Neotřelý pohled na současné umění v nové podcastové minisérii Díky, že jste přišli

Umění a design - obrázek Třídílný podcast se věnuje různým aspektům současného umění skrze fenomén vernisážových proslovů. Jejich forma i obsah totiž mnohdy vypovídá o stavu a trendech v uměleckém provozu.

Autoři Kristýna Pelliconi Péčová a David Bláha hledají odpovědi na otázky, jak se v posledních desetiletích proměnila podoba kurátorských projevů, jestli je jazyk, jakým dnes umělecká scéna mluví, srozumitelný a proč některé galerie od proslovů upouští. Tyto otázky jsou ale jen základem pro hlubší analýzu toho, jak se transformuje pozice kurátora*ky, diváka*čky nebo umělce*kyně. Nebo jaký význam má taková zavedená kulturní událost, jakou je vernisáž výstavy. „Samotnou mě překvapilo, co vše se v proslovech odráží, jak dokáží reflektovat svou dobu i aktuální přístup k umění,” říká Pelliconi Péčová.

Jednotlivé díly nabízí rozhovory s historičkou umění Pavlínou Morganovou, s lingvistou Michalem Hořejším a s představiteli mladší kurátorské generace Františkem Feketem a Klárou Vavříkovou. Tato klasická podcastová forma je ale obohacována dalšími vstupy: načtenými historickými proslovy z minulého století a nově vytvořenými uměleckými zvukovými díly Slávy Sobotovičové a Jonáše Richtera, který se postaral také o sound design. Výsledkem je tak mnohovrstevnaté dílo včetně vizuální podoby od Lukáše Šmejkala.

Díky, že jste přišli je druhá podcastová série vydaná pod záštitou projektu UMA Audioguide, který dlouhodobě mapuje současnou českou uměleckou scénu prostřednictvím rozhovorů s umělci a kurátory. Všechny díly jsou dostupné na platformách Soundcloud a Spotify.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Podcast k poslechu zde:
http://uma-audioguide.cz/
soundcloud.com/uma-you-make-art
open.spotify.com/show/7h0jiOdOiZRaqS3QJ9cuZi

Neotřelý pohled na současné umění v nové podc… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Hynek Martinec. Cesta na Island
Hynek Martinec. Cesta na Island

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Moderna