Oldřich Smutný  - Obrazy 

Události - obrázek Oldřich Smutný založil svoje malířské umění na umění žít. Od počátku své tvorby intenzivně uvažoval o smyslu malování obrazů a o tom, co tato činnost může přinést tvůrci i ostatním lidem – krásu, radost a životní optimismus.

Inspirován a uchvácen malebnou krajinou venkova a duchem jižních Čech, lidovým uměním a milovanými labutěmi, vytvořil barevně svěží nadčasová díla řazená do oblasti lyrické abstrakce.

foto k článkuJak uvádí kurátor výstavy David Bartoň, tvorbu Oldřicha Smutného formovaly již zážitky z dětství. Struktura a světlo bílých zdí, které stavěl jeho otec zedník, a lidové výšivky matky. Od začátku padesátých let jeho tvorbu významně ovlivňovala krajina a život v jižních Čechách - hlavně barva rybníků, v nichž se zrcadlila modrá obloha, mraky, venkovská stavení, stromy, keře či labutě. V roce 1962 si na břehu putimského rybníka postavil dům, kde s manželkou Soňou pravidelně pobýval a také maloval. Oldřich Smutný hodně cestoval a měl velký přehled o světovém výtvarném umění. Ale asi nejblíže mu bylo staré čínské malířství pro svou lehkost, a české lidové umění. Smutného obrazy bývají řazeny k lyrické abstrakci. Historik umění Jaromír Zemina uvádí, že je začal malovat dříve, než byl tento termín zaveden. Sám Oldřich své obrazy nepokládal za abstraktní, ale za naprosto konkrétní a reálné vize a zážitky. 

foto k článkuOldřich Smutný se narodil 17. června 1925 v Debři u Mladé Boleslavi. V mládí se rozhodoval mezi výtvarným uměním a hudbou, hrál v té době na housle v mladoboleslavské filharmonii. Po maturitě vystudoval v Praze Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (malířství v ateliéru Jana Baucha), Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy (obor kreslení a deskriptivní geometrie) a Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze (scénografii u Františka Tröstera), kde potom 35 let učil malířství. Žil střídavě v Praze a v Putimi u Písku, kde 1. září 2013 zemřel. 

foto k článkuDo galerie Domu Gustava Mahlera připravil kurátor David Bartoň to nejlepší z bohaté a rozmanité tvorby Oldřicha Smutného s přihlédnutím ke specifice prostoru.  Vystavena bude i autorova malovaná keramika. Promítán bude i snímek Lumíra Moučky, ve kterém Oldřich Smutný poutavě vypráví nejen o své tvorbě, ale i o životě.  

Výstava Oldřich Smutný – Obrazy bude zahájena vernisáží dne 9. 7. 2019 v 17 hodin. 
10. 7. – 8. 9. 2019
Dům Gustava Mahlera / Znojemská 4, Jihlava / www.mahler.cz

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Oldřich Smutný  - Obrazy  - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- Prodejní výstava: 9.9. - 16.10.2022

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Je (středověk) doba temna?

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder