Dům fotografie otvírá výstavou Tona Stana a jeho spolužáků

Umění a design - obrázek Galerie hlavního města Prahy otevřela nový výstavní prostor: Dům fotografie v Revoluční ulici. A zahajuje výstavou Slovenská nová vlna. Tvorbu takzvané Generace 1960 představuje až do 16. března.

Takzvaná Generace 1960, tedy generace slovenských studentů pražské FAMU, kteří v polovině osmdesátých let výrazně vstoupili na scénu tehdejší československé fotografie a následně ji, plni síly a tvořivosti, zdárně „převedli“ do let devadesátých, se do dějin zapsala pod názvem Slovenská nová vlna.

foto k článkuZatímco později bylo toto označení užíváno i v souvislosti s dalšími slovenskými představiteli inscenované fotografie, v pravém slova smyslu se vztahuje jen na generaci slovenských fotografů, kteří se narodili kolem roku 1960 a spojilo je prostředí pražské Katedry fotografie.

foto k článkuSkupina „fotografů žijících v Čechách“ nebo „českých fotografů slovenského původu“ je jakýmsi společným kulturním statkem obou států a zajímavým fenoménem při zkoumání vztahů mezi českou a slovenskou fotografií. FAMU byla v sedmdesátých a osmdesátých letech jedinou vysokou školou s výukou fotografie ve střední Evropě. Proto je překvapivé, že generace Slovenské nové vlny zůstala nekontaminovaná tradicí české fotografie a na půdě pražské FAMU vyrostla jako osobitý solitér.

foto k článkuVýstavní a publikační projekt českého kurátora a slovenské kurátorky představuje osm autorů dlouhodobě tvořících v Čechách nebo s tímto prostředím bezprostředně spjatých: Rudo Prekopa, Vasila Stanka, Tona Stana, Martina Štrbu, Miro Švolíka, Kamila Vargu, Petera Župníka a dnes již nežijícího Jano Pavlíka. Přesto, nebo možná právě proto, že nešlo o organizovanou skupinu s vytyčeným programem, jejich poměrně jednotný vizuální jazyk představoval jeden z prvních projevů fotografické postmoderny u nás. Důsledná inscenace reality, využívání jazyka metafory a imaginace, narativnost obrazů,technologický eklekticismus nebo přehodnocování žánrových hranic charakterizují tato díla stejně jako jejich latentní melancholie, obrazový neklid a naléhavost sdělení, někde maskovaná výrazovou lehkovážností a hravostí.

foto k článkuCílem kurátorů bylo prozkoumat fenomén Slovenské nové vlny a jeho východiska s časovým odstupem téměř tří desetiletí. Stopují genezi vzniku tohoto generačního a do jisté míry i názorového uskupení a snaží se o vymezení jejich osobitého přínosu. Přestože většina zastoupených autorů tvoří a aktivně vystavuje i v současnosti, projekt se soustřeďuje na jejich rané práce, tedy tvorbu z osmdesátých let, úzce související s jejich studiem. Osobitý důraz kladou kurátoři na díla, která nebyla ve své době představena vůbec nebo jen okrajově. Projekt rezignuje na tradiční model prezentace jednotlivých autonomních autorských osobností, místo toho fotografická díla strukturuje a předkládá k interpretaci v rámci šesti tematických kapitol provázených dobovou dokumentací.

Zdálo se, že fenomén Slovenské nové vlny je v psaní o české a slovenské fotografii pevně ustálen. Proto jistě překvapí, že tento výraz byl formulován teprve dodatečně. Za zmínku stojí také skutečnost, že pod názvem Slovenská nová vlna zúčastnění autoři vystavují vůbec poprvé.

Tomáš Pospěch, Lucia L. Fišerová Kurátoři výstavy: Tomáš Pospěch, Lucia L. Fišerová
Organizace a produkce projektu: Viera Kučerová, občanské sdružení BONA FIDE
Grafické řešení: Jakub Samek
Anglický překlad: Robert Russell, Derek Paton
Redakce textů: Marta Nožková
Instalace a produkce: Diana Brabcová, Radka Lhotáková, Jana Koubková, Jan Pavelka, Jiří Stáhlík, Petr Linhart, Martin Krsek, Marek Fryš, Petr Tlučhoř
Propagace: Miroslav Koláček, Kristýna Kočová, Alice Lenská, Michaela Maupicová
Vzdělávací programy: Lucie Haškovcová, Iveta Šárníková
Poděkování: Václav Macek, Lucie Mlynářová, Karel Kerlický / KANT, David Korecký, Monika Byrne, Ladislav Snopko, Agite/Fra, PPF
Pořadatel výstavy: občanské sdružení BONA FIDE
Partneři výstavy: Ministerstvo kultury, PPF, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí
Mediální partneři: A2, Literární noviny, Metropolis, Art and Antiques, ArtMix, Pražský deník, Rádio Classic, Radio 1, Kulturní Pecka, ArtMap, Vltava ČRo, Kulturní pecka, Hyperinzerce
Místo konání: Dům fotografie, Revoluční 5, Praha 1
Termín konání: 17. 12. 2013–16. 3. 2014
Otevírací doba: út–ne 10.00–18.00
Vstupné: 120,– Kč plné (dospělí) / 60,– Kč snížené (studenti) / 30,– Kč (senioři)
Kontakty: Kristýna Kočová, +420 725 818 721, kristyna.kocova@ghmp.cz

Zdroj: www.ghmp.cz

Publisher: iUmeni.cz

Dům fotografie otvírá výstavou Tona Stana a j… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Toyen - Ilustrovaná biografie

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder