Dinosauři na zahradě, Masarykovy kamenné boty a palác pro včely. Nechte se vést Atlasem spontánního umění

Recenze - obrázek Poznali se po padesátce. Ona mu jednou k narozeninám dala barvy a tak určila náplň jejich dalšího života. Manželé Šítalovi malovali každodenní scény, výjevy ze zájezdů, své sousedy, krajinky. Jsou autory několika set naivistických dílek a i na jejich tvorbu upozorňuje kniha Atlas spontánního umění.

foto k článku„Celé to začalo, když jsem před pár lety četl článek od Pavla Konečného v ádvojce," zmiňuje svého kolegu, znalce a sběratele art brut a amatérského umění, jeden z autorů atlasu Šimon Kadlčák. „Popisoval tam několik zajímavých míst a tvůrců a mně napadlo, že by na tohle téma mohla vzniknout mapa." Z mapy se vyklubala třísetstránková kniha. Vyšla před pár týdny v nakladatelství ArtMap a zavede vás na 16 míst s málo známými díly a do 9 muzeí s expozicemi uměleckých autodidaktů, která jsou rozesetá po Česku a volně přístupná veřejnosti. U každého místa najdete mapku, fotky i medailonek autora.

foto k článkuTohoto jedinečného česko-anglického průvodce připravil propagátor spontánního umění Pavel Konečný spolu s Šimonem Kadlčákem. Zařadili do něj díla napříč kategoriemi art brut, outsider art, lidového či naivního umění a medijní tvorby, která vznikala hlavně z čiré radosti z tvoření.

foto k článkuMuzeum spiritismu, obří polystyrenový betlém nebo skalní sochy blanických rytířů, detailní kresby i malby na stěnách vinných sklípků. Formální pestrost výtvorů je poutavá stejně jako příběhy těch, kdo kromě svého obyčejného života vedli ještě druhý, plný tvůrčího zápalu. Zalistujte atlasem a vydejte se na netradiční kulturní výlet.

Autor / zdroj:
Publisher: Český rozhlas

Informace o knize

Název: Atlas spontánního umění
Autor: Pavel Konečný, Šimon Kadlčák
Rok vydání: 2016

Koupit tuto knihu u nás

Dinosauři na zahradě, Masarykovy kamenné boty… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Lenka Černota - Vlčina