Monet, Degas, Renoire, Pissaro: -impresionisté poprvé v -praze

Události - obrázek

Národní galerie zahájila v Praze v paláci Kinských výstavu francouzských impresionistů, která je svým rozsahem v českých dějinách zcela jedinečná.

Sbírku, která dnes patří dánskému státnímu uměleckému muzeu Ordrupgaard a svojí kvalitou se může měřit se slavnými sbírkami v Paříži, vybudoval ve 20. let podnikatel a mecenáš Wilhelm Hansen.

foto k článku„Troufám si říci, že možnost vidět takto ucelenou kolekci francouzského impresionismu nebude mít možná u nás už nikdy obdoby. Muzea jsou totiž na zapůjčování děl těch nejslavnějších autorů spíše skoupá, vyjednat zápůjčku i jednoho obrazu někdy trvá řadu měsíců až let, některé chef d oeuvry neopouštějí své místo dokonce nikdy,“ uvádí kurátor výstavy Petr Šámal.

foto k článkuVýstava, která je od 29. června k vidění v paláci Kinských, představuje výběr stěžejních obrazů z Hansenovy sbírky, jehož jádrem jsou díla francouzských impresionistů. Zastoupeni jsou Claude Monet, Edgar Degas, Auguste Renoire, Camille Pissarro, Berthe Morisot a další. Jde zároveň o průřez francouzským malířstvím 19. a raného 20. století, se zaměřením na tvůrce, kteří svou tvorbou impresionismu předcházeli a také na něj navazovali. Romantickou malbu reprezentuje Eugène Delacroix, realistický způsob zobrazení Gustave Courbet, Camille Corot a umělci barbizonské školy a k vidění jsou i díla Édouarda Maneta. Ze sbírky obsahující šest desítek obrazů vynikají také postimpresionistická díla Paula Cézanna a Paula Gauguina.

„Francouzští impresionisté jsou dnes chloubou sbírky každého muzea. Nakupovat jejich díla ale vyžadovalo ve své době nemalou dávku odvahy a sběratelské intuice. Průkopníkem sbírání impresionistů v severním Evropě byl Wilhelm Hansen – v průběhu první světové války a krátce po ní se mu podařilo shromáždit kolekci, jež neměla a nemá ve Skandinávii konkurenci,“ popisuje příběh sbírky Petr Šámal.

foto k článkuHansen, který zbohatl díky práci v pojišťovnictví, svoji sbírku záhy otevřel pro veřejnost a později ji odkázal dánskému státu. Národní galerie Praha ji nyní vůbec poprvé zpřístupňuje návštěvníkům ve střední Evropě. Muzeum Ordrupgaard po dobu své právě probíhající rekonstrukce zapůjčuje sbírku předním zahraničním institucím – před Prahou byla vystavena ve Francii, Kanadě a Švýcarsku. Výstava Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard bude k vidění v paláci Kinských Národní galerie Praha od 29. června do 13. října 2019.

Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard
Termín: 29. 6. – 13. 10. 2019
Místo: palác Kinských
Kurátoři: Petr Šámal, Petra Kolářová
Výstava bude otevřena denně včetně pondělí od 10 do 18 hodin, ve středu a v sobotu až do 20 hodin.
Výstavu pořádá Národní galerie Praha ve spolupráci s dánským státním uměleckým muzeem Ordrupgaard.

Monet, Degas, Renoire, Pissaro: -impresionisté poprvé v -praze ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny

Čtvrtá výstava v zóně pro umění 8smička se prostřednictvím téměř padesátky děl třinácti výjimečných uměleckých solitérů věnuje specifiku kraje, který kurátor výstavy Milo … Celý článek

Události - obrázek

Festival Zubštejn času obklopí romantickou zříceninu hudbou, workshopy i přednáš …

O víkendu 9. - 11.8.2019 proběhne již čtvrtý ročník tak trochu jiného festivalu s názvem Zubštejn času v překrásných kulisách zříceniny hradu Zubštejn u Bystřice nad Pern … Celý článek

Události - obrázek

Tomáš Prokop - Půl tuny

Jedním z autorů, kterého galerie Artikle zastupuje, je Tomáš Prokop - absolvent brněnské Fakulty výtvarných umění VUT, ateliéru Jana Ambrůze a Pavla Korbičky. Celý článek

Události - obrázek

DOMINIK MAREŠ / Za poznáním

Dominik Mareš (*1972) je současný český malíř, grafik a umělec. Jeho tvorba se nese v duchu strukturální abstrakce, které zůstává věrný, přičemž hledá nové možnosti a tec … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama