Zdeněk Burian má nový aukční rekord
Jeho obraz - Tygr Ussurijský z roku 1966 se po napínavém souboji sběratelů na sále i na telefonu vydražil za 3 100 000,- Kč včetně aukční provize. Jedná se tak o suverénně nejdráže prodaný obraz Zdeňka Buriana v historii aukcí.
Na nedělní aukci (24. září 2017) společnosti European Arts v Obecním domě v Praze sběratelé náležitě docenili zajímavou kolekci obrazů Zdeňka Buriana. Nejdráže se z této kolekce vydražil majestátní olej Tygr Ussurijský z roku 1966, za kterého nový majitel po dlouhém souboji třech dražitelů na telefonu a jednom na sále zaplatil 3 100 000,- Kč a stanovil tak nový Burianův cenový rekord.
Barevně velmi podmanivý obraz ussurijského tygra z roku 1966 vznikl ze spolupráce se zoologem Vratislavem Mazákem, který byl již třetím Burianovým vědeckým poradcem a téma obrazu reflektuje zoologovu lásku k velkým kočkovitým šelmám.
Další zajímavé Burianovo dílo Křováci (1975), které bylo na titulní straně autorovy monografie z roku 2005 a zdobilo výstavu v Jízdárně Pražského hradu, se vydražilo za 600 000,- Kč.
Zdeněk Burian (1905 – 1981)
Maloval v obleku, s košilí, s kravatou, na perském koberci…
Technické mistrovství a bohatá fantazie. Tím je typická tvorba malíře, který uměl přesně zachytit detaily a přitom si zachovat velkorysost. Vystihnout nejen tvary a pohyb pravěkých zvířat, ale i celkovou atmosféru jejich přirozeného prostředí. Přestože sám nikde moc necestoval. Jeho realistické kresby jsou dravé, spontánní, eruptivní. Proslavila ho vědecká ilustrace, zejména paleontologické rekonstrukce pravěkých vymřelých zvířat, rostlin a prehistorických krajin. Na škole vydržel ale pouze necelé dva roky a v šestnácti se začal živit jako ilustrátor. Ilustroval hlavně dobrodružnou literaturu. Jako první Dobrodružství Davida Balfoura od Stevensona. Po několik generací znal skoro každý kluk jeho brilantní perokresby, kvaše a tempery doprovázející knihy Eduarda Štorcha, Jaroslava Foglara a dobrodružnou a fantastickou literaturu pro mládež od autorů typu Karla Maye či Julesa Vernea. Burian byl nesmírně pilný člověk. Ráno začínal rozcvičkou, v pozdějších letech procházkou z Podolí na Kavčí hory, pak se nasnídal a do oběda pracoval. V ateliéru si pak půl hodiny až hodinu dopřál na gauči a potom pokračoval až do večera. Večer studoval materiály pro nové obrazy. Zbyl-li mu čas, sledoval televizi - nejraději měl francouzské filmy s Jeanem Gabinem. Maloval v obleku, s košilí, s kravatou, na perském koberci, na který nikdy neukápl. O ostatních malířích říkal, že nejsou dobří pozorovatelé. Význam osamělého malíře připomenula velká retrospektiva v jízdárně Pražského hradu v roce 2005: „Burian je vlastně choroba, všichni ho máme pod kůží,“ charakterizoval jeho dílo tehdejší kurátor Vladimír Prokop.
Celkem se na podzimní aukci vydražilo více než 262 položek (65%) a sběratelé za nedělní odpoledne v Obecním domě v Praze utratili více než 31 milionů korun.
Další informace a obrazový materiál lze získat na adrese European ArtsAutor / zdroj: European Arts
Publisher: iUmeni.cz
Zdeněk Burian má nový aukční rekord - www.iUmeni.cz (2017)
Zpět na výpisČlánky z IDNES.cz
- VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy
Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisn… - World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu
Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstran… - World Press Photo vyhrál snímek protestujícího Venezuelana v plamenech
Vítězem letošního ročníku prestižní fotografické soutěže Wor…