Výstava nejlepší české architektury roku 2016

Architektura - obrázek

Galerie Architektury Brno společně s Českou komorou architektů srdečně zvou na výstavu, která představí brněnskému publiku 63 nominovaných děl prvního ročníku soutěže České ceny za architekturu 2016, které se dostaly do užšího výběru mezinárodní odborné poroty.

foto k článkuCílem Ceny je představit architektonická díla nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Hlavním účelem přehlídky je pokrytí co nejširšího spektra prací. I z tohoto důvodu nejsou díla posuzována v rámci jednotlivých kategorií.
Soutěžní přehlídka se setkala s velkým zájmem veřejnosti i soutěžících architektů, kteří do ní přihlásili bezmála 500 svých prací.

Blíže bude představeno osm finalistů, včetně držitele hlavní ceny Zen-Houses v Liberci od architekta Petra Stolína. Soutěžní přehlídka se setkala s velkým zájmem veřejnosti i soutěžících architektů, kteří do ní přihlásili bezmála 500 svých prací.

foto k článkuPetru Stolínovi slouží dům jako ateliér a zároveň místo k životu. Přestože měří na šířku jen 3 metry, obrovská okna o rozměrech 2,5 krát 2,5 metru celý prostor opticky zvětšují. Konstrukci pokrývá neobvyklý plášť z průhledných akrylátových panelů. Dům je postavený pouze ze dřeva, překližky a kovu. Porota ocenila také ojedinělý koncept založený na co nejjednodušší formě bydlení. Zen-Houses jsou inspirovány japonskou filosofií, podle které by v domě mělo být minimum věcí, aby v nich zůstal prostor pro myšlenky. "Dokazuje to, že ta nejlepší architektura nemusí být ani zdaleka nejdražší." dodává porota.

foto k článkuVyhlášením ceny Česká komora architektů navázala na své další aktivity, jimiž propaguje výsledky práce jak etablovaných, tak začínajících architektů. Cílem Ceny je představit architektonická díla nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Hlavním účelem přehlídky je pokrytí co nejširšího spektra prací. I z tohoto důvodu nejsou díla posuzována v rámci jednotlivých kategorií.

Výstava ukáže také ceny za Výjimečný počin a mimořádné ceny VELUX a ERA21. Představeno bude také sedm členů mezinárodní poroty, která o výsledcích hlavní ceny rozhodovala - Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Joe Morris, Martin Rein-Cano a Jan De Vylder.

Výstava bude otevřena úterý – neděle od 10.00 do 18.00 hodin a potrvá až do 13. dubna 2017. Vstupné na výstavu je dobrovolné.

Galerie Architektury Brno
Starobrněnská 18, 602 00 Brno
www.galeriearchitektury.cz
www.ceskacenazaarchitekturu.cz

Výstava nejlepší české architektury roku 2016 ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Architektura - obrázek

(Neo)futuristický architekt Jan Kaplický by oslavil 80. narozeniny

Vize architektury Jana Kaplického působí jako z jiného tisíciletí. Za svoji obdivuhodnou kariéru realizoval jen několik projektů, přesto dokázal posbírat řadu prestižních … Celý článek

Architektura - obrázek

Vila Tugendhat je po obnově otevřená už pět let. Výročí oslaví reedicí knihy „Mi …

Celých pět let může česká i světová veřejnost navštěvovat vilu Tugendhat po zdařilé památkové obnově. Práce na restauraci domu, který je jedinou českou památkou moderní a … Celý článek

Architektura - obrázek

Na střeše centra DOX přistála vzducholoď

Unikátní architektonická intervence, inspirovaná elegantními tvary vzducholodí z počátku dvacátého století, vyrostla na střeše Centra současného umění DOX. 42 metrů dlouh … Celý článek

Architektura - obrázek

Galerie Tančící dům připravila retrospektivní výstavu Jana Kaplického

Galerie Tančící dům ve spolupráci s Pražskou správou nemovitostí otevřela 8. listopadu novou výstavu s názvem JKOK, která se koná k příležitosti 80. výročí narození význa … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - podpořte náš portál www.iumeni.cz v soutěži ShopRoku 2023 - imgReklama