Sazovice si postaví nový kostel jako papírový smotek

Architektura - obrázek Na jaře 2015 by se měl v malé vesničce Sazovice na Zlínsku začít stavět nový kostel. Pozoruhodná stavba s atypickým válcovitým tvarem, připomínající papírový smotek, bude financována ze sbírky místních obyvatel a podnikatelů.

Autor stavby Marek Jan Štěpán navrhl do stěn kostela zářezy, kterými do interiéru bude proudit přirozené světlo.

foto k článku„Chtěl jsem, aby kostel vypadal co nejméně materiálně, aby byl co nejvíce odhmotněn. Vstup člověka do chrámu má být totiž cestou od vnějšího materiálního světa k vnitřnímu duchovnímu. Kostel v Sazovicích je zasvěcen sv. Václavovi, kruh v tomto měřítku navíc zcela odpovídal sazovickému konceptu a kapacitám. Kruh chápu také jako tečku, jako místo zastavení či spočinutí,“ popisuje projekt 12 metrů vysokého kostela architekt Marek Jan Štěpán.

foto k článku„Starší kostely jsou plné vizuálních informací – veškerý příběh je vepsán v obrazech, sochách, ve výzdobě. Dnes jsou už lidé informacemi přehlcení, v kostele by proto měli vnímat jen čistotu prostoru a klid a uvědomovat si své nitro,“ dodává k interiéru kostela až pro 180 lidí architekt, který si pochvaluje otevřenost místních obyvatel k modernímu pojetí sakrálních staveb. Jejich omezení byla jen velikost stavby a rozpočet 20 milionů korun.

Foto a zdroj: www.designmagazin.cz
autor článku: Ondřej Krynek

Publisher: iUmeni.cz

Sazovice si postaví nový kostel jako papírový… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Raději sbírat motýly?
Raději sbírat motýly?
Sbírání umění, vášeň, investice a mnohem víc
Sbírání umění, vášeň, investice a mnohem víc
Mistrovské dílo náhody. Ars vitae & vice versa
Mistrovské dílo náhody. Ars vitae & vice versa

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Archy života