Umělecké knihy z nakladatelství Meander okouzlují nejen dětské čtenáře

Umění a design - obrázek Z nezávislého nakladatelství Meander vycházejí originální umělecké knihy, o kterých se právem hovoří jako o krásné literatuře. Od roku 1995 je to již přes 250 titulů.

Nakladatelka Iva Pecháčková spolupracuje s uznávanými autory a objevuje i neznámé literární talenty. A právě to je příběh všestranného umělce a spisovatele Petra Nikla, který před lety v Meandru debutoval Pohádkou o Rybitince. Od té doby z něho vyrostl vyhledávaný a oceňovaný autor fascinujících titulů, které přitahují nejen dětské čtenáře.

foto k článkuZ knih autora a ilustrátora Petra Nikla je zjevné, že ho láká říše zvířat. Ze své fantazie pustil do světa překrásně ilustrované příběhy ryb, lvů, jelenů, a dokonce i nafukovací zvěřinec. Po Pohádce o Rybitince následovaly knihy O Rybabě a mořské duši, Jělěňovití, Žlutí lvi a Foukací povídky, ve kterých spojil slavné hračky své maminky Libuše se svými příběhy. Vedle zvířat a všech možných divňáků (tituly Divňáci z Ňjújorku či Blázníček) Nikl píše a kreslí i nejrůznější pohádky - a to jak Lingvistické pohádky, tak i záhadné Záhádky či fantaskní Přeshádky. Nakonec mu neuniklo ani akrobatické umění hravých opic a dovedl tak propojení obrazu a slov k dokonalosti.

Jinotaje vs. Jiné taje

foto k článkuKreslené opice zastupující písmena doprovázená básněmi se u Petra Nikla objevily poprvé objevily v roce 2017, kdy Meander vydal Jino taje opic, které hned získaly Zlatou stuhu a objevily se také v nominacích na Czech Grand Design 2017. Druhý titul vyšel v roce 2018 a dotváří tak komplexní kreslený opičí atlas, který si zamilují malí i velcí čtenáři.

„Věděli jste, že opice jsou mistryněmi abecedy? Jestli ne, tak se o tom v Jino tajích opic sami přesvědčíte. Svými polehy, posezy a ocasy umí opice vykouzlit všechna písmena abecedy, a možná ještě mnohá další. A jsou to písmena krasopisná, neroztřesená, nerozpitá, zkrátka dokonalá. Až nadpozemsky krásná. ... A protože zvlnění opičích ocasů často připomíná meandry řeky, mohlo vydat Jino taje opic jen a jen vydavatelství Meander.” Ondřej Hník, spisovatel

Petr Nikl: Jino taje opic (2017)

foto k článkuVe třináctém autorově svazku ze sebe jednotlivé druhy lidoopů vyskládaly celou abecedu a vy si tak v knize můžete luštit jako v rébusu. Je támhleten šimpanz spíš J nebo I? Co se mi to ty opice snaží sdělit? A i když tajemství opičího písma rozluštíte, k tomuto originálnímu atlasu plného básní o různých druzích opic se budete vracet stále znovu, abyste mohli říct, že dokonale ovládáte jejich tajuplný jazyk.  

NOVINKA: Jiné taje opic

 

foto k článkuDruhý díl s názvem Jiné taje opic vyšel v roce 2018 a nakladatelství Meander na jeho vydání spolupracovalo s novou humpoleckou zónou pro umění 8smička. Druhým dílem se dotváří komplexní opičí atlas, opět včetně opičí abecedy, kterou si děti i dospělí mohou rozstříhat a tvořit z ní své texty.

„Náš ediční plán zatím obsahuje tři tituly vydané při příležitosti prvních tří výstav. Jiné taje vydané mimo naši řadu tvoří radostnou výjimku. Knihkupectví, které je součástí zóny 8smička se zaměřuje na krásné (nejen) dětské knihy. Jiné taje a dílo Petra Nikla do 8smičky rozhodně patří. Rádi jsme podpořili vydání krásné knihy, kterou si zamilují děti i dospělí,“ uvádí ředitelka 8smičky Marcela Straková.

foto k článkuPetr Nikl se doznává k neschopnosti opustit zkoumaný opičí svět takto: „Po vytvoření knihy Jino taje opic jsem cítil nakažlivou touhu neustat v jejich typologickém studiu, neboť jsem v nich spatřoval stále velký potenciál a lítost nad těmi druhy, které se do prvních Jino tajů nedostaly. Moje fascinace z velmi rozdílných a méně známých typů mě nutila ke kompletaci druhů. Pokusil jsem se tedy představit celou škálu primátů a poloopic, jakýsi vzorník řečí tváří a těl, znovu doplněný o krátké, formou podobné básně, jaké jsou použity v knize Jino taje opic.“

Prvních 100 knih z této edice je autorem číslovaných a signovaných. Vydání knihy doprovází série stejnojmenných výtvarných dílen vedené samotným autorem.

Nakladatelství Meander

Nezaměnitelné umělecké knihy pro děti, dětské knihy pro dospělé a komiksy pro všechny, autorů českých i zahraničních, začínajících i těch legendárních, od Havla přes Magora, Brabence, Fischerovou a Wernische až po Petra Nikla, Markétu Pilátovou či Petra Stančíka.

Ediční řady nakladatelství Meander

foto k článkuV edici s názvem Modrý slon vycházejí náročnější, umělecké autorské knihy pro děti. Právě tyto knihy nakladatelství proslavily – každá z nich je svého druhu sběratelským kouskem, prvních sto výtisků je zpravidla číslováno a obsahuje vlastnoruční podpis autora. Jsou to skutečně výjimečná díla. manamana je nová edice vydavatelství Meander zaměřená na vyprávění biblických příběhů ilustrovaných velmi mladými výtvarníky. V edici manamana nepředkládá vydavatelství Meander biblické texty dětskému čtenáři za každou cenu, tedy i za cenu nepřiměřené velkého zjednodušení nebo zastření původního smyslu textu, ale snaží se o úpravy citlivé a k dětskému čtenáři empatické. Věříme, že edicí manamana přispíváme nejen k radosti ze čtení a poznávání, ale také k povědomí o základech evropské vzdělanosti a humanismu, na nichž stojí naše civilizace… Ediční řada Pro Emu je průkopnicky věnovaná modernímu komiksu. Jako první zde vyšla kniha Lucie Lomové Anča a Pepík zasahují (2006), obsahující příběhy dvou myší, které v devadesátých letech vycházely ve Čtyřlístku. V této edici vydává nakladatelství Meander také oceňované zahraniční komiksy, které tak zpřístupňuje českému čtenáři. V edici Pražské legendy vycházejí útlé knihy příběhů ze staré Prahy a z historie českých zemí. Knihy zabývající se historií a vývojem naší země považuje nakladatelství Meander za důležitou součást literatury pro děti, která nenásilně seznamuje české děti s dějinami jejich státu. Knihy z této edice vycházejí v několika jazykových mutací, a jsou proto oblíbené doslova po celém světě.

O nakladatelce
IVA PECHÁČKOVÁ (1958)
foto k článkuNakladatelka, spisovatelka a překladatelka téměř tří desítek knih, mimo jiné Ferlinghettiho románu Láska ve dnech vášní a jeho divadelních her Nefér argumenty života a Rutiny. V r. 1995 založila nakladatelství Meander, v němž vydává nezaměnitelné knihy pro děti a dospělé.
Sesbírala a napsala pět knih legend (edice Pražské legendy nakladatelství Meander): Legenda o svatém Václavovi, Legenda o Golemovi, Legenda o Pražském Jezulátku a Ruce pro Pražské Jezulátko, Legenda o Pražském orloji a přeložila knížky pro děti: Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku Johna Irvinga, Vrány z Hruškovic Aldouse Huxleyho, Kočka a čert Jamese Joyce aj. Spolu s Lubošem Snížkem a Mirkem Vodrážkou sepsala exkluzivní rozhovor v knize S Ferlinghettim v Praze.
Od roku 2010 pořádá každoročně pod názvem Děti, čtete? literárně-dramatický festival, na němž autoři, ilustrátoři, grafici, divadelníci i hudebníci představují dětem i jejich rodičům knihy jako báječná dobrodružství v říši fantazie.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Jiné taje opic
Autor: Petr Nikl
Rok vydání: 2018

Koupit tuto knihu u nás

Umělecké knihy z nakladatelství Meander okouz… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Sport in Art: CYKLISTIKA

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder