Výstava ROW ROW ROW je reakcí současných českých výtvarníků na veslařský závod Pražské primátorky

Události - obrázek Svět umění a sportu mají společného více, než by se na první pohled mohlo zdát. Především je to obrovská moc probouzet emoce.

Platforma Sport in Art toto harmonické propojení představuje veřejnosti, tentokrát prostřednictvím výstavy ROW ROW ROW. Ta je uměleckým otiskem kultovního veslařského závodu Pražské primátorky a důležitou společenskou spojkou se světem sportu. Svá díla představí 11 předních českých výtvarníků. Výstava potrvá od 27. května do 9. června a uskuteční se přímo v dějišti závodu, na Smíchovské náplavce v prostoru Kobky 17, pop-up galerie Sport in Art.

foto k článkuVeslování je fascinující. Sportovní disciplína, za kterou stojí značné úsilí, a přitom vypadá tak elegantně. Není divu, že se fenomén bílé úzké lodi razící si cestu tmavě modrou hladinou stal inspirací mnohým umělcům. Originální díla, která na výstavě uvidíte, vznikla teprve nedávno jako reakce na samotný závod. „Vyznačují se osobitým rukopisem, přičemž jejich stylové rozpětí zahrnuje expresivní, realistický i abstraktní projev. Celek slibuje zajímavou dynamickou, nevšední podívanou, jež se vymyká z běžné galerijní výstavní rutiny,“ dodává k výběru umělců kurátor výstavy Petr Volf.

foto k článkuDiváci se mohou těšit na obrazy, sochy, grafiky, fotografie nebo videoart. Vznikl například celý soubor pláten malířky Aleny Anderlové: „Spojení vodní hladiny s figurálním motivem je mi blízké. Voda je jedním z živlů, který se v mých obrazech často objevuje. Pro ROW ROW ROW jsem vytvořila 6 středních a řadu menších obrazů, které tvoří uzavřené cykly. Důležitou roli v obrazech hraje zrcadlení vodní hladiny a odraz slunce.“ Návštěvníci se mohou těšit také na akvarely od Milana Caise, malby Marka Číhala, Jiřího Hauschky, Karla Jerie, abstrakce Karla Štědrého, velkoformátový cyklus tří obrazů Julia Reichla, grafiku Michala Cihláře, zbrusu nový objekt sochařky Pauliny Skavové, video Zuzany Bahulové a ilustraci od Tomski&Polanski, kteří stojí rovněž za klíčovým vizuálem 109. ČEZ Primátorek.

foto k článkuSpecifická výtvarná přehlídka bude prezentovaná jak prostřednictvím výstavy, tak i formou katalogu, který jednotlivé umělce a jejich díla zasadí do širšího kontextu. Kurátorem výstavy je Petr Volf, duchovní otec myšlenky Sport in Art, výtvarný kritik a teoretik, autor první české publikace Sport je umění, jež toto propojení systematicky mapuje.

foto k článkuVolf si dobře promyslel i architektku výstavy, kterou je Mariana Hanková ze studia Olgoj Chorchoj. Hanková má k tématice veslování osobní vazby a tradičního souboje na Vltavě se v minulosti dokonce účastnila. Prostor komunitní Kobky č. 17 na Hořejším nábřeží představuje ideální místo pro tuto výstavu. Ta se veřejnosti otevře 26. května v 19 hodin a potrvá do 9. června. Návštěvníci mohou přicházet od úterý do pátku mezi 15:00 a 20:00, v sobotu a v neděli bude otevřeno od 11:00 do 17:00.

foto k článkuLegendární veslařský závod na Vltavě v srdci Prahy se uskuteční 4. - 5. června a oslaví tím své 109. výročí. Pražské primátorky píšou svou historii už od roku 1910 a jsou vnímány jako jedna z největších události svého druhu v Česku a jako největší regata ve střední Evropě. Závod se těší velké oblibě i ve světě, a tak se kromě českých posádek účastní i zahraniční. Štafetu pořadatelských klubů tohoto ročníku napínavého závodu přebírá VK Smíchov. „Veslařský klub Smíchov těší, že bude hlavním pořadatelem tohoto tradičního závodu v roce, kdy oslaví 95 let od svého založení. Doufáme, že bude na co se dívat a uvidíme závodit ty nejlepší české veslaře,“ říká jeho předseda Václav Maleček. Loni se Primátorek zúčastnilo 1010 veslařů ve 130 posádkách a letos by měla být čísla ještě vyšší.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Row Row Row - Veslařský závod Primátorky očima českých výtvarníků
Pop-up galerie Sport in Art
Smíchovská náplavka, Kobka 17
27.5. - 9.6.2022
Více info na sportin.art/cs/

Výstava ROW ROW ROW je reakcí současných česk… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Sport in Art: CYKLISTIKA

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder