Nový kostel

Autor: Česky2010Galerie Zdeněk Sklenář

Katalog byl vydán u příležitosti otevření Nového kostela Církve bratrské v Litomyšli dne 4. prosince 2010 a dokumentuje jeho vznik podle návrhu brněnského architekta Zdeňka Fránka. Není bez zajímavosti, že ve stejné době pracoval na návrhu jiné modlitebny Církve bratrské, a to v Černošicích u Prahy.

220 
včetně dph
skladem
Název: Nový kostel  ISBN: 978-80-87430-09-5  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788087430095  Hmotnost: 0.50 kg  Vazba: měkká  Počet stran: 44  Rozměr: 210x160  Nakladatel: Galerie Zdeněk Sklenář
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Nový kostel, Jan Smetana Josef Pleskot Karel Malich Petr Volf Václav Cigler Zdeněk Fránek

Sám se o Novém kostele v Litomyšli vyjádřil, že to pro něj byla radostná a svobodná práce. Pokusil se vytvořit stavbu na věčnost, která by svou formou byla schopna odolat zubu času. Určujícím architektonickým prvkem se stalo lapidární horizontální průčelí a zejména lehce stoupající lomená střecha, patrná hlavně při pohledu z horní části louky. Vypadá jako by člověka vedla ve třech rozdílných úrovních na cestu k vyššímu poznání. V souladu se střídmým pojetím kostela vytvořili dva přední čeští umělci světové pověsti – Karel Malich a Václav Cigler – v průběhu roku 2010 výjimečná díla do jeho interiéru i exteriéru. Václav Cigler je autorem skleněného kříže na střešní konzole nad vstupem, který dokáže přeměnit sluneční paprsky v optimistickou duhovou záři. Karel Malich se ujal stolu Páně, kazatelny a oltářní plastiky určené pro průčelí hlavní stěny modlitebny; plastiku tvoří dva spojené kruhy, bílý a černý, přičemž bílý je vrchní – světlo tak vítězí nad temnotou. Iniciátorem výzdoby kostela byl galerista a mecenáš Zdeněk Sklenář.

Nový kostel