Výstavní intervence: Příběh

Design 17.11.2023 - 31.12.2030 • Pražákův palác – Husova 18, Brno, Česká republika

Stálá expozice – Uměleckoprůmyslové muzeum

Více informací

Cestu do nitra Black Depa (neboli otevřeného depozitáře porcelánu a keramiky) podnikla před několika lety skupina studentů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové pod vedením Milana Pekaře a Terezy Slukové. Cílem jejich mise bylo nejen odkrýt a sepsat příběhy, které jsou spojeny s konkrétními zde uloženými artefakty, ale především výsledky těchto historických rešerší vtělit do nových artefaktů. Na výstavě Příběhy jsou umístěny vedle svých inspiračních „vzorů“ do prosklených depozitárních boxů, které pro Moravskou galerii navrhlo studio edit! a Maxim Velčovský. Vedle jejich přímé komparace dochází také – a možná především – k inscenování skrytých příběhů v pozadí. Před návštěvníky muzea se rozehrávají barvité osudy jejich tvůrců, např. Habánů, náboženských imigrantů z 16. století, kteří na Moravě našli azyl a živili se zde výrobou exkluzivní keramiky, nebo soudobých autorek a autorů, kupř. Heleny Johnové, Idy Vaculkové nebo Vladimíra Groše. Zaujme nepochybně historka o dlouhé tradici „fejkování“ populární anglické značky Wedgwood továrnou produkující kameninové nádobí ve Vranově nad Dyjí. A několik dalších neméně poutavých, které nabízejí hlubší vhled pod či spíše za povrch historické sbírky porcelánu a keramiky, která je kontinuálně budována od založení brněnského Uměleckoprůmyslového muzea v roce 1873.

Výstavní intervence: Příběh


Další události

Výtvarné umění

Elmgreen & Dragset: READ

16.11.2023 - 15.4.2024
Praha · Kunsthalle Praha

V rámci své první samostatné výstavy v České republice promění umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kunsthalle Praha v imerzivní prostředí.

Detail
Výtvarné umění

Roman Brichcín – Večer v ateliéru

27.3.2024 - 18.4.2024
Praha · Galerie Art Praha

rádi bychom Vás za Galerii ART Praha informovali o chystané výstavě malíře Romana Brichcína s názvem Večer v ateliéru. Kurátorkou výstavy je Silvia L. …

Detail
Výtvarné umění

 Milan Knížák: Broken Mind

7.3.2024 - 18.4.2024
Opava · Galerie Cella

Výstava v Galerii Cella se zaměří na Knížákovu tvorbu spojenou se zvukem

Detail
Fotografie

Laboratoř Jaroslava Kučery

20.2.2024 - 18.4.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Výstava Laboratoř Jaroslava Kučery ukáže práci kameramana jako tvůrčí a uměleckou.

Detail
Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail