Vrtiška & Žák

Design 24.2.2023 - 29.2.2024 • Pražákův palác – Husova 18, Brno, Česká republika

V Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně svou tvorbu představí architektonické a designérské duo Roman Vrtiška a Vladimír Žák (Vrtiška & Žák)

Ten je v případě předního českého studia jednou ze svébytných součástí širokého portfolia, ve kterém nechybí ani realizace výstavních instalací, komerčních a privátních interiérů či architektury. Všechna rozdílná měřítka se v jejich práci prolínají a odkazují tak na tradici chápání designu jako bytostné součásti našeho obytného a životního prostředí. Ve své tvorbě navazují Vrtiška & Žák na zlatou éru poválečného modernismu, období, kdy se kladl důraz na komplexní chápání navrhování a ve kterém tvůrci nedělali rozdíly mezi tak odlišnými úkoly, jako je návrh lžičky nebo mrakodrapu. Vrtiška & Žák jsou v tomto smyslu ojedinělými představiteli své generace a na rozdíl od svých často velmi úzce vyprofilovaných vrstevníků dokáží na stejné úrovni řešit projekty mnoha odlišných měřítek a typologických zadání. Zároveň vychází produktová tvorba kreativního dua z myšlenky demokratického designu přirozeně fungujícího v našem každodenním životě, řešícího konkrétní problémy a dostupného širokému spektru uživatelů. Projekty pro renomované tuzemské výrobce je v jejich případě jedním výsekem komplexního kreativního myšlení, které v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie představují v mnohovrstevnatém prostředí, jakémsi prostorovém bodě rekapitulující a zpřítomňující společnou produktovou tvorbu v určitém časovém úseku jejich kariéry i typologicky ohraničené části jejich jinak komplexnější a rozmanitější práce.

Vrtiška & Žák


Další události

Výtvarné umění

Barbora Sika – Rajská zahrada

20.3.2024 - 24.4.2024
Praha · Dudes & Barbies Gallery

Výstava Barbory Sika v Kavárně co hledá jméno

Detail
Výtvarné umění

Ivo Křen – Den, kdy se může stát úplně v …

23.3.2024 - 25.4.2024
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Výstava linorytů Ivo Křena v Galerii Art Chrudim

Detail
Sochy

Šárka Radová – Sochy

23.3.2024 - 25.4.2024
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Výstava soch Šárky Radové v Galerii Art Chrudim

Detail
Výtvarné umění

Pavel Čech – Topičův salon, Praha

4.4.2024 - 26.4.2024
Brno · Kalina Gallery

Srdečně Vás zveme na výstavu děl Pavla Čecha, která je v pražském Topičově salonu

Detail
Výtvarné umění

EVA ŠVANKMAJEROVÁ - Mediumní a jiné kres …

26.3.2024 - 26.4.2024
Praha · Galerie Millennium

Tato významná česká surrealistická malířka, scénog Vážení přátelé a příznivci galerie, srdečně vás zveme na zahájení nové výstavy Evy Švankmajerové Me …

Detail