Festival Open House Praha v květnu zpřístupní 101 budov a prostorů

Architektura - obrázek

Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se uskuteční letos od 16. do 22. května 2022.

Osmý ročník festivalu zpřístupní o víkendu veřejnosti zdarma 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Ve festivalovém týdnu od 16. května bude připraven doprovodný program – přednášky, diskuze a speciální komentované procházky. Seznam všech objektů je již možné nalézt na www.openhousepraha.cz/festival-2022/ .

„Otevíráme dveře nejen u staveb moderních s různými typy ocenění kvality a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí, industriálních, ale i světově ojedinělých unikátů, ikonických budov, které představují historické a kulturní bohatství Prahy. Odkrýváme neznámé a skryté kulturní realizace vynikajících architektů, umělců a řemeslníků a také zapomenuté příběhy stavitelů, majitelů či jejich potomků,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

foto k článkuOpen House Praha je určen pro širokou veřejnost a organizátoři se věnují také přípravě prohlídek pro osoby se zdravotním postižením, rodiny s dětmi či cizince dlouhodobě žijící v Praze. „Festival je především komunitní projekt a chceme, aby si jej mohl užít opravdu každý. Vítáme i nadšence-dobrovolníky, kteří nám chtějí pomáhat otevírat město pro všechny. Bez nich by se akce nemohla v takovém rozsahu vůbec uskutečnit,“ dodává Andrea Šenkyříková. Do dobrovolnického programu se může zapojit každý bez ohledu na věk, národnost či profesi. Přihlášku najdou zájemci zde.

Výročí tria Plečnik – Ullmann – Janák

foto k článkuLetošní program je věnovaný připomínce narození několika významných architektů působících v Čechách. Slovinský architekt a urbanista Jože Plečnik by letos v lednu oslavil 150 let od narození. Při této příležitosti bude možné si s komentovaným výkladem prohlédnout hlavní loď, podzemní kryptu i spodní část věže kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, jedné z nejpozoruhodnějších sakrálních staveb v České republice.

Pozornost organizátoři věnovali také osobnosti Vojtěcha Ignáce Ullmanna, který je představitelem tzv. české novorenesance a od jehož narození v dubnu uplyne 200 let. „Zveme k návštěvě kouzelné rodinné Vily Lanna v Bubenči, která vznikla jako letní odpočinkové sídlo průmyslového podnikatele, sběratele uměleckých památek a mecenáše Vojtěcha Lanny ml. Lidé se podívají do historických sálů první pražské Novoměstské sokolovny, budou moci obdivovat bílo-červenou sgrafitovou výzdobu a interiéry bývalé Vyšší dívčí školy ve Vodičkově ulici nebo nahlédnout do poslední Ullmannovy pražské realizace, budovy České polytechniky na Karlově náměstí, kde dnes sídlí Fakulta strojní ČVUT v Praze,“ říká Andrea Šenkyříková.

foto k článkuV březnu tomu bylo rovněž 140 let od narození architekta Pavla Janáka, proto jsou v programu zastoupeny stavby z jeho různých životních období jako Klubový dům Autoklubu ČR, funkcionalistický EA Hotel Juliš na Václavském náměstí, Palác Adria ve stylu tzv. národního slohu nebo konstruktivistický objekt vinohradského Husova sboru s nepřehlédnutelnou zvonicí.

Další novinky

Program Open House Praha nabízí celkem 26 novinek, které se do festivalu zapojují úplně poprvé. Lidé mohou navštívit architektonicky zajímavé a mnohdy ne běžně přístupné budovy i v odlehlých částech Prahy jako je například Zbraslav, Modřany nebo Komořany. K vidění bude nedávno dokončená Radnice MČ Praha 12, areál Českého hydrometeorologického ústavu v Zámku Komořany a jeho okolí nebo čerstvě zrekonstruované komunitní centrum Klubovna Zbraslav v místech bývalé prádelny od architektů ze studia Projektil. „O zapojení Zbraslavi jsme uvažovali již před několika lety, a jsem ráda, že se nám letos konečně podařilo nabídnout více zajímavých objektů v této lokalitě. Doporučuji zastavit se i v bývalé zbraslavské zvonárně, kde rodina Manoušků odlévala zvony pro mnohé pražské chrámy, včetně například kostela Nejsvětějšího Srdce Páně nebo Husova sboru na Vinohradech. Rodinnou tradici se již bohužel po povodních roku 2002 nepodařilo obnovit, ale zájemci se zde přímo od pana Manouška dozví mnoho zajímavých informací k jeho řemeslu,“ přibližuje Andrea Šenkyříková.

foto k článkuMezi novinky patří i nově zrekonstruované Technologické centrum UMPRUM Mikulandská s velkorysými prostory a nadstandardním vybavením pro studenty, nová budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze v dejvickém vysokoškolském kampusu s nepřehlédnutelnou pneumatickou fasádou nebo jedna z největších a nejvýznamnějších památek meziválečné funkcionalistické architektury v Praze –  dřívější sídlo pražských Elektrických podniků, dnes Bubenská 1. Rozlehlý palác byl v době svého vzniku považován za symbol přicházející nové doby, moderní architektury a pokroku. „Lidé si mohou prohlédnout, jak se podařilo zachovat estetické působení velkorysé reprezentativní administrativní budovy i hodnotné detaily dobového technického řešení po nedávno dokončené a navíc oceňované rekonstrukci z dílny TaK Architekti,“ dodává Andrea Šenkyříková.

Informace k programu se zájemci mohou dozvědět také ve facebookové události Open House Praha 2022.

Pozvánka na mezinárodní festival Open House Worldwide

foto k článkuOpen House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 50 městech po celém světě. V sobotu 9. dubna 2022 se uskuteční druhá společná online událost s podtitulem Bydlení a lidé. Virtuální 12hodinový Open House Worldwide (OHWW) festival bude zahrnovat živé prohlídky inovativních projektů bydlení z měst napříč světovými kontinenty, např. z Dublinu, Lagosu, Londýna, Melbourne, New Yorku, Osla, Prahy, Tchaj-wanu, Valencie, Vídně a dalších. Festival bude vysílán online v anglickém jazyce od 6 hodin ráno do 18 hodin večer koordinovaného světového času (UTC), v našem časovém pásmu od 8 do 20 hodin na Youtube kanále.

foto k článkuOpen House Praha v rámci festivalu OHWW představí pražské sídliště Ďáblice, které je dnes považováno za jedno z architektonicky nejhodnotnějších v ČR. Ačkoli urbanistický koncept navržený v 60. letech 20. století vychází z modernistických myšlenek, ve skutečnosti se tolik nevzdaluje charakteru tradičního města s ulicemi a náměstími. „Najdete tu různé typy panelových bytových domů, velké množství dnes už vzrostlé zeleně i celou řadu objektů pro občanskou vybavenost, jako jsou obchody, školy a kulturní centra. Výjimečná je i podoba jednotlivých objektů, které díky nejrůznějším architektonických detailům nejsou tak uniformní jako na jiných sídlištích. Značný zájem dnes vzbuzují i umělecká díla, která zdobí jeho veřejná prostranství,“ říká architekt Ondřej Tuček, který bude průvodcem video vstupu přenášeného od 10 hodin živě ze střechy jednoho z ďáblických panelových domů. Ondřej Tuček je vnukem Viktora Tučka, který byl v letech 1967–1982 hlavním architektem sídliště Ďáblice. Sám v Ďáblicích žije a aktivně se zapojuje do debaty o budoucím rozvoji tohoto jedinečného urbanistického souboru. Více informací o přenosu k dispozici zde.

Festival Open House Praha v květnu zpřístupní 101 budov a prostorů ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Architektura - obrázek

Třinácté komnaty brněnských budov zpřístupní festival Open House Brno

Zákulisí tří ikonických brněnských hotelů, prohlídka překvapivých kvalit socialistického sídliště ve srovnání s tím současným nebo tři pohledy, jak se architektura potkáv … Celý článek

Architektura - obrázek

Nové prohlídkové okruhy ve vile Tugendhat

Letní měsíce přinesou hostům vily Tugendhat možnost navštívit tuto památku UNESCO na nových prohlídkových okruzích. Dvojice okruhů doplní stávající, u veřejnosti dlouhodo … Celý článek

Architektura - obrázek

ARCHITEKTURA 58–89

Strhující příběh české předrevoluční architektury Celý článek

Architektura - obrázek

Festival, který otvírá Brno

Oceněný DADA disktrikt se otevře veřejnosti – už teď na videu, v květnu 2022 i k osobní prohlídce Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama