MAXIM Arboretum – výstava formou otevřených dveří ateliéru

Události - obrázek

MAXIM Arboretum – výstava formou otevřených dveří ateliéru

Česko-americký malíř MAXIM již třetí rok po sobě vystaví svá díla v Praze. Kolekce obrazů ARBORETUM je lehká, svěží a plná barev!

Známý česko-americký malíř MAXIM, který žije v kalifornském Los Angeles, představí svá aktuální díla na výstavě Arboretum, která je vzhledem k aktuálním vládním opatřením přesunuta z Galerie KOBKA 17 do jeho ateliéru v pražském Vnitroblocku a bude bez vernisáže. Návštěvníci si však mohou vychutnat více osobní přístup a komornější atmosféru ve formě otevřených dveří ateliéru. Nová kolekce obrazů Arboretum bude v MAXIMově holešovickém ateliéru k vidění od pondělí 19. října do neděle 8. listopadu.

Arboretum (množné číslo: arboreta) je v obecném smyslu botanická sbírka složená výhradně ze stromů. Moderní arboretum je botanická zahrada obsahující živé sbírky dřevin a je určená alespoň částečně pro vědecké studium.

foto k článkuNápad na vytvoření série obrazů inspirovaných výhradně přírodou měl MAXIM na paměti již od samého začátku své tvorby. Vždy shledával přírodní svět kolem sebe jako nekonečný zdroj inspirace. Je to místo všeho stvoření, existence, krásy a úžasu.

“V době, kdy svět kolem nás čelí nevratnému poškození, musíme se více než kdy jindy snažit zachránit alespoň to, co nám z naší planety zbývá. I přes veškerý technologický pokrok posledního desetiletí v kosmickém cestování, Země je a bude po dlouhou dobu naším jediným domovem a proto je naší prvořadou odpovědností ji chránit a zachovat. Pokud zatím víme, je to jediné místo v našem známém vesmíru, které nese život.”

foto k článkuMAXIMova nová série obrazů s názvem ARBORETUM je specialně balená kolekce papírových děl komornějších formátů, než jsme u MAXIMa zvyklí. Každé z nich je inspirováno vybranou přírodní oblastí, které MAXIM na svých cestách po světě navštívil. Ona celoživotní pouť ho dosud vedla evropskými lesy, Severní a Centrální Amerikou, deštným pralesem Daintree a Velkým bariérovým útesem v Austrálii, tradičními Japonskými zahradami v Kjótu, do jižního tichomoří na Cookovy ostrovy a až do zimní divočiny za polárním kruhem na Aljašce. Každé místo, které na své cestě navštívil, na něj zanechalo tak hluboký dojem, že to naprosto změnilo jeho pohled na svět a jeho obyvatele.

Kolekce vznikala v první polovině roku 2020 v Los Angeles, kdy svět zasáhla pandemie viru Covid-19. Kalifornská metropole v rámci opatření proti nákaze uzavřela pro veřejnost všechny parky, pláže i lesy. Z LA se tak na několik měsíců stalo betonové vězení bez přístupu k přírodě. “Přírodu jsem vždy potřeboval k životu. Stromy mi dodávají vnitřní klid. Jakmile k nim nemám přístup, je to, jako bych se pomalu dusil.”

foto k článkuS pandemií přišlo i celosvětové omezení cestování a objevování nových míst.
“Člověk si pak více uvědomí, jak důležitá je pro něj rozmanitost a neustálý kontakt s přírodou a novými vjemy. Objevování nových míst na Zemi je pro mě vzdělávání a nemožnost cestování pocit, jako když máte rozečtenou knihu a najednou vám jí někdo vezme a nedovolí dočíst. Během mnoha dnů v karanténě člověk rekapituluje a hodnotí. A ačkoliv je rok 2020 velmi surový, bolestivý a zkrátka nepohodlný, nutí nás probudit se z našeho nevědomého spánku a něco změnit. Já jsem si ještě více uvědomil, jak bereme své blízké, zdravý vzduch v plicích, přírodu a prakticky neomezené možnosti jako samozřejmost.”

Kolekce arboretum je velmi odlišná od předchozích MAXIMových obrazů. Je odlehčená, barevnější, veselá, plná života a navíc vtipně balená “s sebou”.

MAXIM

foto k článkuMAXIM, dvojče známého hudebního skladatele Karla Havlíčka, se narodil v Praze v době komunistického režimu. Jeho umělecký tvůrčí život začal už v dětství. V půdním ateliéru jeho strýce ve staré Praze se ztrácel v labyrintech velkých pláten a obdivoval jejich barevnost a velikost. Navštěvoval grafickou průmyslovku v Hellichově ulici na Malé Straně, kde si osvojil základy grafického designu, fotografie, litografie, kaligrafie a tisku. Během studií absolvoval několik kurzů kresby a malby.

Ve 24 letech odešel do Spojených států, veden touhou po dobrodružství a dosahování nových horizontů. Prvními zastávkami byly San Francisco, následovalo Chicago, kde strávil několik let a stal se úspěšným designérem se skvělými referencemi od významných představitelů chicagské kulturní scény. Syrovou podobou a dynamickou vibrací jej však nakonec přitáhlo Los Angeles, kde našel svůj nový domov. V LA se naplno ponořil do syrové městské scény a začal se soustředit výhradně na malování.

Touha po nových zkušenostech a inspiraci jej přivádí na místa po celém světě, kde se podílí na nejrůznějších multikulturních projektech. Jeho práce je silně ovlivněna životem lidí a jejich příběhy. Inspiruje se studiem dějin, přírody, kosmologie, fyziky a sociálně-ekonomických a politických událostí (minulosti a současnosti). Používá smíšená média: plátno, papír, akrylátové barvy, olejové barvy, olejové pastely, dřevěné uhlí, inkousty, len, mramor, písek, hlínu, pastelky, tužky a další materiály. Rád zkouší experimentální techniky, které dávají umění jedinečnou podobu. Pro jeho práce je typická těžká textura, symbolismus, volná forma a nekompromisní svoboda projevu.

Má za sebou mnoho samostatných i skupinových výstav v USA a v roce 2018 si získal Prahu evropskou premiérou sólové výstavy Alchymista. Ve stejném roce ve svém rodném městě zanechal dvě velkoformátové nástěnné malby: v Bibloo patře OD Kotva a v holešovickém Vnitroblocku.

MAXIM Arboretum – výstava formou otevřených dveří ateliéru ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

TRAFO ART 2021 – Charita pro NADĚJI

Trafo Gallery vystavuje díla svých 12 autorů a nabízí je k charitativnímu prodeji spolu se stejnojmenným kalendářem na pomoc Nízkoprahového denního centra pro lidi bez do … Celý článek

Události - obrázek

PAF Olomouc 2020: umění ve veřejném prostoru, online program a nová publikace

Letošní ročník PAF Olomouc s podtitulem Domino se uskuteční od 3. do 6. prosince 2020. Celý článek

Události - obrázek

Duo Neone: Michal Cimala a Michal Škapa

Trafo Gallery vystavuje světelné neonové instalace dvou známých malířů a sochařů Michala Cimaly a Michala Škapy. Online vernisáž proběhne ve čtvrtek 15. října 2020 od 19. … Celý článek

Události - obrázek

ART PRAGUE 2020 - 19. ročník veletrhu současného výtvarného umění s mezinárodní …

V Praze se ve dnech 10. – 15. listopadu uskuteční již 19. ročník přehlídky současného výtvarného umění ART PRAGUE. Zájemci o aktuální dění na poli výtvarného umění budou … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama