Kamil Lhoták a knihy. Monografie nezaměnitelného ilustrátora

Recenze - obrázek Obsáhlá publikace věnovaná knižní tvorbě Kamila Lhotáka, obsahuje stovky reprodukovaných ilustrací, soupis knižní tvorby, předmluvu napsal prof. František Dvořák.

Její vydání doprovázela stejnojmenná výstava v galerii Vltavín na Masarykově nábřeží v Praze, kde ji bylo možné shlédnout do konce ledna tohoto roku.

foto k článkuKamil Lhoták nebyl jen obdivovatelem a malířem technických vynálezů přelomu 19. a 20. století - bicyklů, motocyklů, starých automobilů, ponorek, vzducholodí, letadel a, také pražské periférie, ale i vynikajícím ilustrátorem, jehož tvorba ovlivnila celé generace čtenářů. Jeho ilustrátorská tvorba je neméně bohatá, což potvrzuje právě vydaná publikace.  .

Jde o první studii věnovanou Lhotákově ilustrační tvorbě vybavenou katalogem titulů, jež Kamil Lhoták během svého života výtvarně doprovodil. Výstavu Lhotákových ilustrací doplňují ukázky jeho volné grafiky a také jeho deníkové kresby. 

Unikátní počin a překvapivý výsledek

foto k článkuKurátor výstavy, Jan Dvořák, na ilustracích Kamila Lhotáka „vyrostl“. Jako rodinný přítel Lhoták přinášel darem knihy s jímavými obrázky: „Vždycky to byla knížka Kamila Lhotáka, kterou jsem pod stromečkem hned hledal a četl si ji.“ Po letech se Jan Dvořák k ilustrátorskému dílu Kamila Lhotáka vrátil a padesát let jeho práce „zhodnotil“ výstavou.

Pětiset stránková kniha, která výstavu doplňuje, odpovídá velikostí tématu. Ale také rozsahu díla. Původní odhady byly na 100 knižních ilustrací. Konečné číslo v katalogu má na 400 položek. „Byla to práce nečekaně složitá a náročná,“ dodává Jan Dvořák.

Stačí „číst obrázky“

Svoji vzpomínku přidal i historik umění František Dvořák: „Je zajímavé, že knihy ilustrované Kamilem Lhotákem můžeme číst dvěma způsoby. Buď čteme text a ilustrace odpovídají té literární předloze, anebo můžeme číst pouze tím, že v knize listujeme a bavíme se, jak se ilustrátor uměl podívat na lidi a radovat se z toho, co ho obklopuje.“

Autor:  Karel Oujezdský, Milena M. Marešová

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Kamil Lhoták a kniha
Autor: Dvořák Jan, Hédervári Robert
Rok vydání: 2014

Koupit tuto knihu u nás

Kamil Lhoták a knihy. Monografie nezaměniteln… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Dvouletý rekvalifikační kurz s akreditací od MŠMT - Asociace starožitníků

Knižní akce

Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Karel Kašpařík

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder