Architektonický výraz budovy vědomě navazuje na okolní architekturu. Použití převýšených francouzských oken, které se vyskytují rovněž na budově kulturního domu, světlé barvy fasády a zelené barva doplňků je interpretováno soudobými výrazovými prostředky.
Pro co největší udržitelnost budovy z hlediska vestavěných energií a produkce skleníkových plynů, jsou navrženy materiály s nejnižším možným podílem primární energie na výrobu a transport. Rozhodující roli hraje kompaktnost tvaru a orientace ke světovým stranám.
Veřejně přístupné prostory školy jsou výstavními síněmi pojmenovanými po významných výtvarnících – rodácích. V nich mohou probíhat výstavy prací žáků školy, pedagogů i příležitostné výstavy jiných výtvarníků. Víceúčelový sál má předpoklady nejen pro pořádání tradičních společenských akcí města, ale také pro konání konferencí a přednášek vzdělávacích programů. Je důležité, aby budova vymezovala užitečný veřejný prostor - náměstí, navazovala na jsoucí zástavbu a byla realizovatelná z místních zdrojů a technologiemi, které jsou dostupné místním firmám. Budova školy se nachází v bezprostřední blízkosti středu města a je v prostoru s kvalitními architektonickými díly dvacátého století.
Autor: DOBRÝ DŮM, s.r.o. | Dalibor Borák, Helena Boráková
Spolupráce: Pavel Daněk, Danuše Lošťáková, Lucie Kašpárková
Web: www.zusholice.cz
Investor: město Holice
Náklady: 43 000 000 CZK
Projekt: 2013
Realizace: 2014
Pro návrh Základní umělecké školy v Holicích byla považována za základní tato východiska:
- Význam budovy pro město z hlediska společenského - výraz kulturní politiky města
- Urbanistický význam budovy v souvislosti s revitalizací veřejných prostorů města
- Soudobost návrhu - zohlednění aspektů udržitelnosti při návrhu budovy
- Udržitelnost provozu v budoucnosti a ekonomie provozu - budova je navržena v pasivním standardu
Zdroj: www.archiweb.cz