Hesham jako Amorista v konvolutu výstav festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl

Události - obrázek Milovníci klasické hudby a výtvarného umění mají poprvé možnost zažít v Litomyšli intenzitu a kontrast historických pamětihodností a umění plného barev a iluzí v dílech Heshama Malika. 

Už po devatenácté totiž nabídku hudebního festivalu Smetanova Litomyšl doplňují mimořádné umělecké počiny konané v rámci festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl. 

 

V rodném městě Bedřicha Smetany se tento mezinárodní operní festival koná od roku 1946 (nebo 1949). Jeden z největších pravidelně pořádaných festivalů klasické hudby v České republice se těší neutuchajícímu zájmu publika. V průběhu června a července si v Litomyšli dokáže snad každý obdivovatel krásy v umění a kultuře najít to svoje.

Povídali jsme si s uznávaným umělcem Heshamem Malikem nejenom o výstavě „Amorista“, kterou v rámci festivalu představuje v Červené věži v areálu Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

foto k článkuHeshame, Vaše výstavy se často konají v ne zcela typických galerijních prostorech. Víme například, že jste svým obrovským muralem s egyptskou tématikou ozdobil rybí přechod a vodní elektrárnu nebo vystavoval v jeskyních nebi podzemní pevnosti. Byl to důvod, proč jste si vybral právě tyto prostory historické věže? 

Zamiloval jsem se do Litomyšle. Jako umělec i jako obyčejný člověk tu cítím silné tvůrčí vibrace a „genius loci“. Možná je to také z nostalgie. Poprvé jsem tu maloval v době lockdownů za časů covidu. Bylo to nedaleko v prostorách Regionálního muzea, které je v podstatě „za rohem“ od areálu Fakulty restaurování, které dominuje právě Červená věž. Oslovila mě surovost a unikátnost jejího prostoru a vzal jsem tuto příležitost jako velkou výzvu vystavovat na návrší v sousedství Rodného bytu Bedřicha Smetany. 

foto k článkuTakže výstava „Amorista“ je o lásce k tomuto místu a městu?
Název „Amorista“ odkazuje k někomu, kdo je zamilovaný a (přitom/nebo) píše o lásce). Není jen o lásce k Litomyšli, ale o různých narativech, ve kterých láska hraje důležitou roli. Výstava je rozmanitá  v rámci typů, stylů a médií. Používám olej na plátně, akryl, tuš a kombinovace dalších technik. Mám rád balancování na pomezí struktury a chaosu a dotýkání se hloubky a podvojnosti všech věcí směrem k metafyzické jednotě a duchovní rovnováze. „Amorista“ je o transformaci lidí v jejich každodennosti a jejich příběhy jsou magické právě v této všednosti. O co víc jsou tyto popisky jednoduché, o to víc jsem se snažil iluze a hloubky vnitřních prostorů zalidnit nepředvídatelnou, živou hrou lidí, zvířat, forem, objemů a nakonec i myšlenek.

foto k článkuA nedá mi to se nezeptat, když je výstava uváděná v rámci takto prestižního festivalu umění a klasické hudby, jaká hudba Vás inspiruje? Jakou hudbu posloucháte, když tvoříte?
Mým oblíbeným nástrojem je perský satur, předchůdce cimbálu. Styl a výběr hudby, co poslouchám během tvoření, se hodně mění. Nevadí mi současná hudební scéna, ale právě ani klasická hudba. Obecně mám rád klidnou hudbu plnou emocí a právě díky takovým příležitostem jako tento festival rád objevím i pro mě zatím neznámé směry, autory a melodie.

Děkujeme za rozhovor, těšíme se na výstavu a přejeme mnoho návštěvníků!

Historie, muzeum a Červená věž

Svůj název „Červená“  získala věž díky charakteristickému zbarvení zdiva, silně ohořelého při jednom z četných požárů, které v průběhu dějin město Litomyšl postihly. 

V polovině 90. let 20. století  byly, v souvislosti se vznikem Školy restaurování a konzervačních technik, nalezeny možnosti rekonstrukce a nového využití objektu. Stavba nového interiéru věže spolu s novým zastřešením, které zvedlo celkovou výšku objektu na cca 18 metrů byla provedena v roce 1995 podle návrhu akad. Arch. Mikuláše Hulce a Ing. arch. Evy Antošové. Nově pojaté vnitřní prostory věže, rozčleněné na tři podlaží dnes částečně slouží i jako Muzeum restaurování  a historických technologií. Zastřešená plocha ve výši 15 metrů nabízí, po zdolání 77 schodů, malebný výhled na arkády zámku, Klášterní zahrady i další památky Litomyšle.

Muzeum bylo otevřeno v roce 1998 po adaptaci středověké tzv. Červené věže v areálu školy. Obsahuje výstavní prostory i depozitář. Svým programem je i v evropském kontextu unikátní. Muzeum slouží k prezentaci školních sbírek historických technologií architektury, uměleckých řemesel a knižní kultury v souladu se studijními programy školy, především pak k pořádání různých druhů výstav. V posledních letech je expozice věnovaná především prezentaci tvorby studentů Fakulty restaurování.

V období zimního a letního semestru je věž přístupná po předběžné dohodě, od poloviny června do poloviny září je expozice otevřena pro veřejnost.

Více informací:
smetanovalitomysl.cz/
www.vytvarnalitomysl.cz/cs/
www.vytvarnalitomysl.cz/dokumenty/2023/SVL2023_Program_DL.pdf

Publisher: iUmeni.cz

Termín a místo výstavy 
5.června - 2. července 2023
Fakulta restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli, Červená věž, Jiráskova 3, Litomyšl
Otevřeno: Po-Pá 9.00-11.00, 13.00-15.00

Hesham jako Amorista v konvolutu výstav festi… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Sport in Art: CYKLISTIKA