Zaha Hadid staví Messnerovo muzeum na Kronplatzu

Architektura - obrázek V létě 2014 má být v Jižním Tyrolsku otevřeno Messner Mountain Museum Corones. V horském středisku Kronplatz na stejnojmenné hoře je aktuálně ve výstavbě podle návrhu světoznámé architektky Zahy Hadid. Částečně do země zapuštěná budova s vyhlídkovou terasou bude mít bílé tekuté tvary.

Zaha Hadid navrhla šesté a poslední Messner Mountain Museum, které brzy dokončí hrubou stavbu v Plan de Corones v Jižním Tyrolsku v Itálii. Jak už jeho název napovídá, muzea jsou stavěna ve spolupráci s asi nejslavnějším horolezcem současnosti Reinholdem Messnerem. Projekt má navázat na projekt Concordia 2000 otevřený v roce 2003, jenž byl prvním krokem ke kombinaci kulturních a sportovních zařízení v oblasti.

foto k článku“Nachází se na vrcholu hory Kronplatz a nabízí jedinečné výhledy na Dolomity. Messner Mountain Museum Corones je poslední díl v mé sérii horských muzeí. Expozice bude věnována velkým skalním stěnám a bude se zaměřovat především na disciplíny horolezectví,” řekl ke konceptu muzea Reinhold Messner, který pro něj připravuje stálou expozici svých předmětů a fotografií.

Muzeum zavrtané z části do vrcholku hory má pro Zahu Hadid tradiční fluidní tvary propojující své objemy a samozřejmě bílou fasádu. Celková užitná plocha objektu připomínající tající ledovec bude 1 000 metrů čtverečních. Najdeme v něm mimo vyhlídkové teras také několika propojených místností s expozicemi a malý přednáškový sál. Skoro celý interiér je úmyslně umístěn na nakloněné rampy kvůli snaze vyvolat přirozenou trajektorii expozice.

foto k článkufoto k článkufoto k článku


Foto a zdroj: Zaha Hadid a Messner Mountain Museum Corones
www.designmagazin.cz

Publisher: iUmeni.cz

Zaha Hadid staví Messnerovo muzeum na Kronpla… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Keška v galerii
Keška v galerii
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Michal Kalhous