Galerie v zahradě sochaře Václava Kyselky

Umění a design - obrázek

Náhoda tomu chtěla, abych páteční dopoledne místo trápením se s administrativou strávila v příjemném prostředí ateliéru a v zahradě plné soch, jejichž autorem je sochař Václav Kyselka - VaKy (1975), který žije a pracuje nedaleko Velké Bíteše na Vysočině.

foto k článkuMožnost si prohlédnout a vychutnat sochařská díla, která jsou zdánlivě náhodně umístěna v prostoru kolem domu a přilehlé zahradě, navíc zalité sluncem pozdního léta, se hned tak někomu nepoštěstí. A k tomu výklad a osobní komentář o jejich vzniku přímo od autora je zážitek, který vás nabije pozitivní energií na mnoho týdnů dopředu, takže ani blížící se podzimní plískanice vás už nijak nerozhodí.

foto k článkuV zahradě, ateliéru a ostatně i v celém domě je možné sledovat autorův vývoj, posun, myšlenky i plány, hru spirál, rotačních i rotujících tvarů, vertikál nebo geometrických objektů. Díla jsou z různých období, různých materiálů i velikostí. Převažuje dřevo nebo kámen, ale také experimenty s epoxidovou pěnou a kombinace různých materiálů.

foto k článkuBystrému pozorovateli však neujde, že některé sochy v zahradě jsou odlišné. To proto, že jejich autorem je Václav Kyselka starší (1921 – 2017). Jeho kamenné sochy ladně ležící v trávě nebo levitující nad studnou (Baletka) jsou jak závanem z minulosti, který má v přítomnosti stále sílu. Srovnání dvou generací sochařů je tak velmi poutavé a inspirující.

foto k článkuNěkteré z děl Václava Kyselky jsou výsledkem sochařských sympozií, kterých se zúčastnil několik nejenom v České republice, ale i v zahraničí, třeba v Litvě nebo v Dánsku.
Jedna z prací, připomínající šroub nebo nějakou odhozenou průmyslovou součástku je připomínkou působení v ateliéru ve starém areálu Zbrojovky. V té době tvořil spolu se skupinou výtvarníků, která si právě podle umístění v areálu začala říkat Šestá větev. Ateliér funguje dodnes, ale sídlo má po několika dalších přesunech momentálně na Jugoslávské 111 a narazíte v něm aktuálně třeba na Lenku Pilařovou, Jana Novotného nebo Petra Bureše.
Jméno ateliéru Šestá větev vám ale připomene i kavárna v Brně na Moravském náměstí, kde její členové pořádají i komorní výstavy svých prací. Tak si zajděte vychutnat dobrou kávičku a potěšit oko.

foto k článkuA když už budete v Brně, zajeďte se podívat na některé z realizací Václava Kyselky ve veřejném prostoru. Třeba u řeky Svratky - Pocta Brancusimu nebo na náměstí SNP v Černých Polích můžeme obdivovat sochu Svoboda 89. Co je na podstavci napsáno zjistíte, až ji navštívíte, určitě to stojí za to!

Autorských realizací Václava Kyselky samozřejmě po celé České republice nalezneme mnohem, mnohem více, ale pátrání po nich již nechám čistě na Vás a v případě, že na některou narazíte a fotku nám pošlete, budeme rádi, rozšíříme o ni fotogalerii u tohoto článku.

foto k článkuAle zpět na zahradu… V dílně, kde Václav Kyselka tráví většinu svého času jsem dokonce měla možnost nahlédnout i pod pokličku posledního projektu, a sice výroby reliéfu pamětní desky Jaroslava Krále pro obec Hodějov, kde v letech 1887 – 1897 umělec žil. Pro reliéf si Václav vybral ztracený obraz Černá madona z roku 1922, který se dochoval pouze v podobě černobílé reprodukce. Proces, kterým deska musí projít, než nabere finální podobu je až neuvěřitelně náročný a zdlouhavý. Od samotného vytvoření reliéfu, přes zhotovení formy, odlévání, broušení a dalších úprav.

Více informací o Václavu Kyselkovi se dozvíte na jeho osobních stránkách zde


Dny Otevřených ateliérů (DOA) na Vysočině, 7.-8. 10. 2023

foto k článkuPokud byste i Vy chtěli zažít návštěvu ateliéru na vlastní kůži, máte jedinečnou příležitost hned v dohledné době. Již po dvanácté se o víkendu 7. - 8. 10. 2023 konají Dny Otevřených ateliérů na Vysočině. Tato podzimní slavnost umění se pořádá již od roku 2011 a koná se postupně hned v několika krajích za sebou. 30.9. - 1.10. v Jihomoravském kraji, 13.-15.10. v kraji Jihočeském a 21.-.22.10. v Dolním Rakousku, které se pro tuto akci stalo vzorem.
Navštívit můžete nejenom ateliér Václava Kyselky, ale i dalších bezmála 100 ateliérů a výtvarníků rozesetých po celé Vysočině. Katalog si můžete on-line prohlédnout ZDE a na akci se tak řádně dopředu připravit a dopřát si dávku umění přímo u jeho zrodu.


A jak se říká…. "nic není náhoda", tak vlastně nakonec asi ani návštěva ateliéru Václava Kyselky nebyla možná náhoda. Ať už je to jak chce, já za tuto náhodnou - nenáhodu děkuji zejména Martině Turečkové (Kamence), která mne s sebou přibrala na cestu.

Galerie v zahradě sochaře Václava Kyselky ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

DOA na Vysočině, 7.-8. října 2023
Více informací a zde

DOA na Jižní Moravě, 30. - 1. října 2023
Více informací a zde

DOA v Jihočeském kraji, 13.-15. října 2023
Více informací a zde

DOA Dolní Rakousko, 21.-22. října 2023
Více informací a zde

Další články

Umění a design - obrázek

Pardubické Automatické mlýny se otevřely veřejnosti

Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřely veřejnosti. Historický komplex bu … Celý článek

Umění a design - obrázek

Lenka Kamínková – o kamishibai i lásce ke stěhování

V rámci Dní otevřených ateliérů v Jihomoravském kraji, který proběhne ve dnech 30. září – 1. října, můžete také navštívit Ateliér Kroužek, který vede v Brně-Modřicích mal … Celý článek

Umění a design - obrázek

Umění v místě netušeném

V nově vybudovaném areálu Q Parku v Měšicích u Prahy, daleko od ruchu velkoměsta, můžete zcela nečekaně navštívit galerii a obklopit se tak krásným uměním, které vás pře … Celý článek

Umění a design - obrázek

Neotřelý pohled na současné umění v nové podcastové minisérii Díky, že jste přiš …

Třídílný podcast se věnuje různým aspektům současného umění skrze fenomén vernisážových proslovů. Jejich forma i obsah totiž mnohdy vypovídá o stavu a trendech v umělecké … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama