Na střeše centra DOX přistála vzducholoď
Unikátní architektonická intervence, inspirovaná elegantními tvary vzducholodí z počátku dvacátého století, vyrostla na střeše Centra současného umění DOX. 42 metrů dlouhá ocelovo-dřevěná konstrukce nazvaná Gulliver se stane novým místem pro setkávání současného umění a literatury.
Vzducholoď je přístupná s platnou vstupenkou do Centra DOX v rámci otevírací doby galerie. V zimních měsících je vytápěna pouze v době konání akcí. Přístup není bezbariérový.
Výstavba obří dřevěné vzducholodi je dalším dokladem osobního přesvědčení ředitele DOXu Leoše Války, které se odráží i v celkové filozofii Centra DOX, že dokonce i v dnešním rychle se měnícím globalizovaném světě, kde platí, že nic, co nelze vypočítat, vyhodnotit nebo předvídat, nemá cenu riskovat, se věci dají dělat jinak.
„Myšlenkou vytvořit nad moderní sklo-betonovou budovou Centra DOX jakousi „parazitní“ strukturu jsem se zabýval několik let. Zpočátku jsem snil o absurdně fascinujícím organickém tvaru, který by byl v kontrastu s existující architekturou DOXu," říká Leoš Válka.
V roce 2013 Leoš Válka oslovil mezinárodně uznávaného architekta Martina Rajniše, držitele Ceny za přínos architektuře v oblasti udržitelného rozvoje za rok 2014 (Global Prize for Sustainable Architecture, 2014), aby se s ním podílel na realizaci toho, co sám nazývá „snem dvanáctiletých kluků“. Více než dva roky pak společně s odborníky na dřevěné stavby a ocel pracovali na návrhu 42 metrů dlouhé a 10 metrů široké konstrukci inspirované tvary obřích vzducholodí, které začaly křižovat oblohu na počátku dvacátého století.
Gulliver bude sloužit jako prostor pro setkávání současného umění s literaturou a program bude rozvíjet témata výstav Centra DOX, které charakterizuje kritická reflexe fungování dnešního světa.
GULLIVER
Poutník po dalekých mořích a neprozkoumaných územích.
Dobrodruh, který se opětovně vydává na cesty do neznáma.
Věčný cizinec a outsider v zemích, které navštěvuje, mezi lidmi, které potkává, i sám před sebou.
Objevitel, který díky svým cestám do neznámých zemí jasněji vnímá nejrůznější aspekty lidské povahy.
Posel, který v záznamech o svých pobytech mezi cizími národy podává nelítostně satirický a kritický pohled na lidské společenství, jehož je sám součástí...
LEOŠ VÁLKA (1953) odešel v roce 1981 z tehdejšího Československa do Austrálie, kde založil několik společností, které se specializovaly na stavby, interiérový design a development. V roce 1996 se natrvalo vrátil do Prahy. Se svým obchodním partnerem Robertem Aafjesem inicioval a posléze s finanční pomocí dalších partnerů zrealizoval projekt výstavby největší soukromé výstavní instituce v České republice. Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích bylo otevřeno v roce 2008. Dnes Leoš Válka působí jako ředitel a předseda představenstva. V roce 2011 mu na základě nominace panem Václavem Havlem byla udělena cena Ministerstva kultury ČR za dlouhodobý přínos a zásluhy v oblasti výtvarného umění.
MARTIN RAJNIŠ (1944) se na mapu světové architektury zapsal významnými projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé udržitelnosti, ekologie a představa architektury jako nástroje pro rozvoj komunity-společnosti. Vystudoval ČVUT a AVU a v sedmdesátých letech pracoval v SIALu, vedeném Karlem Hubáčkem. Spolu s J. Eislerem a M. Masákem jsou autory projektu pražského obchodního domu Máj na Národní třídě. Je spoluautorem pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru. Po revoluci vedl se S. Fialou, J. Zimou a T. Prouzou D. A. Studio, jehož nejrozsáhlejším projektem byla výstavba nového centra na Smíchově. V posledních dvou desetiletích se tvorba Martina Rajniše výrazně proměnila. Věnuje se menším stavbám postaveným z přírodních materiálů (dřevo, kámen, sklo) a východiskem jeho tvorby je filozofie tzv. „přirozené architektury“. Martin Rajniš je zakladatelem a vedoucím ateliéru Huť architektury Martin Rajniš. V roce 2014 byl oceněn prestižní cenou „Global Prize for Sustainable Architecture“ za výjimečný přínos světové architektuře.
Název: GULLIVER
Autoři: Leoš Válka, Martin Rajniš, David Kubík
Spoluautoři: Zbyněk Šrůtek
Hlavní projektant: Dvořák & partneři
Spolupráce: Zbyněk Šrůtek, PAvel Kocourek, Eva Fajkusová
Generální dodavatel: STYLBAU, s.r.o.
Hlavní dodavatelé:TIMBER DESIGN s.r.o, ELEKTRO MOSEV spol. s.r.o.
Projekt: 2014 - 2015
Realizace: 2016
Zdroj: www.dox.cz
Publisher: iUmeni.cz
Na střeše centra DOX přistála vzducholoď - www.iUmeni.cz (2016)
Zpět na výpisZ ostatních rubrik
- Edice Olomoučtí fotografové získala Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury
Výjimečný počin roku v oblasti umění v kategorii literatura.…
Kategorie: Recenze - Rudolfinská akademie nabízí unikátní vzdělávací kurzy nejen pro budoucí starožitníky
Původním posláním Rudolfinské akademie bylo umožnit vzdělání…
Kategorie: Události - Předaukční výstava v Galerii KODL
Předaukční výstava uměleckých děl představuje od 25. dubna v…
Kategorie: Aukční zpravodajství - Dimitrij Kadrnožka - O malování
Dimitrij Kadrnožka 23. dubna 2022 opustil v krásných nedožit…
Kategorie: Videa - Socha Karla IV. vyrobená za peníze z veřejné sbírky se stěhuje do lázeňské metropole
V Karlových Varech byla odhalena jezdecká socha Karla IV. Vz…
Kategorie: Umění a design