První dáma české abstrakce se mstila svým obrazům. Část díla zničila

Umění a design - obrázek V Muzeu umění Olomouc se představí retrospektiva Ludmily Padrtové. Znovuobjevená umělkyně část svého díla zničila. První dáma české abstrakce je titul, který si Ludmila Padrtová (1931) vysloužila za to, jakou nesmazatelnou stopu zanechala v tuzemském umění.

Pozapomenutá a znovu objevená Padrtová v šedesátých letech 20. století velkou část svého díla rozdala nebo zničila. Proto je její tvorba doceňována teprve v posledních letech. Výstava, která se představila loni v Západočeské galerii v Plzni, se v Olomouci rozšířila. Celkem nabídne více než dvacet obrazů a sto dvacet kreseb z let 1951-2013, tedy z dosavadní celoživotní tvorby Ludmily Padrtové.

foto k článkuPočátky soustavné výtvarné práce Ludmily Padrtové se podle autora expozice Ladislava Daňka datují právě do roku 1951. Do dějin českého výtvarného umění se však nesmazatelně zapsala především tvorbou z druhé poloviny padesátých let. "Vedle Vladimíra Boudníka vytvořila Padrtová během pěti let, a to téměř v utajení, natolik pozoruhodné dílo, že ji dnes odborníci považují za ústřední postavu počátků české poválečné lyrické abstrakce a informelu," tvrdí Daněk.

Nový začátek

foto k článkuVrcholnou část díla Ludmily Padrtové uzavírá v roce 1960 cyklus asi deseti obrazů nazvaných Pomsta informelu, čímž však měla na mysli "pomstu" vlastním obrazům.

foto k článku"V následujícím roce se rozhodla tvorbu ukončit a poté značnou část své práce rozdala, nebo dokonce zničila, neboť informelní malba, které se tehdy věnovala již řada autorů, jí začala připadat módní. Víceméně torzo jejího raného díla, z něhož se dochovalo asi 40 obrazů a 250 kreseb, objevil u autorky až v roce 1996 brněnský teoretik umění Jiří Valoch," říká Daněk.

Padrtová se nakonec k tvorbě přece jen vrátila, ale až po padesáti letech, v roce 2011, kdy začala opět kreslit.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/padrtova-vystava-0z2-/vytvarne-umeni.aspx?c=A140122_151141_vytvarne-umeni_ts

Publisher: iUmeni.cz

První dáma české abstrakce se mstila svým obr… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Dvouletý rekvalifikační kurz s akreditací od MŠMT - Asociace starožitníků

Knižní akce

Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Anubis

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder