Galerie Václava Chada poprvé Zlínu představují dílo Jana Koblasy a Sonii Jakuschewy

Umění a design - obrázek Koncem července 2015 byla v prostorách Zlínského zámku zahájena výstava s názvem „Jan Koblasa a Sonia Jakuschewa – Rozhovory“. Jan Koblasa patří v uměleckých kruzích k vysoce ceněným umělcům a jeho díla tvoří součásti veřejných i soukromých uměleckých sbírek v Evropě, Americe, Africe i Asii.

foto k článkuVystavená malířská a sochařská díla ukáží návštěvníkům zámku dvě rozdílné osobnosti, jejichž životní dráhy se v roce 1993 spojily. „Jedná se o „dialog“ dvou velkých tvůrčích energií, z nichž každá čerpá z hlubin vlastní zkušenosti, přesto plynou vedle sebe, potkávají se a vzájemně se podněcují. Tvorba manželského páru tak někdy vyústí ve společná díla. Je to ale také „dialog“ ženského a mužského elementu, dvou vnitřních sil, které v sobě nesou mnoho společného i řadu odlišností“ říká Silvie Stanická, která je společně s Ilonou Víchovou kurátorkou výstav.

foto k článkuKoblasova díla jsou v kulturních kruzích dobře známá. Představil je například v Topičově salonu v Praze či v Jízdárně Pražského hradu. Právě jedno z nich - s názvem Odysseus - budou mít možnost obdivovat i místní příznivci umění. Naopak některé z obrazů Sonii Jakuschewy budou úplně nové a ve Zlíně tak zažijí svoji výstavní premiéru.

Výstava v galerii zlínského zámku je přístupná ZDARMA a potrvá do 23. srpna, a to od úterý do pátku, vždy od 14 do 17 hodin. Zájemci o komentované prohlídky a organizované skupiny se mohou hlásit na telefonu 602 560 020. Podrobnosti o zlínském zámku i nové Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

Jan Koblasa

foto k článkuNarodil se 5. října 1932 v Táboře. V 50. letech studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, později i na Akademii múzických umění v Praze. Do roku 1968 působil jako sochař v Praze a Teplicích, poté emigroval a působil v Miláně a v Kielu. V letech 2002 - 2005 vedl Ateliér sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho práce byla oceněna řadou vyznamenání. Společně s manželkou žije a tvoří v Hamburku a v Praze.

Sonia Jakuschewa

foto k článkuTato ruská umělkyně se narodila 23. ledna 1961 v Moskvě. Studovala na Vysoké škole výtvarných umění "Surikov" v Moskvě obor malířství. V 80. letech začala vystavovat doma i v zahraničí např. v Belgii, Chile, Finsku, Francii, Nizozemsku, Polsku, Švédsku, České republice a v USA. Od roku 1993 žije se svým mužem Janem Koblasou v Hamburku. Její práce jsou zastoupeny ve veřejných a soukromých sbírkách.

Zdroj: www.zlinskyzamek.cz

Publisher: iUmeni.cz

Galerie Václava Chada poprvé Zlínu představuj… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Miroslava Ptáčková – Reflection