Rekordní desítka koroně navzdory

Aukční zpravodajství - obrázek Ke koupi deseti nejdražších obrazů letošního roku by případný zájemce potřeboval rovných 340 milionů korun. To je o 3 miliony víc než v loňském roce a historický rekord českých aukcí. Nová autorská maxima zaznamenali František Kupka, Toyen, Jan Zrzavý a Theodor Pištěk.

Hned dvakrát se přepisoval celkový žebříček nejdražších děl. Nejprve začátkem října, když se raný obraz Toyen, Piková dáma z roku 1926, na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 78,65 milionu korun. Podruhé pak koncem listopadu, kdy na aukci Galerie Kodl Kupkova abstrakce Divertimento II z druhé poloviny 30. let vystoupala na 90,24 milionu korun.

foto k článkuHistoricky poprvé se do top 10 dostalo dílo žijícího umělce. Stalo se tak díky obrazu Theodora Pištěka Adieu, Guy Moll, který Galerie Kodl vydražila za 25,44 milionu korun. Dosažená cena je nejen novým Pištěkových aukčním maximem, ale současně také novým rekordem v dané kategorii. Dosud titul nejdražšího žijícího umělce patřil Federicovi Díazovi, jehož zlata kapka Lacrimau z Expo v Šanghaji se před třemi lety na aukci European Arts prodala za 6,5 milionu korun.

foto k článkuCharakteristické pro současnou situaci na trhu je, že polovina obrazů z letošního top 10 v uplynulých deseti letech trhem již jednou prošla. Nejkratší doba mezi prvním a druhým prodejem uplynula v případě Zrzavého obrazu Fantastická krajina, který se na aukci Galerie Ustar začátkem prosince prodal za 28,08 milionu korun, téměř dvojnásobek částky, za kterou byl stejnou galerií vydražen v roce 2016.

Zbývající čtyři obrazy prošly v letech 2011 až 2015 aukcemi v Paříži, Londýně nebo Berlíně. Největší nárůst zaznamenala již zmiňovaná Kupkova abstrakce, která se prodala za více než pětinásobek ceny realizované v červnu 2011 v Londýně.

Celý článek si můžete přečíst ZDE

Autor / zdroj:
Publisher: Art+

Rekordní desítka koroně navzdory - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Sport in Art: CYKLISTIKA

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder