(Neo)futuristický architekt Jan Kaplický by oslavil 80. narozeniny

Architektura - obrázek

Vize architektury Jana Kaplického působí jako z jiného tisíciletí. Za svoji obdivuhodnou kariéru realizoval jen několik projektů, přesto dokázal posbírat řadu prestižních mezinárodních ocenění.

Jeho nedožité osmdesáté narozeniny futuristického architekta si připomínáme jeho působivými výkresy a kolážemi, které tvořil bez výjimky vlastní rukou.

foto k článkuKonec života Jana Kaplického připomíná smutný příběh světově uznávaného umělce, na kterého rodná země téměř zapomněla. Přitom když roku 2007 zvítězil s návrhem národní knihovny ve vůbec první mezinárodní architektonické soutěži v Česku, vypadalo to ještě na velký návrat. Životní úspěch se ovšem nakonec proměnil ve velkolepou blamáž, která autora proslulé chobotnice zcela vyčerpala.

foto k článkuOd své emigrace v roce 1968 působil Kaplický v Londýně, kde s kolegou Davidem Nixonem založil progresivní studio Future Systems, se kterým se kromě běžných architektonických zadání soustředili také na projekty pro americkou vesmírnou agenturu NASA. Přestože spolupráci nakonec ukončily rozpočtové důvody, představuje charakteristickou etapu celé Kaplického kariéry.

foto k článkuJan Kaplický se v návrzích vždy upínal ke svým vysněným vizím architektury. Ze svých zásad navíc nikdy neustupoval, přestože mu nezřídka kdy bránily vést spokojený (nejen profesní) život. Za své futuristické návrhy byl společností i profesními kolegy často vysmíván, označovali je totiž jako nerealizovatelné. I přesto Kaplický narazil alespoň na několik málo klientů, kteří mu jeho teoretické koncepce umožnili převést do reality. Za ně pak získal řadu prestižních mezinárodních ocenění.

foto k článkuČím větší nepochopení ze strany odborné veřejnosti i zadavatelů zakázek Kaplický pociťoval, tím větší úsilí věnoval svým vizím a teoriím na papíře. Právě přesvědčení a důvěra ve své koncepce působí u Jana Kaplického až neuvěřitelně. Při rýsování a kreslení jim věnoval stejně obdivuhodnou energii jako samotným architektonickým návrhům. Na veškerých realizovaných i nerealizovaných projektech navíc pracoval ručně – ať už na modelech nebo na výkresech.

foto k článkuVytvořil tak celou řadu ručních technických výkresů, kreseb a koláží, na které se lze bez rozpaků dívat jako na svébytná umělecká díla. Jejich výběr představil před dvěma lety Veletržní palác. A právě těmito kusy, jež stojí poněkud neprávem stranou zájmu o architektovo životní dílo a které podtrhují široký rozsah jeho zájmů, si nyní připomínáme odkaz snad nejvýznamnějšího českého architekta druhé poloviny dvacátého století.

(Neo)futuristický architekt Jan Kaplický by oslavil 80. narozeniny ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: EARCH.cz

Informace o knize

Název: Jan Kaplický. Výkresy
Autor: Margolius Ivan, Rogers Richard
Rok vydání: 2015

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Architektura - obrázek

Postaveno na vodě – podzimní DEN ARCHITEKTURY zavede návštěvníky do netradičních …

Oživování prostoru podél břehů českých řek, význam vody jako nenahraditelného zdroje i nebezpečného živlu ve městech, prolínání kulturní a přírodní krajiny i možnost dost … Celý článek

Architektura - obrázek

Nechtěné dědictví nejenom architekta Jana Dvořáka

Dílu architekta Jana Dvořáka a komplikovanému vztahu široké veřejnosti ke stavbám z dob normalizace věnovalo Muzeum města Brna novou výstavu na Špilberku. Celý článek

Architektura - obrázek

Vila Tugendhat je po obnově otevřená už pět let. Výročí oslaví reedicí knihy „Mi …

Celých pět let může česká i světová veřejnost navštěvovat vilu Tugendhat po zdařilé památkové obnově. Práce na restauraci domu, který je jedinou českou památkou moderní a … Celý článek

Architektura - obrázek

Výstava nejlepší české architektury roku 2016

Galerie Architektury Brno společně s Českou komorou architektů srdečně zvou na výstavu, která představí brněnskému publiku 63 nominovaných děl prvního ročníku soutěže Čes … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama