Slezské muzeum v Katovicích

Architektura - obrázek

Základním cílem nového muzea bylo s minimálními viditelnými zásahy nabídnout co nejširší škálu využití budovy. Podstata prostorového uspořádání vychází z původního významu místa: muzeum i informační centrum budou kompletně umístěny pod zemí.

Z celého komplexu budou zvenčí viditelné pouze abstraktní skleněné krychle ukrývající administrativní oddělení, provozní zázemí a vzduchotechniku, navržené tak, aby se přirozeně začlenily do stávajícího souboru budov a vznikl kvalitní „městský park".

Muzeum

Vstupní část muzea s kavárnou se nachází v úrovni přízemí. Eskalátory se sestoupí do prvního podzemního podlaží, kde jsou umístěny pokladny, vstupní kontroly a šatny, k dispozici je také muzejní obchod, knihovna a čítárna. Výstavní prostory v prvním a druhém podzemním podlaží jsou uspořádány tak, že přímo od vstupu jsou přístupny stálé i krátkodobé výstavy, bud obě zároveň, nebo každá zvlášť, dvěma proplétajícími se rampami. Výstavní prostory nejsou odděleny a zůstávají flexibilní pro nejrůznější výstavní koncepce. V druhém podzemním podlaží se nachází také přednáškový sál a seminární místnost. V jižní části jsou umístěny infrastruktura, sklady a pracovny. Ze vstupní části je rovněž přístupné třípodlažní parkoviště s kapacitou 250 parkovacích míst, odkud lze dále pokračovat pohyblivou rampou do informačního centra. V podzemní části muzea zajišťují osvětlení a větrání velké, částečné zavěšené světlíky.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Informační centrum

Informační centrum v podobě desetimetrové skleněné kostky je rovněž navrženo v podzemí a je přístupné rampami. Je vymezeno vnější zdí areálu a sníženo o dvě úrovně.

Kavárna

Stávající budova na severozápadě areálu se díky své centrální poloze a výjimečné atmosféře perfektně hodí pro umístění kavárny. Díky přímému propojení s podzemním parkovištěm i s muzeem může být provozována buď společné s ním, nebo samostatně. Základní myšlenkou bylo vytvořit uvnitř kavárny jakousi zvýšenou platformu, plošinu v úrovni spodního okraje oken, která by poskytovala výhled ven.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Umělecké ateliéry

Severovýchodní budova má být přeměněna na obytný, pracovní, komunikační a výstavní prostor pro mladé umělce a umělce na stážích. Také zde jsme se snažili minimálně zasáhnout do budovy - v přízemí vznikne obytná a komunikační zóna, vyšší podlaží budou sloužit jako ložnice a ateliéry.

Varšavská věž

Takzvaná „Varšavská věž" zůstane zachována v maximální možné míře v původní podobě. V severní části bude zpřístupněna nově vybudovaným výtahem a schodišti, vyhlídková plošina poskytne výhled na celé město.

Autor: Riegler Riewe Architekten | Florian Riegler, Roger Riewe
Spolupráce: L.Floricel, A,M.Masu, A.Suljkic, P.Lange, A.Pedzwiatr, F.Radoniqi, A.Hüttmayr, M.Müller
Adresa: Kopalniana, Katovice, Polsko
Web: www.muzeumslaskie.pl
Projekt: 2007-10
Soutěž: 2007 Užitná plocha: 21700 m²
Realizace: 2010-14

Zdroj: http://www.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=4222

Slezské muzeum v Katovicích ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Architektura - obrázek

Základní umělecká škola Karla Malicha

Základní umělecká škola je kulturním ohniskem, ve kterém se nejen vzdělávají děti, ale také místem, kde se v kulturním prostředí setkává široká veřejnost. Celý článek

Architektura - obrázek

Ostrava má superpočítačové centrum IT4 Innovation

Na půdě VŠB TUO v Ostravě Porubě vzniká významný projekt Národního superpočítačového centra IT4 Innovation. Unikátní projekt si žádá unikátní budovu. O tu se postarala ar … Celý článek

Architektura - obrázek

Olomoucké Silo Tower je v Česku unikátní stavbou

Po více jak roce od zahájení konverze starého olomouckého sila byla dokončena výstavba a otevřeno nové Silo Tower. Celý článek

Architektura - obrázek

V Česku vzniká méně kvalitní architektury než za první republiky

Když se člověk podívá na profesní organizace architektů, skoro by chtěl říct, že co dobrého tu vzniká, je jim navzdory. České vysoké školy vychrlí každým rokem téměř tisí … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama