Óda na radost Ester Nemjó a Michaely Bartoňové

Umění a design - obrázek Radování, radování vybralo si správný čas, ještě hrana nevyzvání, ještě hoří láska v nás. Friedrich Schiller

foto k článku Jako úvodní citát krátkého zamyšlení nad výstavou RADOST HRAVOST v Galerii Kinský, za níž se můžete rozjet do Kostelce nad Orlicí (nejpozději však do 29. října 2017) by klidně mohly být také nějaké verše Christiana Morgensterna nebo možná i Hanse Arpa a stejně by přesně vyjadřovaly neodbytný pocit, s nímž budete procházet expozicí výstavy v prosvětlených sálech Nového zámku, kde jsou k vidění od 15. července díla dvou autorek: Michaely Bartoňové (1955) a Ester Nemjó (1992).

foto k článkuSpolečným jmenovatelem tohoto výtvarného dvojhlasu je samými tvůrkyněmi návodně označena příroda a tvorba. Je-li důraz u Michaely kladen více na osvědčené formy vizuálního vyjádření jako jsou loutky, ilustrace a projekce, vycházející z digitálního, kinetického umění, pak kreativita Ester Nemjó je přece jen trochu jiného ražení. foto k článku
Její zvláštní jinakost spočívá v komplexnosti a svěží originalitě svérázného projevu, v němž se prolíná poezie výtvarná i psaná, teatrálnost se zvukomalbou, groteskní lyrika s vtipem nonsensu, křehký lettrismus s deformováním slov, ne nepodobný dětskému žvatlaní a svobodné kresbě dosud neposkvrněné mladé mysli. Skutečné radosti a hravosti zkrátka nacházím více a přesvědčivěji právě v jejích autentických dílech, v nichž sice můžeme postřehnout ozvuky malířské či grafické tvorby Boštíka, Sklenáře, možná Seydla či Šalamouna, ale v kterých převládá charakteristický, objevný a jedinečný tón již typický toliko pro Ester Nemjó, čerstvou absolventku Ateliéru filmové a televizní grafiky na pražské UMPRUM.

foto k článkuV přiloženém dvojlistě výstavy se dočteme také o jejích dalších aktivitách, které dozajista spoluurčují její přesvědčivý a překvapivě vyzrálý projev: věnuje se animovanému filmu (ostatně na výstavě je k vidění její vynikající sedmiminutový diplomový film „Nejdůležitější předpoklad úspěchu je vycházet s tvory v nás“, kde sama autorka vystupuje v něžně potrhlém příběhu o podivných zvířátkách, obývajících botanickou zahradu její duše. Hraje na violoncello, pracuje s dětmi v Ateliéru Anima, skládá veselé písničky, spolupracuje s dětským souborem Mifun a věnuje se také keramice. Živelnost, emocionalita a humor se u ní propojuje s vytříbenou koloristickou uměřeností a čistotou, na přítomné výstavě prezentovanou v sadě Mihotavých skvrnek inspirovaných čínským uměním.

foto k článku Pokud se zatouláte na svých prázdninových cestách do Orlických hor, tak rozhodně neopomeňte navštívit výstavu RADOST HRAVOST. Určitě se bude líbit i vašim dětem.

Radost Hravost - Michaela Bartoňová a Ester Nemjó
Galerie Kinský, Kostelec nad Orlicí
od 15. 7. do 29. 10. 2017


na obhlídce nocí

Pavel Konečný nad litografií Nolip Nop Ester Nemjó
 

zahlédl Nolip Nop cos šramotivého
  něžně děsivého a veselého zároveň
  myšlenka tenká  proběhla mu  závity a
  foto k článkujak malá žehlička  zahřála  jeho mysl,
  barevnými třásněmi  rozevlála ozvěny
  nastřádané  z dávných dobrodružných cest …
  nebyla to myšlenka ani ozvěny
  jen zakuklení motýli  spřádající
  své budoucí barevné sny,
  ale to už Nolip Nop nezjistil,
  protože jeho obhlídka právě skončila …


Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Óda na radost Ester Nemjó a Michaely Bartoňov… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Svatební košile - Kresby k básni K. J. Erbena

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder