Podzimní veletrh Antique propojí minulost s přítomností

Události - obrázek Na Novoměstské radnici v Praze probíhá tento týden veletrh Antique od čtvrtka 24. do neděle 27. listopadu. Více než pět desítek starožitníků na něm představí to nejzajímavější ze své nabídky. Antique je tradičně největší a nejreprezentativnější přehlídkou starožitností v ČR.

Na letošním podzimní veletrhu chce Asociace starožitníků otevřít otázku vztahu starožitností a moderního umění. “ Většina starožitností, užitého umění i malby si totiž prošla dětskými léty, kdy byla nová, mladá a moderní. Ve své době představovaly moderní, současné umění ony,” vysvětluje Ing. Jan Neumann, prezident Asociace starožitníků.
foto k článkuStarožitnosti z nich posléze vytvořil až čas, případně lidské uznání, že jsou kvalitní, cenné, výtvarně hodnotné či jinak zajímavé. “A v jednom ohledu dokonce starožitnosti zůstávají moderní stále, a totiž v tom, že jsou esenciálním případem udržitelnosti. Lepší příklad udržitelnosti snad není,” zdůrazňuje Simona Šustková, 1. viceprezidentka Asociace starožitníků. Dialog se současným uměním by měla navodit samostatná sekce tohoto umění, zejména obrazů žijících autorů,” upřesňuje vyznění veletrhu Simona Šustková. V expozici moderního umění budou k vidění obrazy například Jakuba Španěla, Dana Tratiny, Lukáše Miffka, Ivany Štenclové a dalších soudobých umělců, které představí galerie Graciano.

foto k článkuV expozicích padesátky obchodníků z celé republiky budou moci návštěvníci vidět i zakoupit již tradičně kvalitní starožitnosti od šperků přes porcelán, sklo a stříbrné soubory až po hodiny a obrazy, a to ve všech cenových kategoriích. Obchodníci vždy na veletrh shromažďují novinky, které před tím ještě nabyly nabízeny v obchodech. Budou zde sběratelsky atraktivní skleněné vázy Lotez, Moser a Harrachov v expozici Starožitnosti – Antique i dalších, šperky českých i světových designerů, sběratelský porcelán Rosenthal, Míšeň a Slavkov či Praha, české granáty, slavné české art deco nabízené například Starožitnostmi Michal Jankovský, empírové hodiny či likérový bar Baccarat dovezené firmou Antik Kureš atd, ale i oblečení z 19. století v expozici Muzea starých časů či gobelíny a textilie prezentované Alma Antique.

foto k článkuModerní umění zastoupí např. firma ArtKabinet Zíka, které vystaví skleněné objekty autorů Libenský -Brychtová a René Roubíčka. Restaurátorsví Roto bude vystavovat ikonický nábytek známý pod názvem Tulipán od Jindřicha Halabaly. Pražská firma Antikvita pak nabídne mimořádné šperky se solitérními brilianty.

„Podzimní veletrh Antique má již tradičně i charitativní náplň, letos jsme se rozhodli podpořit aktivity Nadačního fondu LA VIDA LOCA, který už sedmým rokem pomáhá uchovávat nejranější vzpomínky odloženým dětem. Projekt Život v kufříku tím pokládá zdravé základy identity těchto jedinců,“ říká Jan Neumann.

Asociace starožitníků, z. s., sdružuje obchodníky se starožitnostmi, jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Pořádá Rudolfinskou akademii, dvouletý rekvalifikační kurz, který poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění. Každý půlrok Asociace pořádá veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A. Více informací na www.asociace.com .

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Podzimní veletrh Antique propojí minulost s p… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Hynek Martinec. Cesta na Island
Hynek Martinec. Cesta na Island

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Místo sdílené uměním

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder