YAKOBIUM: Tajemství a krása pískovce jako umění

Umění a design - obrázek

Představte si Český ráj. Místo, kde se snoubí přírodní bohatství s kulturními památkami. Místo, které má bohatou historii a tradici. V oblasti, kde jsou jedinečné prostory k tomu najít sám sebe a odhalovat tajemství naší země, je také hluboce zakořeněná tradice uměleckých řemesel.

Skalní útvary, které obklopují tuto kotlinu, v sobě nesou poselství vzdálená tolik let, že je vlastně nemožné dohlédnout na jejich začátek. Kdokoliv navštíví skalní města, která zde jsou, zůstává okouzlen jejich atmosférou ještě hodně dlouho. I lidé, kteří zde žijí, si do těchto míst chodí pro energii a zároveň odpočinek.

Nejinak tomu bylo na počátku nápadu Jiřího Anděla z Turnova, ze srdce Českého ráje. Jako už mnohokrát před tím se před sedmi lety nechal unášet romantickými výhledy v Hruboskalském skalním městě a tenkrát se začala rodit zajímavá myšlenka. Přenést kus jeho rodiště do umění.

>Vznést tak hold matce přírodě, ale také tradičním řemeslům, které zde mají stále zvuk. Zároveň vytvořit nové, svébytné dílo, jako odkaz sebe samého. Absolvent Železnobrodské sklářské školy a průmyslového designu ve Zlíně se rozhodl, že bude tvořit z pískovce. Materiálu, který je pro jeho domovinu charakteristický. Pro svůj záměr ale potřeboval kromě kapitálu také spřízněnou duši, která by mu pomohla s realizací. Tou se stal jeho spolužák ze Zlína, výtvarník a dobrý kamarád z Brna, Pete Isev, který využívá svoje zkušenosti pro prezentaci celého projektu a vnáší další podmětné nápady.

foto k článku Jejich společná cesta dostala v polovině minulého roku definitivní koncept, finální obrys a tvar. Tím jsou původní světelné skulptury. Pohled na skály v zapadajícím slunci byl totiž tak silným vjemem, že kreativní návrhář z Turnova cítil potřebu předat ho dál i těm, kteří zrovna na nějaké vyhlídce stát nemohou. Každá YAKOBIUM světelná skulptura je svébytný originál, jejíž druhou kopii na světě nenajdete. Vývoj technického zpracování a dalších detailů byl časově velmi náročný. Díky tomu, že se Jiří živí návrhem a prototypovou výrobou v mnoha projektech automobilového, uměleckého a zábavního průmyslu a Pete se věnuje designu v americké nadnárodní společnosti pro vývoj softwaru, dostanou se k nejnovějším technologiím, které uplatňují pro svou tvorbu. Tak jako mají svá tajemství skály, zůstává nejasný přesný technologický postup zpracování skulptur, který se skládá ze strojní výroby, ale hlavně z ručně řemeslně-výtvarné práce, aby byly vždy originálem a měly svoji duši. To patří mezi know-how značky YAKOBIUM.

foto k článkuVýsledek ale určitě stojí za to. Prvním velkým krokem a zároveň důkazem je navázání spolupráce s významným hotelem, ve kterém bude možnost instalované světelné skulptury obdivovat a zároveň si některou i pořídit. Jedinečnost děl dokládají ochranné prvky a certifikáty, které každá světelná skulptura má. Tak si tvůrci projektu hlídají nechtěné náhražky a laciné kopie, které by se mohly časem na trhu také objevit.

Od roku 2012, kdy vnikla první myšlenka světelných skulptur uběhlo dlouhých sedm let. Ty byly ale naplněné hodinami a hodinami prací, nápady a velkým úsilím dvou kamarádů a kolegů, kteří stojí za značkou YAKOBIUM. Skulptury, které jsou z materiálu, který „stále žije“. Mění se podle denního světla a jejich design působí tak, jako by byly stále v pohybu. V kombinaci s monumentálností pískovce jako takového je to vlastně fascinující propojení, které má energii a je neotřelé.

Více na www.yakobium.com

YAKOBIUM: Tajemství a krása pískovce jako umění ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

Příběh umění Františka Hanáčka

Příběh umění, Františka Hanáčka, je příběhem o hledání a nalézání osobní, duchovní a tvůrčí svobody, která, přes veškerou nepřízeň života, vyvěrá na povrch a stává se, zh … Celý článek

Umění a design - obrázek

Umělecké knihy z nakladatelství Meander okouzlují nejen dětské čtenáře

Z nezávislého nakladatelství Meander vycházejí originální umělecké knihy, o kterých se právem hovoří jako o krásné literatuře. Od roku 1995 je to již přes 250 titulů. Celý článek

Umění a design - obrázek

Solitér Bohdan Lacina

Ve vývoji moderního českého umění se objevují osobnosti, jejichž tvorba se vzpírá zařazení do některého z Celý článek

Umění a design - obrázek

Glass Rituals - Galerie Kuzebauch na Collect 2019

Výstava Glass Rituals během Collect 2019 představí Galerie Kuzebauch instalaci čtyř výrazných sklářských výtvarnic s názvem Glass Rituals. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama