Podzimní veletrh Antique propojí minulost s přítomností

Události - obrázek

Na Novoměstské radnici v Praze probíhá tento týden veletrh Antique od čtvrtka 24. do neděle 27. listopadu. Více než pět desítek starožitníků na něm představí to nejzajímavější ze své nabídky. Antique je tradičně největší a nejreprezentativnější přehlídkou starožitností v ČR.

Na letošním podzimní veletrhu chce Asociace starožitníků otevřít otázku vztahu starožitností a moderního umění. “ Většina starožitností, užitého umění i malby si totiž prošla dětskými léty, kdy byla nová, mladá a moderní. Ve své době představovaly moderní, současné umění ony,” vysvětluje Ing. Jan Neumann, prezident Asociace starožitníků.
foto k článkuStarožitnosti z nich posléze vytvořil až čas, případně lidské uznání, že jsou kvalitní, cenné, výtvarně hodnotné či jinak zajímavé. “A v jednom ohledu dokonce starožitnosti zůstávají moderní stále, a totiž v tom, že jsou esenciálním případem udržitelnosti. Lepší příklad udržitelnosti snad není,” zdůrazňuje Simona Šustková, 1. viceprezidentka Asociace starožitníků. Dialog se současným uměním by měla navodit samostatná sekce tohoto umění, zejména obrazů žijících autorů,” upřesňuje vyznění veletrhu Simona Šustková. V expozici moderního umění budou k vidění obrazy například Jakuba Španěla, Dana Tratiny, Lukáše Miffka, Ivany Štenclové a dalších soudobých umělců, které představí galerie Graciano.

foto k článkuV expozicích padesátky obchodníků z celé republiky budou moci návštěvníci vidět i zakoupit již tradičně kvalitní starožitnosti od šperků přes porcelán, sklo a stříbrné soubory až po hodiny a obrazy, a to ve všech cenových kategoriích. Obchodníci vždy na veletrh shromažďují novinky, které před tím ještě nabyly nabízeny v obchodech. Budou zde sběratelsky atraktivní skleněné vázy Lotez, Moser a Harrachov v expozici Starožitnosti – Antique i dalších, šperky českých i světových designerů, sběratelský porcelán Rosenthal, Míšeň a Slavkov či Praha, české granáty, slavné české art deco nabízené například Starožitnostmi Michal Jankovský, empírové hodiny či likérový bar Baccarat dovezené firmou Antik Kureš atd, ale i oblečení z 19. století v expozici Muzea starých časů či gobelíny a textilie prezentované Alma Antique.

foto k článkuModerní umění zastoupí např. firma ArtKabinet Zíka, které vystaví skleněné objekty autorů Libenský -Brychtová a René Roubíčka. Restaurátorsví Roto bude vystavovat ikonický nábytek známý pod názvem Tulipán od Jindřicha Halabaly. Pražská firma Antikvita pak nabídne mimořádné šperky se solitérními brilianty.

„Podzimní veletrh Antique má již tradičně i charitativní náplň, letos jsme se rozhodli podpořit aktivity Nadačního fondu LA VIDA LOCA, který už sedmým rokem pomáhá uchovávat nejranější vzpomínky odloženým dětem. Projekt Život v kufříku tím pokládá zdravé základy identity těchto jedinců,“ říká Jan Neumann.

Asociace starožitníků, z. s., sdružuje obchodníky se starožitnostmi, jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Pořádá Rudolfinskou akademii, dvouletý rekvalifikační kurz, který poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění. Každý půlrok Asociace pořádá veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A. Více informací na www.asociace.com .

Podzimní veletrh Antique propojí minulost s přítomností ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Krajiny Josefa Jambora / 16. 12. 2022 – 26. 2. 2023

Výstavou připomínáme výběr z tvorby malíře Josefa Jambora (1887 Pohledec u Nového Města na Moravě – 1964 Tišnov), který své krajinné náměty čerpal převážně ze své rodné Č … Celý článek

Události - obrázek

Alena Kučerová / Práce první a poslední

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích zahajuje 10. listopadu 2022 v prostorách hlavní výstavní budovy výstavu s názvem Alena Kučerová – Práce první a posled … Celý článek

Události - obrázek

Faust otevírá olomoucký adventní kalendář 

Za týden zažije Olomouc faustovské procitnutí v podobě čtyřdenního festivalu současného umění a pohyblivého obrazu PAF Olomouc. Celý článek

Události - obrázek

Patrik Hábl - Rozpuštěné obrazy

Galerie ART Concept prezentuje novou výstavu malíře Patrika Hábla s názvem Rozpuštěné obrazy, která bude probíhat od 25.11. 2022 do 13.1. 20223 v prostorách Malé výstavní … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama