Vzpoura sládků

Autor: Česky2019Teapot

Surrealistický text Vratislava Effenbergera doplněný čtyřmi originálními signovanými litografiemi z dílny Jana Švanmkajera vychází na podzim 2019 jako pátá kniha edice Bonaventura nakladatelství Teapot v limitovaném počtu 150ti kusů. Kniha získala Cenu za vynikající polygrafické zpracování s soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2019.

29 990 
včetně dph
skladem
Název: Vzpoura sládků  Jazyk: Česky  Rok:   ID: b00703  Hmotnost: 2.10 kg  Vazba: vázaná ve speciálním pouzdře  Počet stran: 75  Rozměr: 315 x 320 mm  Nakladatel: Teapot
  • Doprava ZDARMA
  • Výdejní místa ZDARMA
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Vzpoura sládků, Vratislav Effenberger, Jan Švankmajer

Při četbě textu Vratislava Effenbergera, Vzpoura sládků, si možná mnohý čtenář položí otázku, v čem je vlastně surrealistický. Nenacházíme v něm žádná bizarní básnická přirovnání, děj je přirozeně rozvíjen od svého počátku až ke šťastnému (?) vyústění, dialogy vystihují své charaktery tak plasticky, že by to mohl autorovi leckterý scénárista závidět. Vlastní zápletka je samozřejmě absurdní, ale i tato absurdita připomíná spíše než surrealismus obyčejnou frašku. Effenberger je přitom považován za představitele poválečného surrealismu, a to dokonce za představitele nejvýznamnějšího.
Základní skutečností, ze které vychází surrealismus, je rozpor mezi člověkem a světem, mezi jeho potřebou vlastního sebeuskutečnění i slasti a nehostinností okolní reality kladoucí lidskému štěstí překážky. Abstraktně filosoficky lze tuto situaci vyjádřit jako kontradikci mezi subjektem a objektem. Jako taková nestojí výhradně v jádru surrealismu, ale i mnoha dalších světonázorů.

Radostná podmanivost surrealistické zkušenosti se ukázala nejenom jako to, co nám dává zakusit vnitřní i vnější skutečnosti ve splynutí s námi samými, ale také jako to, co nám pomáhá překonat překážky, které způsobuje naše trápení, ať už jsou společenského nebo osobního rázu.

Krabice knihy, na které je natisknuta pátá litografie, je netradičně vyvedena v osmi barevných provedeních. Krabice byly potisknuty v tiskařské dílně Petra Korbeláře stejně jako litografie barvami namíchanými stejně, jako při tvorbě litografií, z jejichž barevnosti vycházejí. Od každé barvy je tak k dispozici pouze okolo 20ti výtisků.

Vzpoura sládků