Architekt – slavnější dnes než ve své době

Architektura - obrázek V restaurátorském ateliéru Fiala se nábytek k renovaci od architekta Jindřicha Halabaly objevuje poměrně často, čemuž se není nutno divit. Vždyť produkce z 20.-30.let Uměleckoprůmyslových závodů Brno byla nadčasová, moderní a s vysokou užitnou hodnotou.

foto k článkuJindřich Halabala (1903 – 1978) se vyučil v otcově dílně v moravských Koryčanech a následně studoval na odborné škole ve Valašském Meziříčí a u profesora Janáka na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Po ukončení studií v roce 1928 nastoupil do UP závodů, kde zastával vícero rolí. Kromě vedoucího prodejen odpovídal za skladbu výrobního sortimentu a též nábytek navrhoval. Po dvou letech se stal hlavním architektem a věnoval se též propagaci celé firmy, která neměla ve svém oboru konkurenci. UP závody se staly progresivním podnikem, ať už ve zpracování nábytku a doplňků, tak v kultivovaném způsobu prezentace.

foto k článkuHalabalovy návrhy se opíraly o idey funkcionalismu tak, aby nový styl v bydlení byl praktický, pohodlný a krásný. Navrhoval veškerý sortiment i v dobách kdy se stal náměstkem ředitele celé firmy.

Produkce UP závodů byla tak úspěšná, že firma měla 17 prodejen jen po Československu a nábytek jste mohli vidět téměř v každé druhé domácnosti.

foto k článkuPo roce 1946, kdy byly UP závody znárodněny, avšak věci nabraly jiný směr. V roce 1948 byly k UP připojeny další nábytkářské podniky, přičemž se od nich očekávala masová produkce. Halabala si uvědomil úpadek péče o bytovou kulturu a po marné snaze prosazovat nové návrhy, se Halabala zaměřil na výuku a působil jako profesor na vysoké škole v Košicích a později ve Zvolenu.

V současnosti se Halabalův nábytek stává stejně populární jako kdysi, možná ještě více, s puncem starožitnosti. Přestože některým návrhům bude již bezmála 100 let, jsou stále moderní a nadčasové a patří k dlouhodobě vyhledávaným kouskům mezi sběrateli i fanoušky designu.

Dostupné zdroje, literatura

Pokud se nejenom po nábytku Jindřicha Halabaly pídíte i po literatuře o něm a o Spojených uměleckoprůmyslových závodech, pídíte se asi zbytečně. Jediná zatím největší publikace vyšla pod již neexistujícím nakladatelstvím ERA v roce 2003 a ta je beznadějně rozprodaná. Jediným podrobnějším materiálem, který jsme v tuto chvíli nalezli je prezentace jednoho ze studentů Masarykovy univerzity v Brně, který přikládáme ke stažení ZDE

Zdroj: Ateliér Fiala

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Architekt – slavnější dnes než ve své době - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Miroslava Ptáčková – Reflection

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder