Zlato v Jílovém u Prahy - Umělec se promaloval historií lidstva

Události - obrázek Výstavu „Zlato / Gold“ vytvořil renomovaný umělec Hesham Malik. Ve vlastních, více než 20 let starých obrazech, které budou vystaveny vůbec poprvé, zve diváky ke sledování příběhu zlata v různých érách a kulturách naší civilizace.

Výstava v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy začala v úterý 18. ledna a bude k vidění do neděle 27. února.

foto k článkuKromě krásného umění se divák může seznámit s fakty, jak bylo pro lidstvo zlato v různých érách historie důležité a jak se používalo. Spolu se zlatými obrazy jsou součástí výstavy poutavé popisy ve formě příběhů, které jsou určené k informování a vzdělávání, pro děti i dospělé.

Heshama jako umělce zlato vždy silně přitahovalo. "Lidé jsou jako zlato a je to právě tento kovový aspekt lidí, který nás přitahuje. Pro mě je zlato také ztělesněním romantické až smyslné lásky. Často používám zlato při dekorování již vytvořených obrazů, které jsou často velmi abstraktní. Během vytváření zlatých vzorů se potom abstrakce změní na figurativní mistrovské dílo," vysvětluje umělec Malik.

Diváci a milovníci umění, kteří obdivují Heshamovy obrazy, z nich cítí pocit svobody a povznášející kvalitu, ke které se vztahují. Umělec se rozhodl tuto show vystavit právě v muzeu, které se specializuje na zlato v České republice.

foto k článku"Jsem ráda, že Hesham Malik vystavuje v muzeu v Jílovém, které se zaměřuje na historii a zpracování zlata. Došlo tak k symbolickému propojení "zlaté" historie s moderním uměním. Obrazy Heshama Malika tak přinášejí nový pohled, jak tento drahý kov využít v rovině umělecké, edukační i narativní,” uvádí ředitelka muzea Šárka Juřinová.

Návštěvníci muzea se tak mohou dozvědět o tom, že archeologové objevili ve východním Středomoří nejstarší zlaté artefakty, které se datují se až do 4. tisíciletí před naším letopočtem. Cenných vlastností zlata využívalo mnoho různých kultur, kmenů i lidí.

foto k článkuMůžeme si přečíst příběhy od starověkých Egypťanů, kteří transformovali zlato do cenných objektů spojených s božskými vlastnostmi a sloužící jako ozdobné dekorace pro vládce. Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč používali zlato na kůži, na oblečení, na špercích, bylo to, že Egypťané věřili, že zlato je ztělesněním boha slunce Ra. Důvod, proč zlato pojmenovali jako "božské tělo" spočíval v tom, že neměnilo barvu, proto bylo považováno za posvátné. Ve starověkém Egyptě bylo zlato navíc symbolem moci a nesmrtelnosti. Zlato bylo tak moc oceňované, že bylo spojováno také s oslnivým slunečním světlem. A konečně, zlato bylo jedním z prvních kovů, které prehistorický člověk zpracovával a používal.

Umělec se kromě výstavní činnosti v současné době také věnuje projektům, které využívají umění jako médium pro navázání společného dialogu v různých skupinách ve společnosti. Například oblíbený projekt "Já jsem" zapojuje studenty a učitele do zábavné diskuse o osobnostech a školy v regionu jsou jeho součástí.

Publisher: iUmeni.cz

Zlato Hesham Malik
Regionální muzeum Jílové u Prahy
Masarykovo náměstí 16, 254 01 Jílové u Prahy
18.1.2022 - 27.2.2022

Zlato v Jílovém u Prahy - Umělec se promalova… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Open Studios Brno 2-5.6.2022, Ostrava 26-29.5.2022

Knižní akce

Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Lukáš Musil – AZAJTÓKZÁRÓDNAK
Lukáš Musil – AZAJTÓKZÁRÓDNAK

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Život jako dým

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder