Pohlazení duše Martiny Krupičkové

Umění a design - obrázek

Svět nám představuje široké pole nádherných zákoutí, a mnohá z nich jsou přehlížena. Pro mnoho z nás žijícím rušným životem se snaží ukázat, co mnohdy nevidíme, a alespoň potěšit vaše oči a pohladit vaši duši.

Červené a růžové střechy a tramvaje, šedo-bílý sníh a ulice, žlutozelené dřevo - pražská umělkyně Martina Krupičková (nar. 1975, Světlá nad Sázavou) maluje různé náměty krajin a městských scenérií s laděním. Lidské postavy naleznete v jejích obrazech zřídka, ale pokud jsou vyobrazeny, představují běžný život kolem nás.
Ve svých přírodních i městských obrazech klade důraz na výrazné barvy, ať už je krajina deštivá či slunečná. Učarovala jí olejomalba, charakteristická právě výraznými barvami, prováděná na plátno na černý podklad silnými tahy špachtlí, štětec používá jen zřídka.

foto k článkuMartina vystudovala Střední průmyslovou školu textilní v Brně, obor Textilní výtvarnictví - podobor - Návrhář pletařských výrobků, kde se začala zdokonalovat v malířství a kreslířství.. Místo kariéry módní návrhářky chtěla získat více zkušeností a proto po ukončení školy pobyla několik měsíců ve Velké Británii a také ve Spojených státech amerických. A právě na těchto cestách, že ji stále více přitahuje malba a skicování.

foto k článkuMiluje dobré klasické obrazy a je zvláště fascinována impresionismem - svou hrou perspektivy a světla. "Světlo je nejdůležitější částí malby," říká umělec. "Může jí dát správnou jiskru nebo ji úplně zničit. Snažím se zachytit správnou rovnováhu světla a stínu, abych dílu přidala hloubku. "

foto k článkuMartina se objevila i v České televizi v pořadu s Karlem Šípem a měla několik úspěšných výstav ve své zemi iv zahraničí, mezi nimi i Jižní Korea, Skotsko a Monako. Její obraz Posázavský Pacifik byl vystaven na Královské akademii umění v Londýně v roce 2008, kdy byl vybrán z více než 10.000 přihlášených děl. Od té doby uspořádala několik výstav v České republice a její obrazy byly dokonce úspěšně draženy i ve dvou renomovaných aukčních síních.
Aktuálně si je můžete zakoupit i v on-line galerii iUmeni.cz

Rozhovor s malířkou Martinou Krupičkový

Odkud pocházíte?
Pocházím ze Světlé nad Sázavou, je to malebné městečko na Vysočině.

Kde v současnosti působíte?
V současné době působím v Praze.

Co jste vystudovala?
Vystudovala jsem Střední uměleckoprůmyslovou školu textilní v Brně, obor Textilní výtvarnictví – podobor – Návrhář pletařských výrobků.

Co nejraději malujete a z čeho čerpáte náměty na Vaši tvorbu?
foto k článkuJelikož jsem rozena ve znamení panna, což ve znamení zvěrokruhu se v astrologii říká, že lidé v něm narození mají sklony k detailům a romantice, a snad právě proto nejčastěji maluji obrazy s tematikou přírody, ale v mé tvorbě se objevují i uličky měst. Obrazy musí mít hloubku, divák musí mít pocit, že je součástí díla, že se může po uličkách rozběhnout nebo skočit do vody….a k tomu mi pomáhá hra světla a stínu na černém plátně.Vaše technika je velmi zajímavá, proč malujete právě malířskou špachtlí?
Je velice tvůrčí a s ní dosáhnete potřebné pastóznosti či struktury, kterou štětcem nedocílíte.

Co Vám napadne, při vzpomínce na svůj první obraz?
Velká láska k mému partnerovi. Prvním obrazem to všechno začalo. Malba vznikla jako dárek pro přítele, který je Angličan a pak jsem namalovala díla další a v roce 2004 přišla první úspěšná výstava.

V kterých zemích jste vystavovali Vaše obrazy?
Převážně vystavuji doma – v České republice, ale v roce 2008 jsem se zúčastnila výstavy v Londýně.

Zúčastnili jste se výstavy v Londýně na které jste byli vybrána z více než 10 000 přihlášených, můžete nám něco o této události říct?
foto k článkuAno, vláček Posázavský Pacifik byl vybrán z více než 10,000 přihlášených děl a byl vystaven na úspěšné světové výstavě Royal Academy of Arts 2008 Summer Exhibition. Jedná se o největší světovou veřejnou výstavou současného umění, sjednocující široké spektrum nových prací známých i neznámých žijících autorů. Výstava se koná každoročně, a to bez přerušení, již od roku 1769. V roce 2008 se přihlásilo více než 10.000 výtvarných děl. Porota, která se skládá z akademiků, zaslaná díla vybírá tak, že sedí v půlkruhu a přihlášená díla před nimi defilují. Pokud je něco zaujme, tak defilé zastaví a podívají se na objekt zblízka. Je potřeba nejméně dvou až tří hlasů, aby se obraz dostal do dalšího kola. Poté jsou díla vybírána na samotnou výstavu. Akademici, v čele s předsedajícím prezidentem, vybrali pro 240. ročník výstavy, kolem 1.200 prací. Většina je nabízena i k prodeji. Tato výstava se stala nepostradatelnou součástí londýnského umění a společenského kalendáře, kam každoročně zamíří více než 200.000 návštěvníků.

Co plánujete do budoucna?
Malovat, malovat a malovat ;)))

Pohlazení duše Martiny Krupičkové ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

Rozhovor s magickou Annou Zemánkovou z roku 1980

Anna Zemánková (1908–1986) patří k těm osobitým tvůrcům, jejichž dílo nelze spoutat jednoznačnou charakteristikou. Z mnoha důvodů bývá její tvorba zařazována k art brut, … Celý článek

Umění a design - obrázek

Rozhovor se Zbyňkem Sedleckým

Zbyněk Sedlecký (nar. 1976 v Ostravě) patří do silné malířské generace nastupující na českou uměleckou scénu na přelomu tisíciletí. Absolvoval brněnskou FaVU (prof. Jiří … Celý článek

Umění a design - obrázek

Óda na radost Ester Nemjó a Michaely Bartoňové

Radování, radování vybralo si správný čas, ještě hrana nevyzvání, ještě hoří láska v nás. Friedrich Schiller Celý článek

Umění a design - obrázek

Děti mohou kreslit všude! S Janem Bružeňákem do laskavého mikrosvěta

Hotový ráj... Nezažili jste to? Ale ano, jen si vzpomeňte na ten zvláštní pocit, když jste stiskli tužku nebo pastelku v malé ručce, a na stěně obýváku kouzlili ne čáry n … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama