Torso: umělecké dílo ve vile Tugendhat

Autor: Česky2013Muzeum města Brna

U příležitosti výstavy WILHELM LEHMBRUCK (1881–1919). RETROSPEKTIVA, která probíhá od 11. září do 10. listopadu 2013 v Domě umění města Brna, připravilo Studijní a dokumentační centrum ve vile Tugendhat novou publikaci TORSO. Umělecké dílo ve vile Tugendhat.

290 
včetně dph
skladem

Doporučená cena 450 Kč - SLEVA

Název: Torso: umělecké dílo ve vile Tugendhat  ISBN: 9788086549873  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788086549873  Hmotnost: 0.50 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 79  Rozměr: 230x270 mm  Nakladatel: Muzeum města Brna
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Torso: umělecké dílo ve vile Tugendhat, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jana Vránová

Již třetí publikace v ediční řadě Studijního a dokumentačního centra podrobně mapuje doposud známé osudy jediného uměleckého díla ve vile Tugendhat, kterým byla plastika Torzo kráčející od německého expresionistického sochaře Wilhelma Lehmbrucka. Socha stávala v hlavním obytném prostoru před onyxovou příčkou a manželé Tugendhatovi si ji vybrali na doporučení Ludwiga Miese van der Rohe. Po jejich útěku před nacisty měla i tato socha, podobně jako dům, pohnuté osudy. Během války z vily zmizela, avšak až do listopadu 2006, kdy byla vydána dědicům Grety a Fritze Tugendhatových na základě zákona o zmírnění křivd obětem holocoustu, prakticky neopustila území města Brna. V únoru 2007 pak byla vydražena v londýnské aukční síni Sotheby´s.

V rámci kontextu tématu doplňuje publikaci úvodní text o vile Tugendhat, kapitola představující osobnost a dílo Wilhelma Lehmbrucka a také Lehmbruckovo muzeum v Duisburgu – jeho budovy navrhl umělcův syn, architekt Manfred Lehmbruck, který krátce studoval také u Ludwiga Miese van der Rohe na Bauhausu.

Publikaci vydalo Muzeum města Brna ve spolupráci s Domem umění města Brna a Nadačním fondem vila Tugendhat v trojjazyčné mutaci (česky, německy, anglicky).

Torso: umělecké dílo ve vile Tugendhat