Vyjímečné vydání Proměny Franze Kafky v bibliofilském podání

Recenze - obrázek

Unikátní vydání novely Franze Kafky Proměna v nejstarším českém překladu připravilo nakladatelství Teapot na podzim 2016 pro všechny čtenáře i milovníky krásných knih a umění.

Jedinečný umělecký skvost s originálními litografiemi Petra Nikla vyšel na konci roku 2016, 101 let po prvním uveřejnění.

foto k článkuBibliofilie je vydána v omezeném počtu 150 číslovaných a signovaných ručně vázaných výtisků. Z německého originálu Die Verwandlung vydaného nakladatelstvím Kurt Wolff Verlag (Lipsko, 1916) přeložili v roce 1929 Pater Ludvík Vrána a František Pastor. Tohoto překladu vydání druhé.

O knize:

foto k článku,,KDYŽ ŘEHOŘ SAMSA JEDNOHO JITRA procitl z neklidných snů, shledal, že se v lůžku proměnil v jakýsi obludný hmyz. Ležel na svém pancéřově tvrdém hřbetě, a pozdvihl-li poněkud hlavu, viděl své hnědé, klenuté břicho, rozdělené tuhými oblouky, na jehož vrchu se jen stěží držela ložní pokrývka, hrozíc, že se docela sesmykne. Jeho četné, u přirovnání k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy mihaly se mu bezmocně před očima.“

Známý příběh proměny příručího Řehoře Samsy v brouka doplňují celkem čtyři litografie předního českého výtvarníka Petra Nikla, které zachycují hrdinovu postupnou metamorfózu zachycením proměny očí, které se na čtenáře dívají po celou dobu příběhu.

Každý kus je originál:

foto k článkuNa začátku stála Proměna Franze Kafky a otázka, jak dílo uchopit tak, aby se podařilo prostý text zhmotnit, přenést náladu na čtenáře jinými vjemy, než samotným příběhem a doslova ho vtáhnout do děje.

Ve chvíli, kdy Petr Nikl vytvořil první sadu litografií očí, které člověka sledují po celou dobu příběhu, bylo jasné, že se záměr vydaří.

foto k článkuVýjimečnost nového vydání Proměny podtrhuje také originální design grafičky Johany Kratochvílové ze studia Signatura i precizní řemeslné ruční zpracování knihy, díky kterému je každý kus originál. Celá kniha je vytištěna na premiovém papíru Fedrigoni, který svým sametovým povrchem zprostředkuje čtenáři listujícímu knihou příjemný vjem z doteku. Díky speciální laserové technice výseku se podařilo na přebal knihy přenést prostřednictvím vyřezaného organického motivu ,,pocit“ proměny. Přebal knihy je potažen plátnem, do kterého je vyražen název a barevná kombinace potahového plátna a přebalu navíc umocňuje temnotu Kafkova textu.

foto k článkuDíky speciální laserové technice výseku se podařilo na přebal knihy přenést prostřednictvím vyřezaného organického motivu ,,pocit“ proměny. Přebal knihy je potažen plátnem, do kterého je vyražen název a barevná kombinace potahového plátna a přebalu navíc umocňuje temnotu Kafkova textu.

Slovo Petra Nikla:

foto k článku„Na fotografiích Franze Kafky mě vždycky fascinovaly temné sugestivní oči, snažil jsem se proto metamorfózovat jeho ostříží pohled skrze něhož spřádal své detailní popisy. Cítíte–li změnu svého blízkého člověka, vidíte ji v očích. Práce na Kafkově Proměně mě přivedla k odlišnému kresebnému přístupu.“O tvůrcích:

Odpovědný redaktor: Lukáš Novosad
Koncepce, typografie a výtvarná redakce Johana Kratochvílová, Studio signatura.cz 150 číslovaných a signovaných výtisků vázaných v plátně tištěných na papírech Splendorgel a s přebalem z papíru Materica italské papírny Fedrigoni. Užitý font textu Týfa Antikva.
Tisk litografií: Petr Korbelář
Tisk textů: iDigitisk s. r. o.
Digitální výsek: Proficut.cz
Vazba: knihařský ateliér Daruma Praha
Finalizace: studio signatura.cz
Roku 2016 vydalo nakladatelství Teapot s. r. o. v Praze jako třetí svazek edice Bonaventura v nákladu 150 číslovaných a signovaných výtisků o rozměrech 305 mm × 280 mm. Kniha má 120 stran.

Vyjímečné vydání Proměny Franze Kafky v bibliofilském podání ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Recenze - obrázek

FK15: umění autorské knihy a výtvarná výchova

Odborná literatura může být také hravá. V nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress, jednom z nejvýznamnějších odborných nakladatelství v České republice, vyšla publ … Celý článek

Recenze - obrázek

StArt. Sport jako symbol ve výtvarném umění.

StART není žádný nový nebo dosud neznámý umělecký směr, ale vtipné typografické řešení slova „start“, které je názvem knihy s podtitulem Sport jako symbol ve výtvarném um … Celý článek

Recenze - obrázek

Magdalena A. Turzová - Příbytky lidí

Obrazy Magdaleny A. Turzové, zvolené pro výstavu Příbytky lidí, jsou umístěny v protiatomovém bunkru Photogether Gallery. Skrze výřezy interiérů a oken nabízí prostoru pr … Celý článek

Recenze - obrázek

Lingvistické pohádky vymyslel Petr Nikl

Všeuměl Petr Nikl (1960), dítě, jehož hravost a osobitá fantazie asi nikdy nedorostou šatům dospělého, vydal v roce 2006 další plod své všetečné tvorby: sličnou knížku s … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama