Židle PANTON – nejslavnější design 20.století

Umění a design - obrázek Verner Panton (1926 – 1998) je jeden z nejvýznamnějších designerů 20.století. Tento dánský výtvarník se specializoval hlavně na bytové interiéry za použití nových materiálů.

foto k článkuNavrhoval design textilií, osvětlení, ale hlavně sedací nábytek jako například židle „Heart Cone“ nebo „Panton“, která se stala snad nejslavnější židlí poloviny 20.století, kterou Panton navrhl pro firmu Vitra v roce 1967 a je natolik populární, že se vyrábí dodnes.

foto k článkuVerner Panton dokončil v roce 1951 studium architektury na královské akademii v Kodani a měl to štěstí, že mohl profesně působit u slavného architekta Arného Jakobsena. Od roku 1955 zakládá vlastní designérské studio a začíná tvořit návrhy pro nábytkářské firmy a společnosti jako Fritz Hanse, Louis Poulsen, Thonet, Herman Miller, Vitra, a jeho výrobky získávali celosvětový ohlas. Mezi jeho hlavní přednosti patří smysl pro tvary, barvy, světlo a modelování v prostoru. Vernerovým cílem bylo provokovat lidi aby zapojili svou fantazii a imaginaci. Aby odložili svou konformitu a začali používat v tu dobu neznámé linie a pestré barvy, a využívat možnosti světla.

Verner Panton se zabývá svými experimenty v oblasti designu až do své smrti v září 1998.

foto k článkuReedice jeho děl jsou svědky neustálého zájmu o jeho produkty. Byl oceněn mnoha mezinárodními cenami. V roce 2000 pak stálou retrospektivní výstavou v Muzeu Vitra Design.

Židle Panton, která se stala ikonou celoživotního Vernerova díla, se stává nesmrtelnou. Prozrazoval to už její vývoj, který vznikal od roku 1960 až do její finální podoby v roce 1967.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Židle PANTON – nejslavnější design 20.století - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Mezi dvěma světy: Židovští malíři v Bohemii