdo chce vlastnit kus historie umění. Legenda žije dál! Letos by oslavil 100 let.

U příležitosti 100. narozenin Helmuta Newtona a 40. výročí založení nakladatelství Taschen, vyšlo nové vydání sběratelsky velmi zajímavého vydání HELMUT NEWTON BABY SUMO. Vyšlo v limitované edici 10 000 číslovaných výtisků a je to přesně polovina velikosti slavného originálu z roku 1999. BABY SUMO je dodáván s nerezovým stojanem na knihy od slavného návrháře Philippa Starcka, včetně podstavce a brožury dokumentující vznik této legendární publikace.

foto k článkuHelmut Newton SUMO BABY patří do sběratelské edice nakladatelství TASCHEN. Bylo vydáno 10 000 očíslovaných výtisků se stojánkem na knihu od slavného návrháře Philippe Starcka. Kniha je upravena a revidována June Newton. Na český trh se dostalo několik málo kusů s atraktivními čísly.

foto k článkuPrvní kniha Helmut Newton SUMO byla vydaná v roce 1999, a byla ohromující v každém ohledu: Padesát lidí se tři roky podílelo s Helmutem a June Newtonovými na vytvoření publikace, která vážila 30kg. Ale velikost nebyla vše. Kvalita tisku, papíru i vazby přispěla k faktu, že se SUMO stalo celosvětovým nakladatelským počinem a výtisky jsou chloubou mnoha slavných sbírek včetně Museum of Modern Art v New Yorku. Po vyprodání knihy se její cena již zmnohonásobila.

Helmut Newton (1920–2004) byl jedním z nejvlivnějších fotografů všech dob. Poprvé dosáhl mezinárodní slávy v 70. letech, když pracoval hlavně pro francouzský Vogue , stal se oslavovaným pro své kontroverzní scénáře. Nejvýraznější byla jeho schopnost, aby se důkladně naplánovaná fotografie zdála svěží a dynamická. Mezi jeho mnoho titulů a ocenění patřil Commandeur de l Ordre des Arts et des Lettres .

June Newton (rozená Browne, 3. června 1923, Melbourne) je australská modelka, herečka a fotografka. Jako herečka byla profesionálně známá jako June Brunell a v roce 1956 získala cenu Erika Kuttnera za nejlepší herečku. Od roku 1970 pracovala jako fotografka pod pseudonymem Alice Springs. Její fotografie se objevily v publikacích jako Vanity Fair, Interview, Elle a Vogue. Během své fotografické kariéry pracovala Newton jako umělecká ředitelka svého manžela a působila jako redaktorka a kurátorka Helmutovy práce. Také se objevila na některých fotografiích svého manžela.

Kontroverzní fotograf, který navždy změnil módní fotografie. 

Modelka přivázaná k baru nebo nahá kulturistka visící na hrazdě. Helmut Newton ve svých snímcích ukazoval, jakou moc má nahé tělo. Nejen díky tomu se stal jedním z nejvlivnějších, ale také nejkontroverznějších mistrů módní fotografie.

foto k článkuHelmut Newton při fotografování pracoval s fetiši, jeho snímky jsou otevřeně erotické a vyzývavé. Právě díky rozbíjení tabu na sebe přitáhl pozornost. „Pro Helmuta Newtona je žena smyslná bohyně. Je dobrým pozorovatelem a umí pracovat s atmosférou. Vybírá si pozorně místa i osvětlení,“ vysvětluje česká fotografka Gabina Fárová.

Právě Fárová je jednou z mála Čechů, kteří se s Newtonem setkali. „V roce 1988 přijel do Prahy. Fotil na zakázku časopisu Traveller a já jsem byla v jeho pražském produkčním týmu,“ říká fotografka. Během jeho návštěvy měla i šanci mu stát modelkou. „Byl to neuvěřitelný zážitek,“ dodává Fárová.

foto k článkuPřed objektivem Newtonovi pózovaly modelky jako je Claudia Schiffer nebo Grace Jones. Tu v sedmdesátých letech vyfotil nahou s nohama v řetězech a fotografie se objevila na titulní straně německého časopisu Stern. To vzbudilo rozruch a skupina bojovnic za ženská práva dala časopis k soudu za to, že znázorňuje ženu „jako dobytek“.

Kromě modelek fotografoval Helmut Newton i portréty osobností z uměleckého nebo společenského světa. Mezi nimi byli například umělci Andy Warhol, Salvador Dalí nebo režisér David Lynch s herečkou Isabellou Rossellini.

foto k článkuŽivot Helmuta Newtona ukončila v roce 2004 autonehoda. Letos o něm natočil dokument německý režisér Gero von Boehm. V intimním snímku Helmut Newton: Nestoudná krása vystupují osobnosti jako Isabella Rossellini, Grace Jones, Claudia Schiffer nebo Anna Wintour a přibližují jeho život i dílo. Film měl v Česku premiéru 17. září 2020 a nyní je možné ho vidět online.

Celý film ke shlédnutí či stažení naleznete ZDE

Trailer k filmu:

Zdroj článku Kontroverzní fotograf, který navždy změnil módní fotografie: https://www.irozhlas.cz/kultura/vytvarne-umeni/helmut-newton-fotograf-film-dokument-kontroverzi-fotografie-zeny_2010311657_ban, Autor: Jan Dlouhý

Helmut Newton SUMO je zpět! ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Helmut Newton. BABY SUMO
Autor: Helmut Newton
Rok vydání: 2020

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Recenze - obrázek

Sklo v hlavní roli

Sklo má u nás obrovskou tradici, ale knih o skle je stále jako šafránu. Nová kniha Sklo v hlavní roli je souborem deseti rozhovorů s českými sklářskými výtvarníky, kteří … Celý článek

Recenze - obrázek

PRACOVAL JSEM MNOHO, díl druhý, užitá kresba Josefa Čapka

„Pracoval jsem mnoho,“ povzdechl si Josef Čapek ve své knize Psáno do mraků. Teoretička umění Pavla Pečinková citát použila jako trefný název pro knižní vydání soupisu vš … Celý článek

Recenze - obrázek

Sbírka balad Kytice se dočkala nového vydání s ilustracemi Míly Fürstové

Sbírka balad Kytice Karla Jaromíra Erbena oslovuje již mnoho generací čtenářů. Ke 150. výročí básníkova úmrtí, které připadlo na sobotu 21. listopadu, vyšlo nové vydání … Celý článek

Recenze - obrázek

Nová kniha přináší vzpomínky, jak žil malíř Zrzavý ve Vodňanech

Příběhy pamětníků z Vodňan i dosud nezveřejněné dopisy či náčrty přináší nová kniha Setkání se Zrzavým. Autorka Martina Havlínová ji vydala ke 130. výročí narození malíře … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama