Ostrava má superpočítačové centrum IT4 Innovation

Architektura - obrázek Na půdě VŠB TUO v Ostravě Porubě vzniká významný projekt Národního superpočítačového centra IT4 Innovation. Unikátní projekt si žádá unikátní budovu. O tu se postarala architektonická společnost OSA Projekt. Ústřední budova centra, stavěná od ledna loňského roku, se nyní dostává do své finální fáze.

Architekti budovy si pravděpodobně položili otázku, jaké tvary a vlastnosti jsou pro výpočetní techniku charakteristické. Jako odpověď navrhli základní tvarosloví, které sází na masivní kvadratickou hmotu stavby a její dynamické členění titanzinkové fasády. Symbolika je zřejmá. Kvadratický tvar má skříň domácího počítače a fasáda odkazuje na jeho vnitřní orgány plné elektronických obvodů. Výstižné, lehce pochopitelné a působivé.

foto k článkuBudova disponuje několika atypickými řešeními. Například „aktivní“ část fasády, která díky diodovému osvětlení navozuje v noci futuristický efekt, nebo ryze technické řešení vnitřního vytápění prostor, jehož zdrojem by měl být samotný superpočítač. Tepelný výdej, který generuje běžná spotřební elektronika, nebývá často nikterak malá. Výkon superpočítače, který se řadí mezi světovou stovku, by měl proto teoreticky stačit pro většinu prostor v budově.

foto k článkuVe čtyřech patrech se kromě výpočetní infrastruktury nachází také množství kanceláří a laboratoří. Interiér budovy je stylizovaný v obdobné barevné kombinaci jako její exteriér. Dominantní tmavošedý tón doplňují kontrastní prvky až křiklavě žlutozeleného odstínu. Stěhování zaměstnanců a plná provozuschopnost je naplánována na počátek roku 2015.

foto k článkuJeden z hlavních úkolů této více než miliardové investice spočívá v posilování evropské konkurenceschopnosti českého vědeckého a podnikatelského sektoru. A je to právě úkol architektury, která má adekvátně prezentovat tento významný společenský přínos. V případě IT4 Innovation se tento požadavek naplnil.

Zdroj: http://www.designmagazin.cz/architektura/49888-ostrava-ma-superpocitacove-centrum-it4-innovation.html

Publisher: iUmeni.cz

Ostrava má superpočítačové centrum IT4 Innova… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Rudolfinská akademie, Asociace starožitníků z.s. - Dvouletý rekvalifikační kurz s akreditací od MŠMT

Knižní akce

Pravda vítězí(vá)! Obrazy nejen z českých dějin
Pravda vítězí(vá)! Obrazy nejen z českých dějin
Kam kráčíš, památková péče?
Kam kráčíš, památková péče?
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Analogon 58-59 / Surrealismus - Psychoanalýza - Antropologire- Příčné vědy

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder