Vychází výjimečná publikace Katedrála viditelná a neviditelná

Recenze - obrázek

Obsahuje bezmála tisícovku stran, váží asi pět kilogramů a pracovaly na ní téměř dvě desítky odborníků po dobu sedmi let.

Dvoudílná kniha Katedrála viditelná a neviditelná přináší nejnovější poznatky o chrámu sv. Víta – o architektuře a umělecké výzdobě, o jeho nejranějších dějinách, o osobnostech, které v místě působily, i o hudbě a liturgii, které v průběhu více než tisícovky let rozeznívají chrámové zdi. Publikaci dnes v prostorách Akademie věd ČR představila její hlavní editorka Jana Maříková-Kubková z Archeologického ústavu AV ČR.

foto k článkuKniha Katedrála viditelná a neviditelná je výjimečná svým obsahovým, obrazovým i grafickým zpracováním. Přestože se na jejím obsahu podílelo 17 autorů, celkové vyznění textu je jednotné a není zatížené přespříliš odborným jazykem. Publikaci tak jistě ocení nejen lidé z oboru, ale v podstatě kterýkoli zvídavý čtenář.

Kameny i osudy lidí

foto k článkuPrvní díl nezačíná až u idejí Karla IV. a stavitelství Matyáše z Arrasu, jak se někdy u obdobně zaměřených textů stává, ale už v dobách předcházejících osídlení ostrohu nad Vltavou. Zaobírá se geologickým základem kopce a zmiňuje předchůdce katedrály, tedy kostel Panny Marie z 9. století a baziliku sv. Jiří s rotundou sv. Víta vystavěné na počátku 10. století. První díl končí velkým požárem katedrály v roce 1541.

foto k článkuDruhý díl je ještě obsáhlejší, přičemž jeho těžištěm je 19. a zejména 20. století. „Úplně na začátku jsme vůbec nepřemýšleli nad tím, že by měla mít kniha dva díly. A už vůbec jsem si nemyslela, že zrovna 20. století zabere tolik prostoru. Ačkoli jsem středověkářka, tak právě 20. století pro mě bylo asi největším zážitkem,“ uvádí archeoložka a duše celého projektu Jana Maříková-Kubková.
Autoři knihy mimo jiné vyzpovídali žijící pamětníky a podařilo se jim sepsat zajímavé osudy a příběhy lidí, kteří ve 20. století v katedrále působili. Ve stínu tehdejších hradních pánů z komunistické strany se v chrámu scházely skupiny věřících, částečně právě tam vzniklo hnutí duchovní obrody národa, které přispělo k pádu režimu v roce 1989. Celonárodní pouti k poctě Anežky České se v chrámu sv. Víta v březnu 1989 zúčastnilo na 15 tisíc lidí.

Katedrála viditelná i slyšitelná

foto k článkuNevšedním obohacením publikace jsou kapitoly o hudbě a liturgii. Přestože je chrám sv. Víta považován za symbolické místo českého národa a jeden z pilířů evropské kultury, vždy to byl především „kostel“, místo bohoslužeb a modliteb. „Zajímalo nás, jak asi mohly vypadat obřady v době, kdy ještě stála rotunda sv. Víta. K tomu samozřejmě nemáme prameny,“ říká autor muzikologických kapitol David Eben z Ústavu hudební vědy Filosofické fakulty UK v Praze.

foto k článkuPrůběh liturgie byl pravděpodobně po celé Evropě srovnatelný, v Praze to zřejmě znělo velmi podobně jako v Řezně, pod které jsme tehdy duchovně spadali. Přesto se dá očekávat, že každé místo mělo něco osobitého, spjatého s místními svátky a světci. „Jednou před Vánoci, když jsem na knize pracoval, jsem dostal e-mail od vídeňského kolegy. Psal, že pro mě má malý vánoční dárek, a příloze mi poslal kopii fragmentu nejstarší části oficia sv. Vojtěcha, který právě nalezl,“ vzpomíná David Eben. A podobných zajímavostí spjatých s osudy katedrály je v knize více. Její velkou předností je grafické zpracování Roberta V. Nováka, které objemnou knihu odlehčuje tak, že se čtenáři dobře prohlíží a čte. Na knize se obsahově podílelo několik vědců z ústavů Akademie věd ČR, například Taťána Petrasová z Ústavu dějin umění AV ČR nebo Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV ČR.

Jana Maříková-Kubková zdůrazňuje, že takto velkoryse pojatá kniha mohla vzniknout jen díky štědré finanční podpoře mecenášů umění Petra a Radky Turkových. „Když jsem viděl hotovou knihu, vyrazilo mi to dech, je to zajímavé i pro člověka, který nemusí mít rád zrovna historii. Určitě popřemýšlíme o dotisku a uvidíme, jestli se nám podaří zrealizovat anglickou verzi,“ říká Petr Turek.  

Vždy potřebujeme výročí

foto k článkuŽijeme v době plné nejistot a zvratů. Ohlížení se do minulosti a hledání významných dat, ke kterým bychom se mohli upnout a která si máme a musíme připomenout, se stalo součástí denního rytmu. Většina výstav, významných knih, festivalů a dalších kulturních počinů má v podtitulu výročí nějaké události či osobnosti.

Nejinak je to i s touto publikací. Vychází v roce, kdy slavíme:

980 let od uložení ostatků sv. Vojtěcha
675 let od založení arcibiskupství a nástupu Arnošta z Pardubic
620 let od smrti Petra Parléře
430 let od dokončení Colinova mauzolea
400 let od útoku kalvinistů na interiér chrámu
290 let od svatořečení sv. Jana Nepomuckého
175 let od ustanovující schůze spolku pro dostavbu katedrály
150 let od narození Kamila Hilberta
120 let od nástupu Kamila Hilberta na místo vedoucího stavitele svatovítské katedrály
90 let od Svatováclavského milénia a nového svěcení katedrály
30 let od svatořečení sv. Anežky České
30 let od pádu komunismu
A to už stojí za to!

Vychází výjimečná publikace Katedrála viditelná a neviditelná ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Katedrála viditelná a neviditelná.
Autor: kolektiv autorů
Rok vydání: 2019

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Recenze - obrázek

Slovanská epopej a její dosud neobjevené detaily v unikátní knižní podobě

Slavný monumentální cyklus Alfonse Muchy, nejlepší dostupná fotografická i tisková technologie a precizní česká ruční výroba. Právě z těchto ingrediencí vznikla luxusní v … Celý článek

Recenze - obrázek

Posel z Dálného východu

Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chyt … Celý článek

Recenze - obrázek

Kuna nese nanuk: Umění čtení umění

Nakladatelství 8SMIČKA zahájila rok 2019 vydáním již třetí publikace. Katalog k výstavě s palindromickým názvem Kuna nese nanuk: Umění čtení umění znovu otevírá téma lite … Celý článek

Recenze - obrázek

Kniha 20000 dokumentuje současnou českou architekturu na malých městech

Nový literárně-vizuální dokument s názvem 20000 představuje portréty 20 míst ve 20 městech České republiky, které svým počtem obyvatel nepřesahují 20 000 a za nimiž stojí … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - podpořte náš portál www.iumeni.cz v soutěži ShopRoku 2023 - imgReklama