Výstava Řeky kombinuje barvy a geometrii

Události - obrázek Svou sbírku obrazů s názvem Řeky uvedl v Galerii Artikle v Brně umělec a pedagog stavební fakulty Václav Kočí. Jeho tvorba spočívá v geometrické přesnosti, která v pozadí skrývá jazykový kód. Svou dvouletou práci Kočí zpřístupnil veřejnosti v galerii Artikle. Návštěvníci si budou moct obrazy prohl

Umělec v posledních letech pracuje na početné sérii maleb, jejichž pojítkem je práce s textem jako výchozím principem výstavby obrazu

Řeky v obrazech symbolizují proudy, které vzniknou mezi jednotlivými tvary. ,,Václav neponechává nic náhodě, všechny tvary vykresluje s přesností. Jednotlivé barvy na sebe vrství, vzniká tak skutečná podívaná," uvedl kurátor výstavy Martin Vaněk. Kočí obrazy pojmenoval anglickými názvy jako například Hate Less, Free Love či Never been better.

foto k článkuVáclav Kočí pochází ze Znojma a kromě učitelství je také jedním z organizátorů akce Open Studios, která pravidelně zprostředkovává výtvarné umění širokému publiku. ,,Moje malby jsou charakteristické užitím geometrické abstrakce, pomocí níž objevuji hlubší principy jazykového kódu. Ty pak převádím do vizuálního sdělení," řekl výtvarník. Malířský proces má při tvorbě plně pod kontrolou, k plátnu přistupuje racionálně a s matematickou přesností. Náhoda nebo spontánnost zaujímá v jeho dílech málo místa, pokud se objeví, zapojí je exaktně do celku. Kromě určující role slova a geometrie je Kočího nejvýraznějším prostředkem vyjádření samotná barva. Ze základní barevné škály odvozuje další barvy vzniklé překrýváním. Právě rozmanitost barev na první pohled diváka upoutá. Barevnost je mnohdy divoká a překvapivě agresivní, jinde zase klidná a navozující dojem meditace. ,,Jeden z obrazů jsem vytvořil ke stoletému výročí Československé republiky. Použil jsem na něj barvy trikolóry," dodal Kočí.

foto k článkuVáclav Kočí (nar. 1981 ve Znojmě) je vizuální umělec věnující se převážně malbě. Zároveň je jedním z organizátorů Open Studios, události, jež pravidelně zprostředkovává výtvarné umění širokému publiku. Studoval v ateliéru malby 3 Petra Kvíčaly na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, doktorát získal tamtéž. Působí také jako pedagog Fakulty stavební VUT v Brně. Jeho malby jsou charakteristické užitím geometrické abstrakce, pomocí níž rozkrývá hlubší principy jazykového kódu, který převádí do vizuálního sdělení. Vedle geometrie je Kočího nejvýraznějším prostředkem vyjádření samotná barva – ze základní barevné škály odvozuje další barvy vzniklé překrýváním. Malířský proces má plně pod kontrolou, k plátnu přistupuje racionálně a někdy až s matematickou obsedantní přesností. Náhoda nebo spontánnost zaujímá v jeho tvorbě pramálo místa – a pokud se objeví, zapojí ji exaktně do celku. V posledních letech pracuje na početné sérii maleb, jejichž pojítkem je práce s textem jako výchozím principem výstavby obrazu. Textová sdělení, která používá, jsou jednou hlubší, podruhé lapidární. Přesto nejsou v konečném důsledku důležitá, jsou prvotním východiskem konceptuálního obrazu, jenž totiž během procesu ztratí schopnost jazykový kód, jemuž je maximálně podřízen, předat. Proto se Kočí dopouští zdánlivých chyb kompozice – na obrazech můžeme pozorovat přeryvy, průrvy, na první pohled zbytečné a rušivé mezery – tyto „chyby“ jsou však důležitým stavebním prvkem jeho současných obrazů, které pouze díky nim odhalují hlubší význam jeho děl.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Výstava Řeky kombinuje barvy a geometrii - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- Prodejní výstava: 9.9. - 16.10.2022

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Zorka Ságlová

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder