Grafiky Petra Poše

Umění a design - obrázek Petr Poš si svými grafikami vybudoval pevné místo na scéně české grafiky. Zdánlivě lehce filozofujícím způsobem nám ukazuje nás samé. Vždy s vtipem, ironií a sarkasmem, které byly pro něj typické. Jeho bystré a lehce poťouchlé oči do nás, zpoza brýlí, viděly.

Ve svých litografiích rozkrývá a komentuje náš svět, v němž všichni hrajeme své role, které se snažíme téměř vždy předvést v tom lepším světle. Ale on nás odhalí a šťouchne do nás. Zdánlivě tvrdá, pevná linka má však jemné chvění. Lidské!
foto k článkuRukopis člověka, který miloval svoji práci, dělal ji se spontánním potěšením a nasazením. Vyrovnával se tak se světem a realitou, které někdy drtí každého z nás. Přirozenost a grácie jeho výtvarného projevu voní čistotou. O ničem nás nepřesvědčuje, nepředvádí se.
Určitá uvolněnost v kresbě nám může připomínat K. Lhotáka či F. Tichého. Ale je prostě jiná. Ani zdání prvoplánové výtvarné exhibice.
Nic umělého, vytlačeného, formálního. Síla osobitosti a jeho výtvarné integrity se jasně ukázala při práci na animovaných filmech. S jakou virtuozitou dokázal přenést svůj rukopis do trojrozměrných postaviček a krajin!
Mám moc rád jeho kresbičky. Jde z nich velké potěšení z "práce". Možná vám tento text připadá málo teoretický a více osobní. A tak to je. Někdy někde zaslechnu repliku či prožiji situaci - náhodnou, vtipnou - a uvnitř hned, jako čistou reakci, si řeknu: "To je pošovský!"Krásná stopa, ne?
(Miroslav Pošvic)


foto k článkufoto k článkufoto k článku


Petr Poš

foto k článkuNarozen 2. ledna 1944 v Praze. Zemřel 1.5.2015. Grafik, ilustrátor, autor animovaných filmů a výstavní designér. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole (1958-1962) a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1962-1968; Adolf Hoffmeister) a na Académie Royale des Beaux-Arts v Bruselu (1982; Roger Dewint). V letech 1990-1993 pedagogicky působil na VŠU v Praze. Samostatně vystavuje od roku 1968, kolektivně od roku 1984. V letech 1962-1989 vytvořil třiapadesát filmových plakátů.

foto k článkuOtec filmový dramaturg, matka redaktorka, jeden děd malíř, druhý děd zemědělec. Vystudoval střední školu uměleckoprůmyslovou (propagační grafika) a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (Atelier filmové a televizní grafiky, prof. Adolf Hoffmeister, 1962-1968). Stáž na Královské akademii v Bruselu (prof. Dewint). Pracoval v oblasti reklamní grafiky, ilustrace, výstavního designu, animovaného filmu, plakátu etc. Tři roky byl asistentem prof. Miroslava Jágra na VŠUP v Praze. Kreslil pro časopisy MLADÝ SVĚT, PLAYBOY, BARMAN, MATEŘÍDOUŠKA a další. Ilustroval cca 30 knižních titulů a vytvořil cca 50 plakátů pro bývalou ÚPF /Ústřední půjčovna filmů/ a plakáty pro komerční účely. V poslední době se věnoval animovanému filmu (např. poslední loutkový film „Tři sestry a prsten“ podle pohádky Jana Wericha, který je jednou ze čtyř částí celovečerního filmu Fimfárum 2).

Publisher: iUmeni.cz

Grafiky Petra Poše - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Kapesní panoptikum s.r.o.