Třinácté komnaty brněnských budov zpřístupní festival Open House Brno

Architektura - obrázek

Zákulisí tří ikonických brněnských hotelů, prohlídka překvapivých kvalit socialistického sídliště ve srovnání s tím současným nebo tři pohledy, jak se architektura potkává s hudebním uměním.

To je jen krátký výčet prohlídek, které o posledním květnovém víkendu nabídne architektonický festival Open House Brno. Historické i zcela současné stavby budou zájemci obdivovat v sobotu 28. a neděli 29. května 2022 na více než sedmi desítkách míst v Brně. Organizátoři lákají hlavně na místa, kam se veřejnost běžně nedostane.

„Hlavní myšlenkou našeho festivalu je nabídnout lidem možnost, aby si prohlédli město z netušených perspektiv či vstoupili na místa, kam je to jindy nemožné. Chceme ukázat Brno v celé jeho kráse i propojenosti, a přivést lidi k místům, projektům a nápadům, které naše město definují dnes a jsou odkazem i do budoucnosti. Letos budou moct návštěvníci Open House Brno zavítat například do nově zrekonstruované brněnské budovy Českého rozhlasu, který za svou rekonstrukci nedávno získal prestižní ocenění,“ zve na festival jeho kreativní ředitelka Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management.

Podrobný program bude dle aktuálních jednání postupně přibližován na webu www.openhousebrno.cz, na facebook.com/openhousebrno a instagram.com/openhousebrno.

Zájemci se mohou těšit například na vybrané zajímavé stavby areálu brněnského výstaviště, včetně funkcionalistické vyhlídkové věže pavilonu G, zámečku průmyslníka Bauera či kdysi oblíbeného divadla Julia Fučíka, dnes Divadlo na výstavišti. Ve spolupráci s TIC Brno, které je generálním partnerem festivalu, se lidem otevře slavný Bílý dům i s aktuálně nepřístupným sálem. Zájemci se také mohou vydat na prohlídku hotelu Marriott, centra Clubco v novém areálu Vlněny či si prohlédnout moderní styl ubytování Domeq, které otevře další z partnerů Open House Brno, společnost CTP.

Speciálním tématem letošního ročníku je „Stará a nová“, srovnání i kontrast socialistického realismu, nebo brutalistní architektury a současných novodobých staveb. Místa, kam není bohužel možné se dostat ani v malých skupinkách, představí sedmikilometrová cykloprohlídka, nebo alespoň internetové videoprohlídky. Premiéru bude mít mimo jiné videoprohlídka Ústavního soudu v Brně.

Osobně si projít „starým a novým“ budou moci lidé při prohlídce nemocničního areálu u sv. Anny v Pekařské ulici, která přiblíží i bohatou historii místa. Na „starém pólu“ areálu se nachází například Hansenova budova z roku 1868 s dodnes zachovanými původními litinovými sloupy z nedalekého Adamova. „Nový pól“ reprezentují moderní budovy z let 2010–2014, kdy se v suterénu mohou lidé podívat na dokonale odstíněné Faradayovy klece pro výzkum extrémně jemných elektromagnetických signálů lidského těla. Poté budou mít možnost prohlédnout si Brno ze střešních teras.

„Výškovou třešinkou na dortu by měl být výhled z 24. patra jedné ze tří rekonstruovaných výškových budov Šumavská Tower na prahu Žabovřesk,“ naznačuje Pešl Šilerová.

Celý festival je neziskový, vstup na všechny akce je zcela zdarma, organizaci každoročně zajišťují dobrovolníci. „Budeme rádi, když se přihlásí i noví zájemci, ochotní pomoci s letošním ročníkem,“ nabádá veřejnost Pešl Šilerová. Zájemci se mohou ozvat na e-mail dobrovolnici@openhousebrno.cz.

Děti i jejich rodiče potěší organizátoři i speciálními prohlídkami ve večerních hodinách: pro fanoušky technické architektury se chystá demonstrace posunu na železnici v areálu Parkové dráhy (18:00 a 18:30). Noční prohlídka proběhne v areálu vily Löw Beer. V programu „Užijte si vilu netradičně!“ poznají fanoušci reprezentativní prostory i jinak nepřístupná zákoutí jen s baterkami v ruce. Přichystané jsou dvě verze speciální komentované prohlídky: pro rodiny s dětmi a odvážné dospělé. Kdo nebude míst svou baterku, tomu ji na místě zapůjčí.

Festival nabídne i tradiční workshopy pod vedením Jany Kaštánkové, tentokrát budou zaměřené na recyklaci a industriální architekturu.

Festival spadá pod Open House Worldwide, což je síť více než padesáti metropolí celého světa, pořádajících festivaly architektury pro veřejnost. Pořádané festivaly každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě. Brno je součástí této sítě od roku 2018.

Výběr z programu:

Vlajkovou lodí, která se objeví i ve vizuálu festivalu, je zrekonstruovaná budova Českého rozhlasu Brno v Beethovenově ulici, navržená architektem Ernstem Wiesnerem. Prohlídky zahrnou pochozí střechu, ze které je nádherný výhled na Brno a zahlédnout lze i zajímavou věžičku Justičního paláce na Rooseveltově ulici s dochovanou císařskou korunou. Trasa prohlídky zahrnuje i zrekonstruované točité schodiště s odkrytým mramorem či byt pro hosty. Provádět tam budou přímo „rozhlasáci“ a prohlídky budou zaměřeny na architekturu speciálně pro Open House Brno.

Divadlo na výstavišti neboli tzv. Králíkovo divadlo si lidé mohou prohlédnout i online. Prohlídky na výstavišti povede přímo architektka BVV Lenka Štěpánková, divadlo je pro osobní prohlídky zařazeno mezi lokace festivalu poprvé. Samotná budova kinokavárny navržená architektem Emilem Králíkem byla vybudována v letech 1927–1928 pro Výstavu soudobé kultury v Brně. Záhy po dokončení byla adaptována také pro potřeby divadelního provozu. V době konání výstavy se v sále pro téměř 800 diváků přes den hrála divadelní představení a večer promítalo kino, především dobové týdeníky a naučné filmy. Přímo z foyer hlavního sálu byla přístupná kavárna s otevřenými terasami, obrácenými do výstavní promenády. Dnes je budova pro veřejnost nepřístupná a vyžaduje celkovou rekonstrukci. Jak lze u stavby z 1. poloviny 20. století očekávat, nevyhovuje v mnoha ohledech současným požadavkům a normám.

Dvě prohlídky otevřou nedávno přestavěný areál Filozofické fakulty MUNI. Nově proběhne komentovaná prohlídka Právnické fakulty Masarykovy univerzity, což je i zakládací fakulta Masarykovy univerzity. Jedná se o jedinou budovu, která byla postavena v rámci nedokončeného projektu akademické čtvrti. K vidění bude nový biodynamický strop v jedné ze studoven, v knihovně byl navíc při rekonstrukci objeven základní kámen z roku 1928, který je v knihovně vystaven společně s faksimiliemi.

Sochy kampusu Masarykovy univerzity se představí procházkou až na Anatomický ústav Lékařské fakulty, kde jsou málo známé sochy Olbrama Zoubka.

Dalšími novinkami jsou pracoviště brněnských tepláren, které otevřou provoz Špitálka a EKOtelnu v městské části Slatina. Její součástí je fotovoltaická elektrárna na střeše. Ekologickým cílem projektu je využít v maximální míře sluneční svit dopadající na střechu objektu. Veřejnosti se nově otevře budova Ingstavu na Vídeňské ulici. Jde o budovu ve svahu, do které se vstupuje přes lávku. Součástí stavby je i brutalistní venkovní požární schodiště od architekta Rullera, před vstupem je pak plastika od Evy Kmentové.

Festival nabídne také koncentrovaný přehled ikonických brněnských hotelů: Continental (bruselský styl s řadou skleněných prvků), Courtyard by Marriott (prvky severského designu a řadou velkoformátových obrazů), rekonstruovaný Slovan/ Hotel Passage (Kvíčalovy kresby na čelní stěně) či budovu Městského dvora na Šilingrově náměstí, nyní Hotel Barceló (zdobné prvky v interiéru).

Poprvé se také otevře Hudební fakulta JAMU. Návštěvníci v průběhu prohlídky zavítají do tří naprosto odlišných koncertních sálů, kde studoval mimo jiné T. G. Masaryk, a poznají špičkové hudební nástroje. Téma hudby bude pokračovat v nově zrekonstruovaném koncertním sále Konzervatoře Brno, kde je špičková akustika. Fanoušci klubové scény se pak mohou těšit na zrekonstruovaný Kabinet múz.

Téma hudby prostoupí i prohlídku Bílého domu. Lokace bude v rámci festivalu otevřená poprvé a provázet po objektu budou odborníci architektury. Open House Brno zpřístupní objekt ve spolupráci s přípravným týmem Evropského hlavního města kultury a organizátoři chtějí přispět k diskusi, jak bude možné prostor využít v budoucnu.

Tradiční součástí festivalu jsou skupinové i individuální procházky. Zájemci si mohou projít areál Vlněny (s možností navštívit coworkingový prostor Clubco), Ponávku (kde lze osobně navštívit i Domeq I a jeho komunitní prostory vybavené apartmány s výhledem na město) či Spielberk (s unikátní možností zavítat i do i SAP Labs). Jako průvodci poslouží podcasty Open House Brno.

K letošním novinkám patří prohlídka parku Tišnovka. V sobotu odpoledne tu navíc proběhne křest nové knihy k 60. výročí poslední jízdy vlaku touto ikonickou tratí v Černých polích, na kterou naváže promítání filmu o trati na Musilce. V neděli pokračují prohlídky Štefánikovy čtvrti, Lesné a neobyčejného až surrealistického Křístkova domu.

Prohlídku Lesné, pomyslnou „symfonii domů, přírody a lidí“, povede přímo starosta Brna-severu Martin Maleček, který ví o každém koutku sídliště.

Chybět nebude ani tipovací okénko. V nově zařazené prohlídce řečkovické „železničářské čtvrti“ mohou účastníci hádat, zda blízká vila Vlasty Mullerové vzešla, nebo nevzešla z dílny Dušana Jurkoviče. Poblíž bude opět otevřená i známá Kubova vila a rekonstruovaný park u Řečkovického kostela s novým památníkem Franty Kocourka. Nekonečno bílých kroužků tam má na svědomí Timo.

I Královo Pole má co nabídnout. Pro Open House Brno se otevře Komunitní centrum pro válečné veterány a kromě návštěvy komunitního ubytování či klubu.

Návštěvníky Biskupského gymnázia nebo gymnázia Vídeňská opět provedou studenti. Architekt Boris Hála pak představí svou přístavbu bystrcké ZŠ Vejrostova. Novinkou bude i Vyšší odborná škola ve Francouzské ulici.

Třinácté komnaty brněnských budov zpřístupní festival Open House Brno ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Architektura - obrázek

„Nebourej, transformuj“ je mottem letošního Dne architektury, který láká na 300 …

Architektonické skvosty i zapomenuté stavby, domy, které znovu ožily díky rekonstrukcím, dílo Josipa Plečnika i jeho následovníků, realizace přední české architektky Alen … Celý článek

Architektura - obrázek

ŠEDESÁT/ Sólo pro stále mladou dámu - 60 let oddělení dějin architektury

Architektura (rodu ženského) je nestárnoucí „Dámou“. Provází lidstvo od úsvitu jeho dějin. Mnohdy avantgardní až extravagantní, inspirující, nezkrotná – jindy poddajná či … Celý článek

Architektura - obrázek

Nové prohlídkové okruhy ve vile Tugendhat

Letní měsíce přinesou hostům vily Tugendhat možnost navštívit tuto památku UNESCO na nových prohlídkových okruzích. Dvojice okruhů doplní stávající, u veřejnosti dlouhodo … Celý článek

Architektura - obrázek

Festival Open House Praha v květnu zpřístupní 101 budov a prostorů

Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se uskuteční letos od 16. do 22. května 2022. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama