Aukční tip - Muzikanti Vojtěcha Bartoňka

Aukční zpravodajství - obrázek Pro milovníky historických žánrových obrazů z pražských ulic, nádvoří a trhů, přinášíme jeden výstavní tip od Vojtěcha Bartoňka, který spolupracoval mj. např i s Mikolášem Alešem a jeho dílo je zastoupeno hned několika díly i v Národní galerii. Jedná se o obraz Na 1. května z roku 1898.

foto k článkuObraz s názvem Na 1. května (olej na plátně), 78 x 57 cm, byl vystaven v Jahres Austellung des Kunstvereins für Böehmen Prag, 1898, č. kat. 233 a publikován v několika publikacích, z nichž uvádíme např. katalog Popeláři (Z ulice) vydaný v roce 2010 Národní galerií v Praze. Autorkou katalogu je Veronika Hulíková.

foto k článkuDílo je draženo v online aukci renomované aukční síně European Art a jeho vyvolávací cena je 180.000 Kč. Aukce končí 24. 2. 2021. Dražit dílo můžete ZDE

Vojtěch Bartoněk

Vojtěch Bartoněk se narodil 28. března 1859 v Praze a zemřel 25. srpna 1908, také v Praze. Byl český malíř a restaurátor.

Byl žákem Antonína Lhoty, Františka Sequense a Maxmiliána Pirnera na pražské Akademii v letech 1873-1889, později studoval ještě na Akademii v Paříži.

Po krátkém zaujetí historickou malbou se převážně věnoval žánrovým výjevům. Nejraději zachycoval atmosféru pražských ulic a zákoutí, trhů, parků a dvorků.

Také portrétoval a ilustroval (Pohorskou vesnici Boženy Němcové, pravidelně přispíval do časopisu Světozor).

foto k článkuByl autorem nástěnných maleb (lunety v nové Staroměstské tržnici, oltářních obrazů, působil i jako restaurátor. V roce 1889 dokončil dekorativní vlys pro jídelnu Bondyho vily, postavené podle návrhu arch. Josefa Fanty.

Vlys tvoří šest obrazů, šest alegorických postav znázorňujících dary země, lesů, vod, polí a vinic. V jeho iluzivní malbě se spojuje zájem o věrné zpodobení reality se sociálním cítěním.

Zemřel roku 1908 a byl pohřben na Olšanských hřbitovech.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o katalogu

Název: Vojtěch Bartoněk (1859-1908): Popeláři (Z ulice)
Autor: Veronika Hulíková
Rok vydání: 2011

Koupit katalog u nás

Aukční tip - Muzikanti Vojtěcha Bartoňka - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Face book