AALTOVA PŘÍRODA / Úloha lidové tradice v japonském a finském stavitelství v díle Alvara Aalta ve 30. letech minulého století

Architektura - obrázek Galerie Architektury Brno přiváží výstavu jednoho z nejvýznamnějších světových tvůrců moderní architektury a umění 20. století Alvara Aalto

foto k článkuBrněnská repríza výstavy připravené Kabinetem architektury v Ostravě ve spolupráci s Universitou Aalto v Espoo ve Finsku. Výstava se zaměřuje na méně známé a lehce opomíjené období v tvorbě architekta Alvara Alto, u něhož se ve 30.letech projevil velký zájem o tradiční japonskou architekturu.

Alvar Aalto byl finský architekt a designér, jehož dílo mělo neobyčejně široký rozsah nejen v oboru architektury, ale také designu - nábytku, skla či šperků.

foto k článkuJeho fascinace tradiční finskou architekturou, kosmopolitní založení a hledání rovnováhy mezi člověkem, přírodou a stavbami, ho zavedly k japonské stavební tradici, které zcela podlehl. Ačkoli sám Japonsko nikdy nenavštívil, jeho sbírka knih o japonském umění a architektuře jsou důkazem jeho zájmu a hlubokých teoretických znalostí.

foto k článkuAalto inspirován myšlenkami a ideály tradiční japonské architektury hledal v době standardizace návrat k přírodě, člověku. Humanizace moderní architektury, individualismus, či kvalitní řemeslné zpracování, jsou ideály, jež se spojeny s finskou tradicí propisují do jeho staveb z 30.let. Tato epizoda bezesporu významně ovlivnila tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových tvůrců moderní architektury a umění 20. století.

Výstava představuje Aaltovy projekty 30. let, u nichž je japonský vliv nejsignifikantnější a také důležitá díla z 20.let.

foto k článku„Jejím cílem je podtrhnout významné změny a vývoj Aaltovy filozofie v přístupu k architektuře a designu. Předvádí rovněž vybrané obrázky z Aaltových studií japonské architektury a klíčové dokumenty dokládající jeho vnímání finské lidové architektury s poukazem na analogii mezi Aaltovým pohledem a jeho prezentací lidové stavitelské tradice v Japonsku a Finsku. Dvě nejvýznamnější ukázky syntézy přejatých myšlenek a vzorů představuje Aaltův návrh vlastního domu a studia Munkkiniemi (1936) a vila Mairea (1939).“ (Kabinet architektury Ostrava)

Aaltova příroda/ Úloha lidové tradice v japonském a finském stavitelství v díle Alvara Aalta ve 30.letech minulého století
11.7. - 13.8. 2017
Galerie Architektury, Starobrněnská 18, 602 00 Brno

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

AALTOVA PŘÍRODA / Úloha lidové tradice v japo… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Kázání proti hříchu spěšnosti
Kázání proti hříchu spěšnosti
Zahradní umění Říše středu
Zahradní umění Říše středu
Zahradní umění Říše středu
Zahradní umění Říše středu

Články z iHned.cz

Knižní novinka

Od svítání do svítání neboli "Srdce žije z naděje a ne přítomností chudou"