Sleduje životní cesty těch, kteří se tu narodili, odešli a opět se sem vracejí, z niterné potřeby samoty a dobrovolného opuštění civilizace, ať již v dobách minulých či v současnosti.
Kurátoři výstavy, Miloš Doležal a Emma Hanzlíková, nás provázejí Vysočinou, která je z jejich úhlu pohledu tajemná, melancholická a nezaměnitelně strakatá. V architektonické koncepci Jiřího Příhody můžeme zahlédnout prvky sakrální architektury, která přeje úvodnímu obrazu Velký pátek Jindřicha Pruchy a zároveň minimalismu děl Čestmíra Kafky a Jiřího Johna. Jaroslav Panuška tu sousedí s Janem Zrzavým, pohledy do mystické Zrzavého krajiny, reprezentované slavným Údolím smutku, doplňuje tajemná atmosféra jeho Paskaliny a Panuškových Zaklínačů a Světýlek. Hloubkou vysočinského pralesa se toulá fotograf Bohumír Prokůpek, jehož lesní Tvorové komunikují s jedinou komickou postavou výstavy, Panuškovým Prtiokem. Zahloubanost vysočinských solitérů je dobře čitelná zejména z autoportrétů, vedle Bohuslava Reynka potkáme jedinou ženu výstavy, Marii Galimberti-Provázkovou, která je také autorkou sugestivního obrazu Tulák. Tulákem v doslovném smyslu byl malíř Stanislav Hynek Doležal, který společně se sochařem Jiřím Baštou patří k umělcům, jejichž díla se bohužel skoro nevystavují. Baštovy reliéfní postavy najdete na prostranství před 8smičkou, zatímco jeho naivizující postavy z hliníku jsou vystaveny uvnitř v dialogu s autorskými knížkami jeho spolužáka ze střední školy, grafika, spisovatele a vydavatele Luboše Drtiny. S velkoformátovým diptychem Čestmíra Kafky volně komunikují zimní krajiny Jiřího Johna, nedaleko, místně i obsahově, najdeme Elektrické sloupy avantgardního fotografa Jaroslava Rösslera. Pouť výstavou uzavírá monumentální „dočasná kaple“ pro umístění výstavní perly, želivské monstrance. Velkoformátové umělecké dílo v podobě kaple vytvořené z krmného sila je dílem Jiřího Příhody, který zde roli architekta výstavy rozšiřuje o roli umělce. Ke kapli návštěvníky vede pomyslná křížová cesta kolem grafik a cliché-verre Bohuslava Reynka.
Výstavu doprovází bohatý program, včetně speciálního projektu Okraje kraje – intervence v krajině kurátora Dana Merty. Přímo v oblasti vysočinského trojúhelníku Humpolec – Ledeč nad Sázavou – Havlíčkův Brod vznikly tři site-specific projekty – instalace v krajině: Ohniště Jana Šerýcha na louce u Petrkova, hudební instalace Stanislava Abraháma v Kalištích a Echtatgram Josefa Čančíka přímo u melechovské měřické věže. Instalace lákají k návštěvě a k výletu až do konce léta.
Ke dni vernisáže vydalo nakladatelství 8smička stejnojmennou knihu Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny editora Miloše Doležala, s texty věnovanými krabatému kraji od Jaromíra Zeminy, Josefa Kroutvora, Pavla Mlejnka, Emmy Hanzlíkové a dalších. Knihy 8smičky v grafické a koncepční úpravě Štěpána Malovce a Martina Odehnala dále rozvíjejí téma každé výstavy, v tomto případě čtenář kromě autorských textů k tématu Vysočiny a bohatého fondu reprodukcí najde také fotografický cyklus k tématu poutnictví. Jedná se v pořadí o čtvrtý knižní titul z 8smičky.
Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny
08. 06. – 29. 09. 2019
8smička, zóna pro umění, Humpolec
Kurátoři: Miloš Doležal, Emma Hanzlíková, Dan Merta
Architektonické řešení: Jiří Příhoda
Grafický design: Štěpán Malovec, Martin Odehnal
Produkce: Klára Voskovcová
Doprovodné a školní programy: Natálie Brzoňová, Mariana Dočekalová, Andrea Koronthályová, Lenka Kavříková, Jan Peknik Kozák, Aneta Štěpánková
Vystavující: Jiří Bašta, Stanislav Hynek Doležal ,Luboš Drtina, Marie Galimberti-Provázková, Jiří John
Čestmír Kafka, Jaroslav Panuška, Bohumír Prokůpek, Jindřich Prucha, Jiří Příhoda, Bohuslav Reynek ,Jaroslav Rössler ,Jan Zrzavý
DOPROVODNÝ PROGRAM
Komentované prohlídky (vždy od 15:00)
08.06. s kurátorem Milošem Doležalem
22. 06. s kurátorkou pro vzdělávání Natálií Brzoňovou
13. 07. s kurátorkou Emmou Hanzlíkovou
27. 07. s Natálií Brzoňovou
10. 08. s Milošem Doležalem
31. 08. s Natálií Brzoňovou
14. 09. s Milošem Doležalem
28. 08 od 17:00 komentář k výstavě se zakladatelem 8smičky Zdeňkem Rýznerem
Vstupné na komentované prohlídky je 8,- Kč = v rámci vstupného na výstavu.
VYSOČINOU NA KOLE
06. 07. + 24. 08. vždy od 10:00
Cyklo-komentované prohlídky krajinou s kurátorem Danem Mertou.
Prázdninové vyjížďky přes krabaté kopce budou mít zhruba 30 km a trvají cca 4 hodiny (záleží na zdatnosti zdolávání vrstevnic). Startovním místem je zóna pro umění 8smička, odkud se vyráží přes Orlík, Wolkerův památník až na Lipnici nad Sázavou, kde bude čas na doplnění energie a posilnění. Poté přes Krásnou horu a Orlovy zpět do Humpolce.
Dan Merta, kurátor intervencí Okraje kraje, s vámi projede Vysočinu na kole a upozorní a svým komentářem doplní informace o zajímavých projektech – uměleckých i architektonických. Okraje kraje rozvíjejí současnou výstavu Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny.
SOBOTNÍ RODINNÉ DÍLNY
každou sobotu od 14:00 do 17:00Výtvarné dílny pro děti a rodiče od 4 do 10 let, pokaždé s jiným lektorem a jinou aktivitou. Pozor! V sobotu 06. 07. a v sobotu 03. 08. je dílna ve formátu procházky výstavou. V sobotu 7. 9. je dílna nahrazena komentovanou prohlídkou pro děti od 8 let.
Tulák a Prtivoko
Speciální program pro rodiče a předškolní a menší školní děti k výstavě = 06. 07. + 03. 08. od 14:00 (nahrazuje sobotní rodinnou dílnu)
Dvě ze sobotních rodinných dílen budou tak trochu speciální, společně s dětmi se vydáme na výpravu do tajuplné krajiny Vysočiny, setkáme se s bytostmi ukrytými ve zdejších lesích, a nakonec možná osvobodíme i princeznu, pokud budeme opravdu stateční. Procházka výstavou pro nejmenší spolu s tvořením přímo před uměleckými díly.
A protože tyhle dvě sobotní odpoledne budou trochu jiná, je potřeba si zarezervovat místo na info@8smicka.com. Procházka výstavou je určena pro děti od 4 do 9 let, ti si ji i nejvíc užijí. A pozor – tentokrát program začíná přesně ve 14:00 na rozdíl od pravidelného formátu rodinný dílen, kdy se můžete připojit kdykoliv, tak nemeškejte!
Pro děti a rodiče je k dispozici také zábavný pracovní list a průvodce výstavou. Mapu, ve které můžou bloudit, ztratit se v ní a zase se znovu najít. Můžou v ní číst nebo se vydat po stopách umělců. Bude to jejich kraj, jejich Vysočina.
8MM
filmové projekce
červenec + srpen letní kino od 22:00
28. 06., 26. 7., 30. 8. (poslední pátky v měsíci)
28. 06. Tarzan v důchodě (20:00)
26. 07. – Letní kino = film k tématu výstavy (22:00)
30. 08. – Letní kino = film k tématu výstavy (22:00)
Vstupné 18,- Kč.
PLENÉRY
27. 07. na Lipnici s Jaroslavem Grodlem
17. 08. v Želivě s Markem Fexou
Úspěšný kurz kresby a malby opět v 8smičce, tentokrát v kondenzované jednodenní plenérové formě. Letní prázdninové soustředění. Plenéry probíhají od 14:00 do 18:00 a v případě zájmu pište na info@8smicka.com. Míst je málo a rychle mizí, tak neváhejte. Cena za 1 den je 408,- Kč. Sraz malířů a kreslířů je vždy před 8smičkou, odkud se společně vyráží do krajiny = na plenér!
POUTĚ
15. 06. Zahrádka/ 10. 08. Želiv
Tipy na výlet!
PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR
Pastelky & hlína & štětec / 19. – 23. 08.2019
První příměstský tábor v 8smičce. Tvoření pro děti od pondělí do pátku od 8 do 16 hod. Pod vedením zkušených lektorů a umělců: Aneta Štěpánková, Mariana Dočekalová, Helena Giras Kozáková, Tereza Říčanová a Hana Sommerová. Spojujícím tématem je Vysočina a aktuální výstava Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny, děti tak poznají svůj kraj křížem krážem a z trochu jiné perspektivy.
Kde: zóna pro umění 8smička + blízké okolí
Cena: 1 800,- Kč (v ceně jsou veškeré pomůcky a výtvarné potřeby, také oběd a svačiny)
REYNKŮV PETRKOV
Výlet lokálkou do Petrkova 27. 09. při příležitosti výročí úmrtí Bohuslava Reynka
(s prohlídkou zámečku a tvořením) se v programu 8smičky objevuje již druhým rokem.
Cílem je návštěva poetického zámečku tohoto velkého básníka, grafika a překladatele, který svůj život spojil právě s tímto místem v srdci Vysočiny.
Sejdeme se na vlakovém nádraží v Humpolci nebo přímo před zámečkem v 16:00 až 16:15. Z Humpolce odjíždíme vlakem v 15:12. Zpět do Humpolce z Petrkova v 19:29. Na místo je možné dopravit se vozem či vlakem v protisměru z Havlíčkova Brodu. Vstup zdarma, stačí Vám jízdenka na vlak nebo jiný dopravní prostředek. Návrat do Humpolce je okolo 20:00. Na výlet navazuje filmová projekce 8MM, která bude věnovaná Bohuslavu Reynkovi.
VERNISÁŽ / Galerie NIKA
Termíny vernisáží a výstav:
12. 07. / 19:00 Všechny spolykat – Jaroslava Straková
23. 08./ 19:00 Kolčavice a Kolasice / VRCHOVINA – Eliška Hanušová a Hana Sommerová
Cílem letního projektu, který je doprovodným programem k výstavě Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny bylo navázání studentské spolupráce přesahující hranice regionů a podpora začínajících umělců. Studentům z Vysočiny jsme nabídli příležitost prezentovat svou práci v Galerii NIKA, nevšedním výstavním prostoru Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, který se nachází ve frekventovaném vestibulu metra B Karlovo náměstí (výstup Palackého náměstí). Oválná vitrína monumentální velikosti umožňuje realizovat nové, site-specific výstavní projekty, stejně jako prezentovat práce již vzniklé. Výstavy v galerii probíhají každý měsíc a jejich realizace jsou zaštítěny kurátorskou dvojící Kamily Huptychové a Alice Vítkové. 8smička ve spolupráci s Galerií NIKA připravili výzvu pro studenty a čerstvé absolventy uměleckých škol z Vysočiny a dva vítězné projekty můžete vidět až do poloviny září.
DERNISÁŽ VÝSTAVY Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny
29. 09. celý den v 8smičce = poslední den výstavy + velké loučení všech solitérů společně. Program bude upřesněn.
Okraje kraje – intervence v krajině
08. 06. – 31. 08. 2019
Kurátor: Dan Merta
Tři lokality, dva současní umělci a jeden architekt, dva zemřelí géniové, jedna architektura. Zalesněná homole, kde pohanští předkové pořádali své slavnosti. Břeh potoka, kde se pásly ovce. Dvůr bývalého zájezdního hostince.
Lokalita: Petrkov
Autor: Jan Šerých
Název: Ohniště
GPS: 49.5697286 N, 15.5645767 E
Východiskem konceptuální instalace Jana Šerýcha je grafika Bohuslava Reynka Odpočinek na útěku do Egypta z roku 1948, jejíž výjev je zasazen do reálného prostředí – na břeh potoka Žabince, kam Reynek od války chodíval pást ovce.
Lokalita: Kaliště, Penzion Mahler
Autor: Stanislav Abrahám
Název: Píseň o zemi /
Das Lied von der Erde
GPS: 49.5923653 N, 15.3054294E
Zvuková instalace zpracovává prostřednictvím nahrávek ptačího zpěvu notaci skladby Gustava Mahlera Píseň o zemi (Das Lied von der Erde) premiérově uvedenou po Mahlerově smrti v roce 1911.
Lokalita: Melechov
Autor: Josef Čančík
Název: ECHTagram
GPS: 49.6438039 N, 15.3181483 E
Architektonická intervence, jejíž realizaci majitel objektu, Zeměměřičský úřad, po mnoha jednáních nakonec zamítl, pracuje s objektem měřické věže Melechov postavené v místě důležitého geodetického bodu. Na magickém místě můžete vidět vizualizaci projektu, model pak v knihkupectví 8smička.