Začalo 55. benátské bienále umění i s českou účastí

Architektura - obrázek I letos se v italských Benátkách koná přehlídka současného umění. Na prestižní mezinárodní světové výstavě se až do 24. listopadu 2013 představí stovky umělců z více jak 80 zemí světa. České umění je zastoupeno v tradičním Československém pavilonu v expozici kurátora Marka Pokorného.

Biennale se otevřelo veřejnosti 1. června 2013, letošní ročník je pod taktovkou kurátora Massimiliana Gioni, který zvolil název Il Palazzo Enciclopedico neboli Encyklopedický palác. Název odkazuje na Američana s italskými kořeny Marina Auriti, který podal v roce 1955 žádost u patentového úřadu o zřízení imaginárního muzea Palazzo Enciclopedico, domu, kde by byly zastoupeny všechny vynálezy světa od kola k satelitu, budova měla obsahovat všechno vědění světa.

kniha foto55. bienále Benátky s tématem Il Palazzo Enciclopedico 55. bienále Benátky s tématem Il Palazzo Enciclopedico 55. bienále Benátky s tématem Il Palazzo Enciclopedico 55. bienále Benátky s tématem Il Palazzo Enciclopedico

Padesáté páté benátské bienále kombinuje moderní umění s historickými artefakty. Celé bienále se nese v duchu imaginace, představivosti či až halucinace. V Benátkách je zastoupeno 88 zemí, z toho se úplně poprvé objeví například Pobřeží slonoviny, Kosovo, Paraguay, Angola, Bahamy, Tuvalu, Maledivy nebo Vatikán. Hlavní expozice Il Palazzo Enciclopedico v Hlavním pavilonu nabízí díla 150 umělců ze 37 zemí světa.

kniha fotoČeská republika je tradičně zastoupena expozicí ve společném Československém pavilonu. Návštěvníci mohou uvnitř vidět projekt kurátora Marka Pokorného, který ji připravil společně s Petrou Ferancovou a Zbyňkem Baladránem. V expozici najdeme i díla známé výtvarnice Evy Koťátkové.

kniha fotoBienále můžete navštívit do 24. listopadu v Giardini della Biennale a Arsenale a na dalších místech v Benátkách. Plné vstupné činí 25 euro, tedy asi 650 českých korun, studentské 14 eur, tedy asi 350 českých korun. Součástí umělecké přehlídky bylo i udílení cen umělcům a zemím za svá díla a speciální přínos.

Zdroj: www.designmagazin.cz
Foto: La Biennale

Publisher: iUmeni.cz

Začalo 55. benátské bienále umění i s českou … - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Burian Zdeněk - Kalendář 2022

Hledáme ředitelku / ředitele - Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod ... 2022