Nechtěné dědictví nejenom architekta Jana Dvořáka

Architektura - obrázek Dílu architekta Jana Dvořáka a komplikovanému vztahu široké veřejnosti ke stavbám z dob normalizace věnovalo Muzeum města Brna novou výstavu na Špilberku.

Těží z architektovy rozsáhlé pozůstalosti, kterou muzeum před časem získalo do svých sbírek. Dvořákova tvorba podle odborníků dosud není náležitě zhodnocená, jeho stavby trpí novodobými zásahy, přestavbami, dokonce demolicemi.

Výstava chce na příkladu tvorby Jana Dvořáka tematizovat současný kontext architektury vzniklé za minulého režimu – laici ji mnohdy odsuzují, odborníci zatím dostatečně nereflektují. Řada kvalitních staveb je proměněna novodobými zásahy a přestavbami, popřípadě zcela demolována. Název výstavy tak neodkazuje výhradně k tvorbě Jana Dvořáka, ale poukazuje na vysoce aktuální téma postupného mizení architektonických i uměleckých realizací řady osobností stejné generace.

Podle tvůrců výstavy tak mizí důležitá stopa moderních dějin Brna. Osud Dvořákových projektů slouží jako "exemplární případ" a tvoří hlavní linku výstavy.

foto k článkuExpozice dostala název Nechtěné dědictví, jímž obecněji poukazuje na postupné mizení kvalitních architektonických i uměleckých prací řady autorů a autorek stejné generace. Památková ochrana je v současnosti u staveb druhé poloviny 20. století zcela ojedinělá. Žádná z představených Dvořákových staveb památkou není, řekla autorka výstavy Šárka Svobodová.

foto k článkuDvořák (1925 až 1998) je podepsán pod uskutečněnými návrhy desítek staveb v Brně i jinde. K prvním projektům patřil internát v Komárově. Projektoval také areál nynější Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, výrazně proměněný nedávnou přístavbou, a objekt obuvnického podniku Snaha u Lužánek, zdemolovaný a nahrazený bytovým domem.

foto k článku"Patrně nejzachovalejší je hotel Myslivna v Brně," řekla Svobodová. Hotel ve svahu nad Pisárkami dlouho vlastnilo město, nyní je v rukou soukromníka a podle Svobodové lze předpokládat postupné úpravy.

foto k článkuDvořák jako praktik i teoretik propojoval architekturu s výtvarným uměním. Byl autorem několika památníků, fontán i uměleckých děl doplňujících architektonické realizace. Zpracoval generel monumentální sochařské výzdoby v Brně či výtvarné řešení Jaderné elektrárny v Dukovanech.

Angažoval se i v dobových kauzách. V 60. letech se snažil chránit před zásahy stavby meziválečného funkcionalismu. Právě Dvořák tehdy také stál za nálezem několika kusů ztraceného původního nábytku z vily Tugendhat.

Multimediální výstava potrvá od 20. dubna do 2. července. Dvořáka postupně představí ve třech částech: největší bude na hradě Špilberk, další ve vile Tugendhat a v kulturním prostoru Praha, kde se odehraje také odborný doprovodný program. Ve druhé polovině roku na výstavu naváže nová publikace.

foto k článkuAutorkou výstavní koncepce je historička architektury Šárka Svobodová (4AM/FaVU). Výstavu připravuje ve spolupráci s kurátory Muzea města Brna, Jindřichem Chatrným (Oddělení dějin architektury) a Lucií Valdhansovou (Vila Tugendhat/4AM), architektem Jaroslavem Sedlákem (4AM), výtvarnými umělci Marií Lukáčovou, Jakubem Ročkem a Petrem Jamborem, fotografem Zdeňkem Porcalem (Studio Flusser) a grafickým designerem Jozefem Ondríkem (Deep Throat Studio).

www.nechtenededictvi.cz

foto k článkuPodrobnější informace a dokumentace, tkeré se nevešly na výstavu si pak můžete prostudovat na nově spuštěné webové stránce www.nechtenededictvi.cz, kde narazíte mj. na podrobnou dokumentaci Dvořákových staveb, výtvarné návrhy do jednotlivých objektů, nebo i soutěžní návrh na Dvořákovo řešení Jižního centra Brna a další

.

Doprovodný program k výstavě

3. a 27. května vždy v 17.00: Komentovaná prohlídka výstavy Nechtěné dědictví na hradě Špilberku -
s kurátorkou a autorkou výstavy, historičkou architektury Šárkovu Svobodovou

12. května v 19.00: Myšlenky o myslivnách -
přednáška teoretika architektury Jana Tabora v kulturním prostoru PRAHA, Husova 18, Brno

13. květnav 11.00: Komentovaná prohlídka Hotelu Myslivna
- s teoretikem architektury Janem Taborem a historičkou architektury Šárkou Svobodovou, Hotel Myslivna, Nad Pisárkami 276/1, Brno

Možnost domluvy individuálních prohlídek s výkladem kurátorky pro větší skupiny. Vše na webu. http://www.spilberk.cz/vystava/nechtene-dedictvi-jan-dvorak/


Nechtěné dědictví. Architekt Jan Dvořák (1925–1998)
Výstava: 20. dubna – 2. července 2017
kurátorka výstavy: Šárka Svobodová (4AM/FaVU)
II. patro západního křídla, Špilberk, Brno

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Nechtěné dědictví nejenom architekta Jana Dvo… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Face book

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder