Tomáš Prokop - Půl tuny

Události - obrázek Jedním z autorů, kterého galerie Artikle zastupuje, je Tomáš Prokop - absolvent brněnské Fakulty výtvarných umění VUT, ateliéru Jana Ambrůze a Pavla Korbičky.

Mladý umělec dosáhl významných mezinárodních úspěchů: z prestižní soutěžní přehlídky současné sklářské tvorby Toyama International Glass Exhibition 2018 v Japonsku si v obrovské konkurenci odnesl za dílo nazvané Rozdělení (druhá verze) z roku 2017 stříbrnou cenu.

foto k článkuOsobitý způsob práce s médiem skla ocenila také mezinárodní porota, která mladého českého autora vybrala také mezi 100 umělců 32 národností působících v 25 zemích světa pro přehlídku pořádanou od 12.5.2019 – 5.1.2020 v The Corning Museum of Glass v New Yorku. Toto muzeum je ve světě sklářského umění, jeho historie, vědy a designu mimořádně významnou autoritou. Vlastní jednu z prominentních světových kolekcí sklářských předmětů reprezentujících historii práce s materiálem v období téměř 3500 let.

Galerie Artikle připravuje jedinečnou časovou instalaci objektu Tomáše Prokopa, v němž v kombinaci s asfaltem hraje sklo fundamentální roli. Zatímco na obou zmíněných přehlídkách v Japonsku i v USA byly zastoupeny modely – tedy menší verze díla – v galerii Artikle v Brně bude realizováno dílo ve skutečném měřítku 1:1. Po dobu dvou letních měsíců 2019 zde bude instalován a vizuálně zaznamenána procesuální podoba díla, v jeho pozvolných proměnách. Jako součást projektu vznikne dokumentace (foto, video).

Tomáš Prokop

1992 / Havlíčkův Brod / ČR

foto k článkuPodstatná je u něj bezprostřední vazba myšlenky, sdělení a volby adekvátního materiálu. Vedle práce se sklem, térem objevuje např. také specifické vlastnosti silikonu. Ve svých formálně lapidárních objektech a instalacích metaforicky tematizuje křehké otázky dotýkající se života a smrti, lidské pomíjivosti v jejich ambivalentním významu: jako neúprosně smířlivé logiky přírody a prožitku z naléhavého existenciálního obsahu. Žije a pracuje v Brně a ve Žďáru nad Sázavou. Vystudoval obor malířství na SŠUŘ v Brně u Petra Veselého. V roce 2011 zahájil studium v Ateliéru sochařství 2 na FaVU VUT v Brně u Jana Ambrůze, které ukončil v r. 2017 vynikající diplomovou prací a získal titul MgA.

Nominace / ocenění:
2017 - Stanislav Libenský Award
2017 - Cena děkana FaVU VUT v Brně
2015 - 8 VUT prací
2015 - Stanislav Libenský Award

Zastoupení ve sbírkách:
Sbírka současného výtvarného umění města Mikulova, Mikulov.
Vystavuje na samostatných i skupinových výstavách v České republice a v zahraničí.

Partneři výstavy:
GLASSOLUTIONS / Saint Gobain: https://glassolutions.cz/cs
ASFALTELAST spol. s.r.o.: http://www.asfaltelast.com/

Vernisáž: 27. 6. 2019 v 18 hodin v galerii Artikle
Výstava trvá od 28. 6. 2019 do 24. 8. 2019
Kurátorka: Kaliopi Chamonikola

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Tomáš Prokop - Půl tuny - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Svatební košile - Kresby k básni K. J. Erbena