Minka Podhajská – Paměti

Umění a design - obrázek Jako bonus k výstavě a rozsáhlé obrazové publikaci/katalogu MINKA PODHAJSKÁ jsme pro milovníky umění připravili ještě další bonbonek. Jsou autorčiny paměti vydané tentokrát formou ebooku.

Skvělou zprávou pro čtenáře jistě je, že jsme se po kratších úvahách rozhodli poskytnout ji zcela zdarma a můžete si ji tedy stáhnout ve formě pdf ZDE

Minka Podhajská prožila 37 let svého života ve Vídni, v české rodině. Vazby na Čechy měla nepřetržité, a proto, třebaže vyrůstala v německojazyčném prostředí monarchie a chodila do německých škol, získala od předků krásnou kultivovanou mateřskou řeč, jež si ve Vídni uchovala archaizující styl druhé poloviny 19. století, takže při čtení jejího vyprávění má člověk pocit, že se najednou ocitl přímo v oněch časech.

Ukazuje se, že kromě nadání výtvarného a hudebního měla tato umělkyně i spisovatelský talent. Díky jejímu malířskému vidění před námi v první části „Pamětí“ vyrůstá dokonalý obraz Vídně a jejich obyvatel, zvláště slovanské menšiny, na přelomu 19. a 20. století. Je to doslova etnografická studie s nádhernými, barvitými postřehy prostředí i charakterů, dokument o životě českého a slovanského živlu ve Vídni, kde až do 1. světové války žilo 300 000 Čechů, Moravanů a Slováků.

Své místo v publikaci mají také vzpomínky na pratetu, jež speciálně pro toto vydání Pamětí sepsali praneteře a prasynovci, ony dávné děti, které s milou „babičkou“ trávívaly prázdniny na chalupě, a někteří i bydleli ve společné domácnosti v Praze.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Paměti - Mirka Podhajská
Sestaveno Vilemínou Podhajskou v letech 1953–1956 z jejích autentických rukopisných záznamů.
E-book ke stažení zde

VÝSTAVA: Minka Podhajská (1881-1963)
10. 09. 2021 - 10. 10. 2021
Arthouse Hejtmánek, Goetheho 17/ 2, Praha Bubeneč

Minka Podhajská – Paměti - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Art Plus

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Zorka Ságlová

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder